Arvustus. Erakordne filmielamus ({{commentsTotal}})

"Ahvide planeedi sõda" Autor/allikas: pressimaterjal

Uus film kinodes
"Ahvide planeedi sõda"
Rež. Matt Reeves
Osades: Judy Greer, Woody Harrelson, Andy Serkis, Steve Zahn
9/10

Seekordne Ahvide planeedi osa on järjeks filmidele "Ahvide planeedi tõus" (2011) ja "Ahvide planeedi koidik" (2014). Kulunud ja maha käinud ei ole see kindlasti, siit leiab suurepäraseid rolliesitusi, vaataja kõrvu kõlab klassikalise Ahvide planeedi filmide vääriline muusika ja silmi paitavad meisterlikud eriefektid. See on ulmeline sõjafilm, mis keskendub igavikulistele väärtustele nagu sõprus, armastus, peresuhted, au, kättemaks ja andestamine. Oma roll on ka juhusel, heal õnnel.

Film algab momendil, mil sõda ahvide ja inimeste vahel on käinud juba hulk aega, näib, et ahvid on kaotamas, kuid ka inimkonnast on laastava viiruse tõttu alles vaid riismed. Me näeme küll ahvide argielu, portreteeritavat ahvide rühma juhib ahv nimega Caesar (Andy Serkis), inimeste poolelt näeme vaid hulka anonüümseks jäävaid sõdureid ning nende juhti Koloneli (Woody Harrelson). Inimeste poolelt satub juhuse läbi ahvide sekka ka tumm tütarlaps Nova (Amiah Miller).

Inimesed on selles linaloos minetanud oma inimlikkuse, neist on saanud armutud jõhkardid, kuid samas on Kolonel ideaalne militarist, kes üsna täpselt sõnastab selle, mida iga teine inimene sarnases situatsioonis tunneks. Siin pole tunnetele ruumi, arvab Kolonel. Asi on ellujäämises. Sa kas tapad või sind tapetakse.

Ahvid on siin need, kes esindavad inimestes kaotsi läinud tundelist poolt. Nende üldportreele lisab sügavust asjaolu, et osad ahvid on inimestega mestis ning reetnud oma liigikaaslased. Ahvidel on aga varasematestki filmidest tuttav moto, et ahv ahvi ei tapa. Film esitab ühtaegu peenelt ja samas väga lihtsalt palju eksistentsiaalseid tuumküsimusi, mõnikord sõnumit sõnadeta edastades. See on film, millesse saab sügavale sisse minna, kuid see on ka film, mida saab võtta lihtsa meelelahutusena. Kuskile sisimasse jääb selles esitatud filosoofia ikkagi idanema, arvan, et tugeva tundelaengu saab sealt igaüks. Ka see vaataja, kes kinosaalis taskurätikusse nutta ei lörista.

Klassikaline pisarakiskuja see pole, tempo on korralik, hingetõmbeaega seikluste vahel on üsna napilt, sõjafilmile kohaselt on pinge pidevalt peakohal. Õnneks pole siin sisse toodud mingeid suuremaid romantikaliine, keskendutakse ellujäämisele, mõlemal poolel. Mälestustesse ei laskuta, tulevikust ei unistata, kõik toimub hetkes, mis on. Seegi on sõjafilmile kohane.

Veidi kergemat tooni toob filmi ahvtegelane nimega Paha Ahv (Steve Zahn), kes on veidi lihtsameelne, kuid väga siiras ja nii sümpaatne, et tahaks teda patsutada. Tema puhul tuleb eriti teravalt esile see, kui osavalt on ahvide liikumine ja miimika edasi antud ka ilma sõnadeta.

Muidugi ei saa kuidagi mööda hiigelahvist nimega Maurice (Karin Konoval), kes kehastub leitud tüdruku kaitseingliks ja on üldse karja psühholoog ning lohutusingel.

Woody Harrelson teeb taas vaimustava rolli, võiks öelda, et ta on sündinud selliseid osasid täitma. Ta kannab veenvalt türannist iidoli maski ning samas mängib välja ka karmi pinna all väreleva ahastuse ning ebakindluse.

Seiklus on vormistatud kompaktse loona. Ahvid satuvad rünnaku alla, nad jäävad lõksu ning põgenevad. Teekond on võimas ja hingemattev, ilma läägeks muutumata ja liialdustesse laskumata. Filmi saab vaadata ka eraldiseisvalt, ilma et oleks varasemate osadega kursis, kuna eelmistele osadele viiteid ei ole. Seda on vaid õige pisut sissejuhatuses, kuid varasemad sündmused ei ole selles sõjakeerises sugugi olulised.

Märulistseene on, plahvatusi on, surma ja verd ja kannatusi on. Kuid eelkõige pole see mingi sõjataktikaline märul, vaid teekond ellujäämise nimel. Suuri massistseene oluliselt pole, peategelaste grupis on 5-6 liiget, kõik on kergesti jälgitav. Igal juhul on tegemist muljetavaldava saavutusega, mida ei tohiks maha magada. Võimsama elamuse saate kindlasti kinosaalist.

Toimetaja: Madis JärvekülgASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.ASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.
Galerii: Kanutis vormusid sõnad ühisloomeks

Kanuti Gildi SAAL-i ees sai teoks Kadri Noormetsa, Asia Baśi ja Gabriel da Luzi sõnadesse vormuv ühisruumi loome "AIR WITH CONTENT 10 degree something".

20 kaasaegset kunstnikku teevad Eesti 100. sünnipäevaks ühiskingituse20 kaasaegset kunstnikku teevad Eesti 100. sünnipäevaks ühiskingituse
Galerii: 20 kaasaegset kunstnikku teevad EV100 puhul ühiskingituse

20 kaasaegset Eesti kunstnikku esitlesid Kumu kunstimuuseumis Kadriorus suurprojekti, mille käigus valmib 20 vabadusest inspireeritud teost.

ERMi Jakob Hurda saali kaunistuseks välja valitud Eve Kase ja Anna Kaarma loodud teos algnimega "Käbid ja kännud".ERMi Jakob Hurda saali kaunistuseks välja valitud Eve Kase ja Anna Kaarma loodud teos algnimega "Käbid ja kännud".
Adamson-Ericu stipendiumi võitis Anna Kaarma

18. augustil, Adamson-Ericu 115. sünniaastapäeval kuulutati välja tänavune stipendiumi võitja, kelleks on Anna Kaarma.

FILM
Carlotta (Marion Cotillard) tuleb pärast Indias New Dehlis veedetud aastaid tagasi Prantsusmaale nagu eksootiline lind, kes lendab aknast sisse, paneb plaadimängijasse esimese ettejuhtuva vinüüli ja tantsib oma endise mehe uuele naisele võidukat sõjatants
Tõnu Karjatse filmikomm. "Ismaeli vaimud" tungivad vaataja pähe

Prantsuse filmilooja Henry Clouzot on öelnud, et filmi jaoks pole vaja mingit kindlat tehnikat peale jätkuva avastamise, režissöör leiutab ise viisi ja tehnika, mis just talle kõige paremini sobib. Clouzot ütles seda küll Jean Cocteau filmi “Orpheus” (1945) kohta, kuid mõnes mõttes on see sobitatav ka universaalse loomevalemina, sest igal kunstnikul tekib tihti probleem just sobiva vormi leidmisega. Arnaud Desplechin on “Ismaeli vaimude” juures läinud isegi mitut teed, raamides ja lavastades ühte fiktsiooni ka teistlaadi, žanrilt ja stiililt erinevalt.

TEATER
Itaalia trupp MOTUS
Algas etenduskunstide festival SAAL Biennaal 2017

Rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal leiab aset 15. - 27. augustil Tallinna teatrites ja linnaruumis.

Uuendatud: 21:38 
KIRJANDUS
Hans Luik
Suri kirjanik Hans Luik

Hans Luik
26.03.1927 – 13.08.2017

KUNST
Üks tubadest, mis ootab Paides Arvamusfestivali ajaks taaselustamist.
ERR.ee video. Paides nihestati ruumi

Paide Arvamusfestivali ajal võis näha põnevat ajutist näitust, millest jäädvustasime video. "Ruuminihe" on näitus, mis lõi eeskuju mahajäetud kohtade ellu äratamiseks ja püüdis elustada Paide tühje ruume ja linnapilti. Näitus hõlmas nelja Tallinna tänaval asuvat hoonet.

Arhitektuur
lendlend
Fotovõistlus bioTallinn ootab töid ja küsib, kas loodus on olemas

TAB 2017 teema on sel korral bioTallinn, mis seab küsimuse alla arusaamad loodusliku ja tehisliku piiridest. Antud fotovõistlus on inspireeritud samast ideest - selmet käsitleda loodust tasakaalus süsteemina, mida inimtegevus häirib ja lõhub, oletab bioTallinn, et loodust kui sellist ei ole olemas.

Uuendatud: 12:22 
Jõhvi haridusmaastikJõhvi haridusmaastik
Arhitektide liit tutvustab omavalitsuste projekte

10. - 27. augustini saab Eesti Arhitektuurimuuseumis tutvuda viie Eesti Arhitektide Liidu ja kohalike omavalitsute koostöös läbi viidud arhitektuurivõistluse materjalidega. Näitusel on väljas Narva ja Jõhvi uute linnakeskuste ideekavandid, Türi spordihoone ja Türi põhikooli õppehoone ideekavandid, Valga koolihoone ja spordihoone ning Saue uue vallamaja arhitektuurivõistluse tulemused. 

MUUSIKA
Ruja filmi esilinastus. Kino Artis.
Galerii: Esilinastus dokumentaalfilm Rujast

Täna esitleti Artises dokumentaalfilmi "Ruja – Keelatud!".

Arvamus
Uuringute teostamine Hermann Ride kappaltarilUuringute teostamine Hermann Ride kappaltaril
Keelesäuts. Teostada või mitte?

Võib juhtuda, et mööda suvise pealinna tänavat kõndides komistame otsa sildile, millele on kirjutatud: „Ettevaatust! Teostatakse parandustöid!“ Sama tõenäoline on lugeda ajalehest ametniku kinnitust, et „praamidega teostatakse Saaremaale reisijate vedamist“.

Aet Annist saates "Globaalne eestlane"Aet Annist saates "Globaalne eestlane"
Aet Annist: kuidas toimib inimene ühiskonnaliikmena?

Rainer Sternfeldi külaline podcast´i "Globaalsed eestlased" 23. saates oli sotsiaalantropoloog Aet Annist, kes oli hiljuti Inglismaal asuva Bristoli ülikooli õppejõud ning ühtlasi ka Tartu Ülikooli etnoloogia osakonna vanemteadur. 

"Deadpool""Deadpool"
Ära usalda filmikriitikuid (vähemalt mitte ülemäära)

Filmikriitika allakäigus on ennekõike süüdi kriitikud ise, kes ei süvene ega viitsi tööd teha.

Väikelaps ei oska ohtu tajuda. Väikelaps ei oska ohtu tajuda.
Tallinnas ja Helsingis toimub konverents kunstilisest moderniseerumisest

Täna algab Tallinna Ülikoolis ja Helsingi Ülikoolis konverents "End Games and Emotions: The Sense of Ending in Modern Literature and Arts", mis keskendub küsimusele, kuidas mõjutab meie häälestatus (tajud, meeleolud, aistingud, emotsioonid) meie maailmakogemust ja meie tegutsemist erinevates tähendusstruktuurides.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.