Kairi Leivo soovitused Viljandi folgiks ({{commentsTotal}})

A-WA! on araabiakeelne väljend millegi rõõmuga kinnitamiseks – eesti keeles võiks see olla umbes jaa! või jess! Sellise nime on endale võtnud õdede bänd Iisraelist.
A-WA! on araabiakeelne väljend millegi rõõmuga kinnitamiseks – eesti keeles võiks see olla umbes jaa! või jess! Sellise nime on endale võtnud õdede bänd Iisraelist. Autor/allikas: Kaader videost

Täna saab alguse Viljandi pärimusmuusika festival. Äsja raamatu "Viljandi pärimusmuusika festivali lood" ilmutanud ning tänavu folgil õppepealiku rolli täitev Kairi Leivo andis festivaliks omapoolseid soovitusi.

Viljandi pärimusmuusika festivalil on juubeliaasta ja sestap on ka peo teema "Uut ja vana". Festival küsis publikult, milliseid folgil käinud esinejaid tahaksite veelkord näha ja rahvas hääletas tagasi Jamaika juurtega jutuvestja Jan Blake’i Inglismaalt, Vene küttebändi Otava Yo ja Tbilisi Gruusiast. Õnneks oli neil kõigil ka see aeg vaba ja vanad sõbrad on taas meiega. Aga tuleb ka uusi sõpru ja näha saab heatahtlikku ärategemist. Näiteks "Pillide duellil" neljapäeva südaööl Aida saalis aetakse karvupidi kokku erinevad rahvapillid ja lastakse neil üksteisega mõõtu võtta. Festivali programm on väga kirju ja igaüks paneb erinevatest kontsertidest ja õpitubadest oma festivali kokku, sest kõikjale ei jõua kunagi ja igal külalisel on ka veidi omamoodi maitse.

 

A-WA (laupäeval kell 22 Kirsimäe laval)

Väiksest eraldatud Jeemeni juutide kogukonnast Lõuna-Iisraelis pärit õdede Tairi, Lironi ja Tageli muusikas paeluvad üllatavad harmooniad, täiuslikkuseni timmitud kooskõlad ja eriline tunnetus, mille saavad kätte vaid koos laulvad lähedased sugulased.

 

Kapela Maliszów (reedel kell 18 Tuletõrjehoovis ja pühapäeval kell 16 Kaevumäe laval.)

Festivali teema "Uut ja vana" tuleb hästi välja ka pereansamblites, kus erinevad põlvkonnad koos oma kodukandi muusikat teevad. Kapela Maliszów tuleb väikesest külast Beskiidide mäestikust. Bändi moodustavad multiinstrumentalist Jan Malisz ja tema lapsed. Nende mäng on ehe ja arhailine ja kantud vabadusest. Nad on tõelised Poola pärimuskultuuri hoidjad.

 

Elof & Wamberg (neljapäeval kell 22 Tuletõrjehoovis)

Ukulele kui uus pill pärimusmuusikas on vallutanud maailma. Ka Eestis on neid pille päris palju, aga oskajaid mängijaid napib. Tänapäeval ei ole ammu enam vahet, millistel pillidel pärimusmuusikat esitada, igal pillil on võimalik seda teha stiilselt ehk toetudes vanade pillimeeste mänguvõtetele. Tobias Elof on maailma kõige esimene ukulelemängija, kes on saanud kõrghariduse just sellel pillil. Nad näitavad selle pilliga nii uut kui vana.

Tobias Elof teeb ka festivalil ukulele õpitoa. Pill kaasa!

 

Ühe loo lava

Ühe Loo Lava ehk Purjekas on koht, kus kõigil on võimalus üles astuda oma laulu, luuletuse, pilli- või jutulooga. Purjekas on loomelaev ja inspiratsioonisõiduk, mille akustiline puri nihutab silmapiiri metsade ja järvede kohale. Sellel laval pole kindlaks määratud programmi. See kujuneb kohapeal täpselt selliseks, kuidas on festivali õhkkond ja inimesed. Otsi purje ja sinist kastikat ja räägi, laula või mängi oma lugu!

 

Tantsumaja

Tantsumaja on tore pidu, kus saab oma samme sättida erinevate pillimeeste järgi. Sealt leiab nii külapillimehi kui ka noori pärimusmuusikuid, nii Eestist kui ka mujalt maailmast. Valige programmist välja oma lemmikpillimehed ja tulge nende järgi tantsima.

 

Folgimatkad

Ajaloolane ja jutuvestja Ott Sandrak viib festivali kahel päeval muhedatele ja harivatele jalutuskäikudele Viljandi tänavatele ja hoovidesse. Iga jalutuskäik on erinev ja pakub võimalust linna sügavamate soppidega lähemalt tutvust teha. Loodusemees Peep Tobrelutsuga saab kaasa matkata päikesetõusul ja päikeseloojangul, avastada allikaid ning uut ja vana Viljandi linnast. 

 

Festivali õpitoad

Õpitube on festivalil üle kolmekümne ja igale vanusele! Eelteadmised ei ole vajalikud. Võimalus lähemalt mingi pärimusmuusika killuga tuttavaks saada ja vahetult teadjamate käest otse küsida! Kõigil pillimänguhuvilistele soovitame festivalile oma pill kaasa võtta, sest võimalus on õppida nii väikekannelt, ukulelet, parmupilli kui ka Euroopa kuumemaid lugusid ükskõik mis pillil! Isegi siis, kui pilli ei ole, proovima-uudistama tasub ikka tulla! Loomulikult võib igas festivalinurgas pilli mängida ja sõpradega laulu üles võtta.

Toimetaja: Madis JärvekülgASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.ASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.
Galerii: Kanutis vormusid sõnad ühisloomeks

Kanuti Gildi SAAL-i ees sai teoks Kadri Noormetsa, Asia Baśi ja Gabriel da Luzi sõnadesse vormuv ühisruumi loome "AIR WITH CONTENT 10 degree something".

20 kaasaegset kunstnikku teevad Eesti 100. sünnipäevaks ühiskingituse20 kaasaegset kunstnikku teevad Eesti 100. sünnipäevaks ühiskingituse
Galerii: 20 kaasaegset kunstnikku teevad EV100 puhul ühiskingituse

20 kaasaegset Eesti kunstnikku esitlesid Kumu kunstimuuseumis Kadriorus suurprojekti, mille käigus valmib 20 vabadusest inspireeritud teost.

ERMi Jakob Hurda saali kaunistuseks välja valitud Eve Kase ja Anna Kaarma loodud teos algnimega "Käbid ja kännud".ERMi Jakob Hurda saali kaunistuseks välja valitud Eve Kase ja Anna Kaarma loodud teos algnimega "Käbid ja kännud".
Adamson-Ericu stipendiumi võitis Anna Kaarma

18. augustil, Adamson-Ericu 115. sünniaastapäeval kuulutati välja tänavune stipendiumi võitja, kelleks on Anna Kaarma.

FILM
Carlotta (Marion Cotillard) tuleb pärast Indias New Dehlis veedetud aastaid tagasi Prantsusmaale nagu eksootiline lind, kes lendab aknast sisse, paneb plaadimängijasse esimese ettejuhtuva vinüüli ja tantsib oma endise mehe uuele naisele võidukat sõjatants
Tõnu Karjatse filmikomm. "Ismaeli vaimud" tungivad vaataja pähe

Prantsuse filmilooja Henry Clouzot on öelnud, et filmi jaoks pole vaja mingit kindlat tehnikat peale jätkuva avastamise, režissöör leiutab ise viisi ja tehnika, mis just talle kõige paremini sobib. Clouzot ütles seda küll Jean Cocteau filmi “Orpheus” (1945) kohta, kuid mõnes mõttes on see sobitatav ka universaalse loomevalemina, sest igal kunstnikul tekib tihti probleem just sobiva vormi leidmisega. Arnaud Desplechin on “Ismaeli vaimude” juures läinud isegi mitut teed, raamides ja lavastades ühte fiktsiooni ka teistlaadi, žanrilt ja stiililt erinevalt.

TEATER
Itaalia trupp MOTUS
Algas etenduskunstide festival SAAL Biennaal 2017

Rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal leiab aset 15. - 27. augustil Tallinna teatrites ja linnaruumis.

Uuendatud: 21:38 
KIRJANDUS
Hans Luik
Suri kirjanik Hans Luik

Hans Luik
26.03.1927 – 13.08.2017

KUNST
Üks tubadest, mis ootab Paides Arvamusfestivali ajaks taaselustamist.
ERR.ee video. Paides nihestati ruumi

Paide Arvamusfestivali ajal võis näha põnevat ajutist näitust, millest jäädvustasime video. "Ruuminihe" on näitus, mis lõi eeskuju mahajäetud kohtade ellu äratamiseks ja püüdis elustada Paide tühje ruume ja linnapilti. Näitus hõlmas nelja Tallinna tänaval asuvat hoonet.

Arhitektuur
lendlend
Fotovõistlus bioTallinn ootab töid ja küsib, kas loodus on olemas

TAB 2017 teema on sel korral bioTallinn, mis seab küsimuse alla arusaamad loodusliku ja tehisliku piiridest. Antud fotovõistlus on inspireeritud samast ideest - selmet käsitleda loodust tasakaalus süsteemina, mida inimtegevus häirib ja lõhub, oletab bioTallinn, et loodust kui sellist ei ole olemas.

Uuendatud: 12:22 
Jõhvi haridusmaastikJõhvi haridusmaastik
Arhitektide liit tutvustab omavalitsuste projekte

10. - 27. augustini saab Eesti Arhitektuurimuuseumis tutvuda viie Eesti Arhitektide Liidu ja kohalike omavalitsute koostöös läbi viidud arhitektuurivõistluse materjalidega. Näitusel on väljas Narva ja Jõhvi uute linnakeskuste ideekavandid, Türi spordihoone ja Türi põhikooli õppehoone ideekavandid, Valga koolihoone ja spordihoone ning Saue uue vallamaja arhitektuurivõistluse tulemused. 

MUUSIKA
Ruja filmi esilinastus. Kino Artis.
Galerii: Esilinastus dokumentaalfilm Rujast

Täna esitleti Artises dokumentaalfilmi "Ruja – Keelatud!".

Arvamus
Uuringute teostamine Hermann Ride kappaltarilUuringute teostamine Hermann Ride kappaltaril
Keelesäuts. Teostada või mitte?

Võib juhtuda, et mööda suvise pealinna tänavat kõndides komistame otsa sildile, millele on kirjutatud: „Ettevaatust! Teostatakse parandustöid!“ Sama tõenäoline on lugeda ajalehest ametniku kinnitust, et „praamidega teostatakse Saaremaale reisijate vedamist“.

Aet Annist saates "Globaalne eestlane"Aet Annist saates "Globaalne eestlane"
Aet Annist: kuidas toimib inimene ühiskonnaliikmena?

Rainer Sternfeldi külaline podcast´i "Globaalsed eestlased" 23. saates oli sotsiaalantropoloog Aet Annist, kes oli hiljuti Inglismaal asuva Bristoli ülikooli õppejõud ning ühtlasi ka Tartu Ülikooli etnoloogia osakonna vanemteadur. 

"Deadpool""Deadpool"
Ära usalda filmikriitikuid (vähemalt mitte ülemäära)

Filmikriitika allakäigus on ennekõike süüdi kriitikud ise, kes ei süvene ega viitsi tööd teha.

Väikelaps ei oska ohtu tajuda. Väikelaps ei oska ohtu tajuda.
Tallinnas ja Helsingis toimub konverents kunstilisest moderniseerumisest

Täna algab Tallinna Ülikoolis ja Helsingi Ülikoolis konverents "End Games and Emotions: The Sense of Ending in Modern Literature and Arts", mis keskendub küsimusele, kuidas mõjutab meie häälestatus (tajud, meeleolud, aistingud, emotsioonid) meie maailmakogemust ja meie tegutsemist erinevates tähendusstruktuurides.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.