Intervjuu | Intsikurmu festivaliala laieneb: kolmas lava ja lastefestival ({{commentsTotal}})

Intsikurmu festivali peakorraldaja Mihkel Kübar ütleb kaks päeva enne festivali algust, et ta ise ka veel ala lõplikku kujundust ei tea, kuid lubab, et hubane atmosfäär ei kao. Just atmosfääri säilitamise nimel on festivaliala tänavu laiem, et sopilisi mõtisklemiskohti jaguks rohkem. Tänavune festival toob nii lisalava kui täiesti omaette festivali mõõtu rohkete tegevustega lasteala.

Festivali alguseni on jäänud kaks päeva. Kas kõik on valmis?

Kõik ei ole valmis veel. Festival saab valmis ikkagi reedel kell 14, kui uksed avame - siis on kõik valmis. Praegu on sätitamine-tegemine, aga oleme graafikus.

Lavad on valmis, igasugu kunstiprojektid on täna veel töös. Meil on restoranialad, lisaks traditsioonilistele aladele on meil iluasjakesed - maleala ja kiigekesed.

Lasteala läheb täna töösse. Lasteala on nagu eraldi festival tänavu. Meil on hea inimene Bianka Soe tulnud seda vedama. Seal on erinevad üllatusesinejad, lastejooga, seal on meisterdamist, söögitegemist - kahel päeval on igas tunnis mingit tegemist. Ma arvan, et see võiks kõige enam nii 5-13-aastastele sobida, kes juba julgevad ja tahavad oma vanematest eraldi ka olla. Bianka on igatahes arvestanud, et kõigil, igas vanuses, oleks seal lõbu laialt.

Kes on tänavuse festivali kõige olulisemad bändid?
Üks, keda oleme vaadanud ja keda ootan, on Lucy Rose (UK), ja minu eelmise aasta lemmikutest Lepatriinu tuleb täisbändiga. Nad mõlemad esinevad mu uuel lemmiklaval, Metsalaval, mis tänavu lisandub.

Holy Fuck (CA) võiks olla väga äge, Metsakutsu esineb kindlasti oma traditsioonilises headuses. Vaiko on Vaiko... Erki Pärnoja Efterglow kava võib olla väga müstiline. Meie Iiris teeb ka kindlasti hea asja.

Laupäeval esinev Liima (DK/FI) on väga hea. Cigarettes After Sex (USA) on tänavustest nimedest kõige suurem.

Laupäeval on veel Throws (UK), keda keegi ei tea. See on selline leid, et ma käisin neid Islandil showcase'il kuulamas. See on ainus bänd, keda ma olen kaks korda käinud showcase'il kuulamas - mul on endal ka väga põnev, vaatame, kuidas ta suurel laval on.

Mis on veel tänavuses festivalikorralduses teisiti? Uut lava ja lasteala juba mainisid.

Jah, üks lava on juures - eriline Metsalava. Seal on vähem esinejaid kui Oru laval. Festivalil ei ole see ala varem kasutusel olnud. Metsalava on uus ja huvitav, atmosfääriline - sinna päris lava ette näppu viskama minna ei saagi, see on selline kuulamise ja mõtlemise ala. Sinna on ka esinejad sellest lähtuvalt valitud, reedel näiteks Lepatriinu alustab, siis on Lucy Rose seal, Els Himma.

Öödisko ala on ka muutunud. Üks suur metsapark on ikka kõik, aga me oleme ala laiendanud, nii et öine tants on uues kohas. Ilus saab olema igati.

Ega ma ise ka veel päris täpselt ei tea, kuidas see kõik välja nägema hakkab, nii et olen isegi väga meeldivalt üllatunud, kui kõik valmis saab.

Toitlustajaid on tänavu natuke rohkem - eelmisel aastal rahvast oli palju, toitu jäi natuke väheks. Meil on paar-kolm metsarestorani, food truck'id, käsitööjoogid, nii alkohoolsed kui mittealkohoolsed. Lisanduvad kohalikud võro maitsed. Siis veel Noodle Box ja Burger Box on oma ala tõsiselt ette valmistamas. Kõik toitlustajad pingutavad nii oma toidu kui selle ala väljanägemisega.

Vabatahtlikke, WC-sid ja toitlustajaid, kõiki on tänavu rohkem. Kõik on paigutatud nii, et metsapargist jääks alles ikka metsapark, seepärast ongi ala laiem.

Lisaks võrkkiiged või nagu me ise nimetame, musukiiged, kuhu kahekesi peale mahub - neid erinevad kiigekesi ja olemise kohakesi on üksjagu metsa all, kus saab lihtsalt vaimu vabaks lasta.

Palju te publikut ootate? Ootate uut publikurekordit?

Tulemas on ilmselt üle 4000 inimese päevas, nii 4500. Panen südamele, et aegsasti tasub kohale tulla, et vältida pikki piletijärjekordi ja et kõik sujuks.

Praegu näitavad kõik märgid, et tuleb rohkem rahvast kui eelmisel aastal - küllap see publikurekord siis tuleb jah, kuigi me seda ei oota. Me ei mõtle sellele üldse, ootame lihtsalt sõpru festivalile ja kui inimestele meeldib, siis ongi hästi. Me ei ütle, et meil on festivali sihtgrupp või publik, vaid sõbrad - festivali sõbrad.

Kas majutuskohtade vähesus pärsib teid ka? Telkimisala tegite suuremaks?

Tänavu on kaks telklat jah, tegime lisatelkla. Aga voodikohta otsides tasub juba Tartut vaadata - viimased paar kuud on Põlva-Võru ümbrus juba suhteliselt punane, kui Booking.com'i ja Airbnb'd vaadata. Õnneks kohalikud Põlva inimesed tulevad juba nii ilusti kaasa, pakuvad üha rohkem kodumajutust. Loodame, et see kogukonna kaasamine õnnestubki, mida oleme taotlenud, see on üks meie eesmärke selle festivaliga olnud. Näiteks kui keegi selle mõjul mingi uue turismitalu avaks, oleks väga tore.

Toimetaja: Merilin PärliASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.ASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.
Galerii: Kanutis vormusid sõnad ühisloomeks

Kanuti Gildi SAAL-i ees sai teoks Kadri Noormetsa, Asia Baśi ja Gabriel da Luzi sõnadesse vormuv ühisruumi loome "AIR WITH CONTENT 10 degree something".

20 kaasaegset kunstnikku teevad Eesti 100. sünnipäevaks ühiskingituse20 kaasaegset kunstnikku teevad Eesti 100. sünnipäevaks ühiskingituse
Galerii: 20 kaasaegset kunstnikku teevad EV100 puhul ühiskingituse

20 kaasaegset Eesti kunstnikku esitlesid Kumu kunstimuuseumis Kadriorus suurprojekti, mille käigus valmib 20 vabadusest inspireeritud teost.

ERMi Jakob Hurda saali kaunistuseks välja valitud Eve Kase ja Anna Kaarma loodud teos algnimega "Käbid ja kännud".ERMi Jakob Hurda saali kaunistuseks välja valitud Eve Kase ja Anna Kaarma loodud teos algnimega "Käbid ja kännud".
Adamson-Ericu stipendiumi võitis Anna Kaarma

18. augustil, Adamson-Ericu 115. sünniaastapäeval kuulutati välja tänavune stipendiumi võitja, kelleks on Anna Kaarma.

FILM
Carlotta (Marion Cotillard) tuleb pärast Indias New Dehlis veedetud aastaid tagasi Prantsusmaale nagu eksootiline lind, kes lendab aknast sisse, paneb plaadimängijasse esimese ettejuhtuva vinüüli ja tantsib oma endise mehe uuele naisele võidukat sõjatants
Tõnu Karjatse filmikomm. "Ismaeli vaimud" tungivad vaataja pähe

Prantsuse filmilooja Henry Clouzot on öelnud, et filmi jaoks pole vaja mingit kindlat tehnikat peale jätkuva avastamise, režissöör leiutab ise viisi ja tehnika, mis just talle kõige paremini sobib. Clouzot ütles seda küll Jean Cocteau filmi “Orpheus” (1945) kohta, kuid mõnes mõttes on see sobitatav ka universaalse loomevalemina, sest igal kunstnikul tekib tihti probleem just sobiva vormi leidmisega. Arnaud Desplechin on “Ismaeli vaimude” juures läinud isegi mitut teed, raamides ja lavastades ühte fiktsiooni ka teistlaadi, žanrilt ja stiililt erinevalt.

TEATER
Itaalia trupp MOTUS
Algas etenduskunstide festival SAAL Biennaal 2017

Rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal leiab aset 15. - 27. augustil Tallinna teatrites ja linnaruumis.

Uuendatud: 21:38 
KIRJANDUS
Hans Luik
Suri kirjanik Hans Luik

Hans Luik
26.03.1927 – 13.08.2017

KUNST
Üks tubadest, mis ootab Paides Arvamusfestivali ajaks taaselustamist.
ERR.ee video. Paides nihestati ruumi

Paide Arvamusfestivali ajal võis näha põnevat ajutist näitust, millest jäädvustasime video. "Ruuminihe" on näitus, mis lõi eeskuju mahajäetud kohtade ellu äratamiseks ja püüdis elustada Paide tühje ruume ja linnapilti. Näitus hõlmas nelja Tallinna tänaval asuvat hoonet.

Arhitektuur
lendlend
Fotovõistlus bioTallinn ootab töid ja küsib, kas loodus on olemas

TAB 2017 teema on sel korral bioTallinn, mis seab küsimuse alla arusaamad loodusliku ja tehisliku piiridest. Antud fotovõistlus on inspireeritud samast ideest - selmet käsitleda loodust tasakaalus süsteemina, mida inimtegevus häirib ja lõhub, oletab bioTallinn, et loodust kui sellist ei ole olemas.

Uuendatud: 12:22 
Jõhvi haridusmaastikJõhvi haridusmaastik
Arhitektide liit tutvustab omavalitsuste projekte

10. - 27. augustini saab Eesti Arhitektuurimuuseumis tutvuda viie Eesti Arhitektide Liidu ja kohalike omavalitsute koostöös läbi viidud arhitektuurivõistluse materjalidega. Näitusel on väljas Narva ja Jõhvi uute linnakeskuste ideekavandid, Türi spordihoone ja Türi põhikooli õppehoone ideekavandid, Valga koolihoone ja spordihoone ning Saue uue vallamaja arhitektuurivõistluse tulemused. 

MUUSIKA
Ruja filmi esilinastus. Kino Artis.
Galerii: Esilinastus dokumentaalfilm Rujast

Täna esitleti Artises dokumentaalfilmi "Ruja – Keelatud!".

Arvamus
Uuringute teostamine Hermann Ride kappaltarilUuringute teostamine Hermann Ride kappaltaril
Keelesäuts. Teostada või mitte?

Võib juhtuda, et mööda suvise pealinna tänavat kõndides komistame otsa sildile, millele on kirjutatud: „Ettevaatust! Teostatakse parandustöid!“ Sama tõenäoline on lugeda ajalehest ametniku kinnitust, et „praamidega teostatakse Saaremaale reisijate vedamist“.

Aet Annist saates "Globaalne eestlane"Aet Annist saates "Globaalne eestlane"
Aet Annist: kuidas toimib inimene ühiskonnaliikmena?

Rainer Sternfeldi külaline podcast´i "Globaalsed eestlased" 23. saates oli sotsiaalantropoloog Aet Annist, kes oli hiljuti Inglismaal asuva Bristoli ülikooli õppejõud ning ühtlasi ka Tartu Ülikooli etnoloogia osakonna vanemteadur. 

"Deadpool""Deadpool"
Ära usalda filmikriitikuid (vähemalt mitte ülemäära)

Filmikriitika allakäigus on ennekõike süüdi kriitikud ise, kes ei süvene ega viitsi tööd teha.

Väikelaps ei oska ohtu tajuda. Väikelaps ei oska ohtu tajuda.
Tallinnas ja Helsingis toimub konverents kunstilisest moderniseerumisest

Täna algab Tallinna Ülikoolis ja Helsingi Ülikoolis konverents "End Games and Emotions: The Sense of Ending in Modern Literature and Arts", mis keskendub küsimusele, kuidas mõjutab meie häälestatus (tajud, meeleolud, aistingud, emotsioonid) meie maailmakogemust ja meie tegutsemist erinevates tähendusstruktuurides.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.