Arvustus. Sofia Coppola näitab, milleks vagurad naised on võimelised ({{commentsTotal}})

"Petetud". Autor/allikas: kaader filmist

Film kinodes

"Petetud"

Lavastaja Sofia Coppola

Osades Nicole Kidman, Colin Farrell, Elle Fanning

Hinne 8/10

Sofia Coppola, tõenäoliselt üks praeguse aja nimekamaid naisrežissööre, on tuntud kõnekate, emotsionaalselt kaalukate filmide poolest. "Petetud" on natukene lihtsam, ehkki mõtteainet, moraalseid dilemmasid pakub ta siiski.

"Petetud" pole iseenesest uus lugu, see põhineb Thomas Cullinani samanimelisel romaanil, mis Eestis seni tõlkimata on, ning ekraanile on antud süžee toodud korra varemgi. 1971. aasta film, jällegi sama pealkirjaga, Don Siegeli lavastatud, on väidetavalt vähemalt sama terviklik ja õnnestunud kui tänavune versioon, aga kuna tegemist on paraja haruldusega, ei ole see võrdlus kuigi oluline. Kuna sisult puudutab "Petetud" mõndagi tabuteemat, ei suutnud pea poole sajandi eest vändatud adaptsioon kunagi erilist populaarsust saavutada (sama kehtib tegelikult ka raamatu kohta).

Õnneks on Coppola väärt loo üles leidnud ning sellele maitseka režiiga värske varjundi andnud. Ka Siegeli teos saab uusversioonist vaid kasu, uut tähelepanu – Coppola nägemus on piisavalt minimalistlik, et antud materjali ja selle eri tõlgenduste vastu uudishimu tekitada. Üldse domineerib teose õhustikku mingi salapära, unenäolisus, tingitud ilmselt meestevabast maailmast, mida reaalsuses ega kinolinalgi õige sageli ei kohta. Kuna film muuhulgas reaalsustaju kadumisest kõneleb, on säärane atmosfäär igati kohane.

Sündmustik leiab aset Ameerika kodusõja ajal 1864. aastal ühes eraklikus tütarlastekoolis. Sõja tõttu on enamik neidudest asutusest lahkunud, kuid üksikud viimased on jäänud. Tegevuse lööb käima kapral McBurney (Colin Farrell), raskelt haavatud jänki sõjamees, kelle üks tüdrukutest kooli tarib, et mees lageda taeva all hinge ei heidaks. Kool, mille seinte vahel juba ammu ühtki meest viibinud pole, loidab sõduri saabumisest lõkkele – pole midagi ettearvamatumat kui kamp naisi, kelle mehed või isad liiga pikalt sõjatandril viibinud. McBurney välimusele ega sarmile ei viidata täpsemalt kordagi – piisab vaid sellest, et tegemist on mehega, et nii õpetajad kui kasvandikud hulluks ajada.

Peale vaadates võib "Petetud" näida kui mõni kuiv ja aeglane ajastudraama, millel eriti midagi peale ajalootruu väljanägemise ja uhkete kostüümide pakkuda pole, kuid õnneks pööratakse ontlik kuvand küllalt ruttu pea peale. Film nõretab seksuaalsest pingest, mis luuakse dialoogi asemel pilkude ja kehakeelega. Erilises sõiduvees on nooruke Elle Fanning, ehkki ka Nicole Kidman on rolli eest väärilist kiitust saanud. Tõsi on see, et rabavate näitlejatöödeta poleks filmil tervikuna erilist väärtust – Coppola režii, nii võluv kui see ka poleks, üksi ei kanna, just osatäitjad on need, kes oma energiaga liha luudele panevad.

Küllaga on nii jõhkrust kui huumorit, ning kui lugu hoo sisse saab, on tegemist praktiliselt tragikomöödiaga. Iseasi, kas sedasorti situatsioonikoomika igaühele korda läheb, kuna tegelikkuses on toimuv (ühtki detaili reetmata) üpris jahmatav ning vaevalt see reaalsuses kellelegi meelehead valmistaks. Hulluse taustal kerkib esile "Petetud" kui psühholoogiline draama: justkui uurimistöö näitamaks, milleks pealtnäha vagurad naised kriisiolukorras võimelised on ning kuidas sõda inimloomust moonutab.

Filmi soovitama ma ei tõtta – üsna eriskummaline teos rafineeritud maitsele, ilmselt on vaatamiselamuski äärmiselt individuaalne. Õigupoolest on kindlamat sihtgruppi üldse keeruline valida: päris klassikaline "Uhkus ja eelarvamus"-tüüpi ajastudraama, nagu ennegi mainitud, ta kindlasti pole, samas pole teda selgelt ka kuhugi mujale liigitada. Ütleme siis nõnda: elegantse režiiga mitmetahuline teos, mil varuks hulgi ootamatuid vimkasid – suudab ajada naerma ja ka panna mõtlema.

Treiler: 

Toimetaja: Valner ValmeASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.ASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.
Galerii: Kanutis vormusid sõnad ühisloomeks

Kanuti Gildi SAAL-i ees sai teoks Kadri Noormetsa, Asia Baśi ja Gabriel da Luzi sõnadesse vormuv ühisruumi loome "AIR WITH CONTENT 10 degree something".

20 kaasaegset kunstnikku teevad Eesti 100. sünnipäevaks ühiskingituse20 kaasaegset kunstnikku teevad Eesti 100. sünnipäevaks ühiskingituse
Galerii: 20 kaasaegset kunstnikku teevad EV100 puhul ühiskingituse

20 kaasaegset Eesti kunstnikku esitlesid Kumu kunstimuuseumis Kadriorus suurprojekti, mille käigus valmib 20 vabadusest inspireeritud teost.

ERMi Jakob Hurda saali kaunistuseks välja valitud Eve Kase ja Anna Kaarma loodud teos algnimega "Käbid ja kännud".ERMi Jakob Hurda saali kaunistuseks välja valitud Eve Kase ja Anna Kaarma loodud teos algnimega "Käbid ja kännud".
Adamson-Ericu stipendiumi võitis Anna Kaarma

18. augustil, Adamson-Ericu 115. sünniaastapäeval kuulutati välja tänavune stipendiumi võitja, kelleks on Anna Kaarma.

FILM
Carlotta (Marion Cotillard) tuleb pärast Indias New Dehlis veedetud aastaid tagasi Prantsusmaale nagu eksootiline lind, kes lendab aknast sisse, paneb plaadimängijasse esimese ettejuhtuva vinüüli ja tantsib oma endise mehe uuele naisele võidukat sõjatants
Tõnu Karjatse filmikomm. "Ismaeli vaimud" tungivad vaataja pähe

Prantsuse filmilooja Henry Clouzot on öelnud, et filmi jaoks pole vaja mingit kindlat tehnikat peale jätkuva avastamise, režissöör leiutab ise viisi ja tehnika, mis just talle kõige paremini sobib. Clouzot ütles seda küll Jean Cocteau filmi “Orpheus” (1945) kohta, kuid mõnes mõttes on see sobitatav ka universaalse loomevalemina, sest igal kunstnikul tekib tihti probleem just sobiva vormi leidmisega. Arnaud Desplechin on “Ismaeli vaimude” juures läinud isegi mitut teed, raamides ja lavastades ühte fiktsiooni ka teistlaadi, žanrilt ja stiililt erinevalt.

TEATER
Itaalia trupp MOTUS
Algas etenduskunstide festival SAAL Biennaal 2017

Rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal leiab aset 15. - 27. augustil Tallinna teatrites ja linnaruumis.

Uuendatud: 21:38 
KIRJANDUS
Hans Luik
Suri kirjanik Hans Luik

Hans Luik
26.03.1927 – 13.08.2017

KUNST
Üks tubadest, mis ootab Paides Arvamusfestivali ajaks taaselustamist.
ERR.ee video. Paides nihestati ruumi

Paide Arvamusfestivali ajal võis näha põnevat ajutist näitust, millest jäädvustasime video. "Ruuminihe" on näitus, mis lõi eeskuju mahajäetud kohtade ellu äratamiseks ja püüdis elustada Paide tühje ruume ja linnapilti. Näitus hõlmas nelja Tallinna tänaval asuvat hoonet.

Arhitektuur
lendlend
Fotovõistlus bioTallinn ootab töid ja küsib, kas loodus on olemas

TAB 2017 teema on sel korral bioTallinn, mis seab küsimuse alla arusaamad loodusliku ja tehisliku piiridest. Antud fotovõistlus on inspireeritud samast ideest - selmet käsitleda loodust tasakaalus süsteemina, mida inimtegevus häirib ja lõhub, oletab bioTallinn, et loodust kui sellist ei ole olemas.

Uuendatud: 12:22 
Jõhvi haridusmaastikJõhvi haridusmaastik
Arhitektide liit tutvustab omavalitsuste projekte

10. - 27. augustini saab Eesti Arhitektuurimuuseumis tutvuda viie Eesti Arhitektide Liidu ja kohalike omavalitsute koostöös läbi viidud arhitektuurivõistluse materjalidega. Näitusel on väljas Narva ja Jõhvi uute linnakeskuste ideekavandid, Türi spordihoone ja Türi põhikooli õppehoone ideekavandid, Valga koolihoone ja spordihoone ning Saue uue vallamaja arhitektuurivõistluse tulemused. 

MUUSIKA
Ruja filmi esilinastus. Kino Artis.
Galerii: Esilinastus dokumentaalfilm Rujast

Täna esitleti Artises dokumentaalfilmi "Ruja – Keelatud!".

Arvamus
Uuringute teostamine Hermann Ride kappaltarilUuringute teostamine Hermann Ride kappaltaril
Keelesäuts. Teostada või mitte?

Võib juhtuda, et mööda suvise pealinna tänavat kõndides komistame otsa sildile, millele on kirjutatud: „Ettevaatust! Teostatakse parandustöid!“ Sama tõenäoline on lugeda ajalehest ametniku kinnitust, et „praamidega teostatakse Saaremaale reisijate vedamist“.

Aet Annist saates "Globaalne eestlane"Aet Annist saates "Globaalne eestlane"
Aet Annist: kuidas toimib inimene ühiskonnaliikmena?

Rainer Sternfeldi külaline podcast´i "Globaalsed eestlased" 23. saates oli sotsiaalantropoloog Aet Annist, kes oli hiljuti Inglismaal asuva Bristoli ülikooli õppejõud ning ühtlasi ka Tartu Ülikooli etnoloogia osakonna vanemteadur. 

"Deadpool""Deadpool"
Ära usalda filmikriitikuid (vähemalt mitte ülemäära)

Filmikriitika allakäigus on ennekõike süüdi kriitikud ise, kes ei süvene ega viitsi tööd teha.

Väikelaps ei oska ohtu tajuda. Väikelaps ei oska ohtu tajuda.
Tallinnas ja Helsingis toimub konverents kunstilisest moderniseerumisest

Täna algab Tallinna Ülikoolis ja Helsingi Ülikoolis konverents "End Games and Emotions: The Sense of Ending in Modern Literature and Arts", mis keskendub küsimusele, kuidas mõjutab meie häälestatus (tajud, meeleolud, aistingud, emotsioonid) meie maailmakogemust ja meie tegutsemist erinevates tähendusstruktuurides.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.