Kultuuriportaal soovitab: 10 kutsuvat tulukest Tartuffi kavast ({{commentsTotal}})

"Tikitud unistused" Autor/allikas: Martin Kiis

Täna, 7. augustil tõmmatakse Tartus linad Tartuffi ekraanidelt. 12. armastusfilmide festival, PÖFFi tütar, haarab järjest enam ka muid teemasid lisaks filmile. Aga elu ongi film. Või siis potentsiaalne film vähemalt. ERR kultuuriportaal sirvis kava ja valis välja 10 sündmust, kuhu võiks sattuda, kui jumal annab sel nädalal Tartus olla.

"Tagasi pole vaja"

David ja Sarah üritavad hakkama saada armastuse džunglis. See võib olla katsumus kõigile, saati veel autistidele, kelleks David ja Sarah on. Väga eriline pilguheit maailmale, millega me kuigi sageli kokku ei puutu. Kumbki peaosatäitja vääriks Oscarit. Kevadel New Yorgis esilinastunud film on juba pälvinud kamaluga tunnustust nii seal- kui siinpool ookeani.

7. augustil kell 22 Raekoja platsil

 

"Tagasi pole vaja" 

 

Martin Kiisi näitus "Tikitud unistused"

Täiesti uskumatuid pilte tikib see Tartus elav autistlik noormees, kes ise sõnagi ei räägi. Esimese hooga on isegi raske arvata, et ta kasutab ainult nõela ja niiti – nii täpsed on tema portreed, peaaegu hüperrealistlikud, ja looduspildid näevad eemalt välja nagu maalid. Näitus on seotud festivali avafilmiga "Tagasi pole vaja", mis kõneleb samuti autistlikest inimestest.

8.-12. augustini kell 16-19 Athena keskuse fuajees

 

"Tanna"

Vaevalt leidub meie seas kuigi palju neid, kes oskaksid kohe öelda, kus asub Tanna saar. Võimalik, et raskusi tekitab isegi Melaneesia ülesleidmine, Vanuatu saarestikust rääkimata, kuhu Tanna kuulub. Igal juhul on on tegu tõelise eksootikapommiga. Wawa ja Dain armastavad teineteist, paraku peab Wawa naituma teise hõimu sõjamehega. Noored otsustavad järgida südame kutset ja põgenevad, seades ohtu nii enda kui ka oma hõimu tuleviku.

Mängivad eranditult pärismaalased, sealse Yakeli hõimu liikmed. Yakeli hõim on üks vähestest, kes peab veel kinni arhailisest eluviisist, püüdes eirata lääne kultuurimõju. Lugu on pärit nende enda elust. Ja ääretult tähtis, sest pärast seda tühistati kokkuleppeabielude komme. Tänavune mitteingliskeelse filmi Oscari kandidaat.

8. augustil kell 22 Raekoja platsil

Treiler:

 

"Armastuse kunst"

Kui teil on vanust üle 40 ja te vaatate seda Poola filmi, on võimalik, et teile meenub kohe ENSV esimene seksiõpik, legendaarne "Avameelselt abielust". Kuidas selle pärast öö otsa järjekorras seisti või siis vanemate tagant näpati ja sealt põnevusega selliseid salapärase kõlaga väljendeid nagu "coitus interruptus" veeriti. Poolas kandis sarnane raamat pealkirja "Armastuse kunst".

Selle väljaandmise lugu võtab suurepäraselt kokku nõukogude korra absurdsuse ja pole siis imestada, et sellest vaimuka dialoogiga haarav draamakomöödia on vändatud. Just draamakomöödia, sest tegu on ühtlasi raamatu autori Michalina Wisłocka eluloofilmiga, kust ei puudu ka selle erakordse naise saatuse traagilisem pool.

9. augustil kell 22 Raekoja platsil

Treiler:


Indrek Hirve luuleõhtu "Taevas heliseb siniselt"

Kui sina tuled / leiab iga sõna / oma lihtsuse. Või: Elu kevad / on jäänud mu uksele / liiga kauaks sosistama. Kelle veel kui mitte Indrek Hirve luule sobib ühele armastusfilmide festivalile. Tartu poeedi luuletusi loevad ja laulavad Vanemuise teatri näitlejad Karl Laumets ja Priit Strandberg.

10. augustil kell 20 Raekoja platsil asuvas festivali telgis

 

"Kui kaks maailma põrkuvad"

Peruu põlisasukad astuvad nagu üks mees president Alan Garcia vastu, kes on võtnud nõuks Amazonase looduse hävitamise hinnaga täita riigi rahakotti. Peagi kasvab rahumeelne protest üleriigiliseks mässuks. Nutikas vaataja haistab teatavaid paralleele ka siinse kontekstiga. Võidetud auhindu ei jõua kokku lugeda.

10. augustil kell 17 Athena keskuses

Treiler:


Vestlusring "Nõukogude seks"

Filmist "Armastuse kunst" inspireeritud vestlusringis meenutab legendaarne doktor, ENSV esimene ametlik seksuoloog Arvo Haug, milline möll saatis raamatu "Avameelselt abielust" ilmumist, ja kuidas on võimalik, et nõukogude ajal seksi ei olnud, aga lapsed sündisid.

11. augustil kell 19 Raekoja platsil asuvas festivali telgis

 

"Saada selleks, kes olin"

Kui selgub, et Põhja-Indias sündinud Padma-nimeline poiss on sajandeid tagasi elanud tiibeti munga reinkarnatsioon, viib ristiisa ta Tiibetisse, et välja selgitada tema minevik. Ilus ja südamlik dokumentaalfilm, mis jälgib vana mehe ja poisi kooskasvamise ning nende teekonna lugu koguni kaheksa aasta vältel. Berliini filmifestivali lastefilmide võistluse grand prix.

11. augustil kell 17 Athena keskuses

Treiler: 

 

Maailmameistri simultaan

Tartuff ei ole ainult filmifestival. See on kultuurifestival. Ja kultuuri juurde kuuluvad ka mõttemängud. Mine mängi simultaanil, mille annab otse raeplatsil kuni 20 laual Andres Kuusk - neljakordne mõttespordi maailmameister viievõistluses ja esimene Eesti meister male-kabe kahevõistluses. Valida võid nii male kui kabe.

11. augustil kell 15 Raekoja platsil asuva festivali telgi ees

 

"Léon"

Kas tõesti on see Luc Bessoni film juba ligi veerandsada aasta vana? Ei ütlekski, kui väike Natalie Portman ei mängiks juba Jackie Kennedyt. Erakliku palgamõrvari ja 12aastase tüdruku vastastikuse kiindumuse lugu püsib siiani intellektuaalse märuli musternäidisena. Moodne klassika.

12. augustil kell 23.45 Raekoja platsil

Treiler: 

 

Vaadake kogu kava  

Toimetaja: Valner ValmeKino ja Viktor Tsoi lauludKino ja Viktor Tsoi laulud
Elamus. Mama Anarhia

Kontsert

Tsoi laulud

Vennaskond, Like & Share, Огни большого города, DND, Идеальные люди

Tallinn, Harjumägi

15. august

Haapsalu piiskopilinnusHaapsalu piiskopilinnus
Haapsalu piiskopilinnuse muuseum sulgeb arendustöödeks uksed

Järgmisel nädalal sulgeb uksed Haapsalu piiskopilinnuse muuseum ning seal algavad 2019. aastani kestvad arendustööd. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt saadud ligi 3,2 miljoni eurose toetuse abiga ehitatakse välja aasta ringi avatud keskaega käsitlev tegevusmuuseum ja külastuskeskus. Haapsalust jätkab Juhan Hepner.

"Plahvatuslik blond""Plahvatuslik blond"
Arvustus. Plahvatuslik, aga õnneks mitte blond film

Uus film kinos

“Plahvatuslik blond”

Lavastaja David Leitch

Osades Charlize Theron, James McAvoy, John Goodman

7/10

FILM
Carlotta (Marion Cotillard) tuleb pärast Indias New Dehlis veedetud aastaid tagasi Prantsusmaale nagu eksootiline lind, kes lendab aknast sisse, paneb plaadimängijasse esimese ettejuhtuva vinüüli ja tantsib oma endise mehe uuele naisele võidukat sõjatants
Tõnu Karjatse filmikomm. "Ismaeli vaimud" tungivad vaataja pähe

Prantsuse filmilooja Henry Clouzot on öelnud, et filmi jaoks pole vaja mingit kindlat tehnikat peale jätkuva avastamise, režissöör leiutab ise viisi ja tehnika, mis just talle kõige paremini sobib. Clouzot ütles seda küll Jean Cocteau filmi “Orpheus” (1945) kohta, kuid mõnes mõttes on see sobitatav ka universaalse loomevalemina, sest igal kunstnikul tekib tihti probleem just sobiva vormi leidmisega. Arnaud Desplechin on “Ismaeli vaimude” juures läinud isegi mitut teed, raamides ja lavastades ühte fiktsiooni ka teistlaadi, žanrilt ja stiililt erinevalt.

TEATER
Itaalia trupp MOTUS
Algas etenduskunstide festival SAAL Biennaal 2017

Rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal leiab aset 15. - 27. augustil Tallinna teatrites ja linnaruumis.

Uuendatud: 21:38 
KIRJANDUS
Hans Luik
Suri kirjanik Hans Luik

Hans Luik
26.03.1927 – 13.08.2017

KUNST
Üks tubadest, mis ootab Paides Arvamusfestivali ajaks taaselustamist.
ERR.ee video. Paides nihestati ruumi

Paide Arvamusfestivali ajal võis näha põnevat ajutist näitust, millest jäädvustasime video. "Ruuminihe" on näitus, mis lõi eeskuju mahajäetud kohtade ellu äratamiseks ja püüdis elustada Paide tühje ruume ja linnapilti. Näitus hõlmas nelja Tallinna tänaval asuvat hoonet.

Arhitektuur
lendlend
Fotovõistlus bioTallinn ootab töid ja küsib, kas loodus on olemas

TAB 2017 teema on sel korral bioTallinn, mis seab küsimuse alla arusaamad loodusliku ja tehisliku piiridest. Antud fotovõistlus on inspireeritud samast ideest - selmet käsitleda loodust tasakaalus süsteemina, mida inimtegevus häirib ja lõhub, oletab bioTallinn, et loodust kui sellist ei ole olemas.

Uuendatud: 12:22 
Jõhvi haridusmaastikJõhvi haridusmaastik
Arhitektide liit tutvustab omavalitsuste projekte

10. - 27. augustini saab Eesti Arhitektuurimuuseumis tutvuda viie Eesti Arhitektide Liidu ja kohalike omavalitsute koostöös läbi viidud arhitektuurivõistluse materjalidega. Näitusel on väljas Narva ja Jõhvi uute linnakeskuste ideekavandid, Türi spordihoone ja Türi põhikooli õppehoone ideekavandid, Valga koolihoone ja spordihoone ning Saue uue vallamaja arhitektuurivõistluse tulemused. 

MUUSIKA
Ruja filmi esilinastus. Kino Artis.
Galerii: Esilinastus dokumentaalfilm Rujast

Täna esitleti Artises dokumentaalfilmi "Ruja – Keelatud!".

Arvamus
Uuringute teostamine Hermann Ride kappaltarilUuringute teostamine Hermann Ride kappaltaril
Keelesäuts. Teostada või mitte?

Võib juhtuda, et mööda suvise pealinna tänavat kõndides komistame otsa sildile, millele on kirjutatud: „Ettevaatust! Teostatakse parandustöid!“ Sama tõenäoline on lugeda ajalehest ametniku kinnitust, et „praamidega teostatakse Saaremaale reisijate vedamist“.

Aet Annist saates "Globaalne eestlane"Aet Annist saates "Globaalne eestlane"
Aet Annist: kuidas toimib inimene ühiskonnaliikmena?

Rainer Sternfeldi külaline podcast´i "Globaalsed eestlased" 23. saates oli sotsiaalantropoloog Aet Annist, kes oli hiljuti Inglismaal asuva Bristoli ülikooli õppejõud ning ühtlasi ka Tartu Ülikooli etnoloogia osakonna vanemteadur. 

"Deadpool""Deadpool"
Ära usalda filmikriitikuid (vähemalt mitte ülemäära)

Filmikriitika allakäigus on ennekõike süüdi kriitikud ise, kes ei süvene ega viitsi tööd teha.

Väikelaps ei oska ohtu tajuda. Väikelaps ei oska ohtu tajuda.
Tallinnas ja Helsingis toimub konverents kunstilisest moderniseerumisest

Täna algab Tallinna Ülikoolis ja Helsingi Ülikoolis konverents "End Games and Emotions: The Sense of Ending in Modern Literature and Arts", mis keskendub küsimusele, kuidas mõjutab meie häälestatus (tajud, meeleolud, aistingud, emotsioonid) meie maailmakogemust ja meie tegutsemist erinevates tähendusstruktuurides.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.