Arvustus. "Wind Riveri" külmaks jättev tuul ({{commentsTotal}})

"Wind River" Autor/allikas: kaader filmist

Uus film kinolevis

"Wind River"

Lavastaja Taylor Sheridan

Osades Elizabeth Olsen, Jeremy Renner, Kelsey Asbille, Graham Greene

Surnud neiu keset eimiskit. Valgel tuulisel lagendikul, mis on samal ajal nii poeetiline kui halastamatu. Laiba leiab isiklikku tragöödiat kandev metsavaht (Jeremy Renner), kelle üheks ülesandeks on kaitsta Wind Riveri reservaadi farme kiskjate eest USA ääremaadel, kus ainult tugevad jäävad ellu. Sündmus paneb käima vesternliku hundijahi, mis jõuab põneva kliimaksini läbi kõikuva tooni ja režii.

Renneri karakter satub juhtumi lahendamise keskele linnast sündmuskohale saabunud FBI agendi (Elizabeth Olsen) kutsel, tehes koostööd kohaliku politseiga. Juhtum moodustab loole krimiliku pinge, mida oma režissöörikarjääri alles alustav Taylor Sheridan (selja taga vaid õudusfilm "Vile") püüab edastada jõuliste karakterite ja karmi olustiku kaudu. See õnnestus tal suurepäraselt stsenaristina filmides "Sicario" (rež. Denis Villeneuve) ja "Hell Or High Water" (rež. David Mackenzie), millest esimene oli temaatiliselt ambitsioonikas ja brutaalne narkosõja-thriller ning teine värskendavalt traditsiooniline neovestern. Ent seekord jääb miskit puudu.

Sheridan on "Wind Riverile" küll kirjutanud taaskord (liigagi) tiheda stsenaariumi, kuid see on lavastatud viisil, mis ei too piisavalt välja karakterite sügavust, emotsioonide usutavust ega olustiku omapära. Seda aga ei tasu veeretada näitlejate süüks, sest probleem on eelkõige seotud lugu ümbritsevate teemadega (vaesusest ja äärealadel elamise vaevadest sotsiaalsete gruppide vaheliste pingeteni) ja miljöö kontekstualiseeriva visualiseerimisega. Nimelt oma kitsuse ja pinnapealsuse tõttu ei toeta need karakterite süvendamist ega empaatia teket.

Samuti kitsus ei mõju äärealade võimaluste vähesust visuaalselt rõhutavalt, millele Sheridan dialoogis korduvalt viitab. Pealegi puudub dialoogist dünaamika, mis tuleb esile tegevuselt rahulikumate stseenide lõpuni lavastamata misanstseenides. Kuna emotsionaalset atmosfääri ei toeta ka nähtamatuks jääda püüdev montaaž ega maastiku võimalused täisväärtuslikult realiseerimata jättev kaameratöö, kõigub paigast filmi ühtsustav toon.

 

Juhtumi lahendamisele lähemale jõudmisel ja sündmuste pingelisemaks muutudes ilmnevad aga lavastaja Sheridani tugevused. Ta oskab lavastada vägivalla brutaalsust. Kalgi olustiku vaim väljendub "Wind Riveris" kõige efektsemalt just vägivallas. Selles, kuidas see saabub ootamatu puhanguna, rebides tükkideks elusid ja jättes enda järele vaid kaotajaid. Vähemalt nendes stseenides õhutab film tundma ja mõtlema oma kõige ehedamal viisil.

Vaatamata "Wind Riveri" konarlikkusele ja temaatilisele ebakindlusele oskab linateos ülal hoida haaravat pinget ja mis tähtsam – valmistab režissööri ette järgmisteks loodetavasti sotsiaalseid teemasid teravamalt tõstvateks projektideks, kuna "Wind Riveris" õnnestub tal peegeldada rohkem enda nägemust kaasaegsest maskuliinsusest, kaotusvalust ja julmuse motiividest kui elust ääremaadel.

Treiler: 

Toimetaja: Valner Valme"Palgamõrvari ihukaitsja""Palgamõrvari ihukaitsja"
Arvustus. "Palgamõrvari ihukaitsja" ja märulikomöödia väsinud troobid

Uus film kinos

"Palgamõrvari ihukaitsja"

Lavastaja Patrick Hughes

Osades Ryan Reynolds, Samuel L. Jackson, Gary Oldman

5/10

ASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.ASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.
Galerii: Kanutis vormusid sõnad ühisloomeks

Kanuti Gildi SAAL-i ees sai teoks Kadri Noormetsa, Asia Baśi ja Gabriel da Luzi sõnadesse vormuv ühisruumi loome "AIR WITH CONTENT 10 degree something".

Koraali laulmine Haapsalus.Koraali laulmine Haapsalus.
Haapsalu algas koraalimaraton

Pühapäeval algas Haapsalus 36 tundi kestev koraalimaraton, et laulda läbi kõik 484 luterliku lauluraamatu laulu. Tegemist on kolmanda koraalimaratoniga Eestis, kuid esmakordselt püütakse esineda nii, et muusika kõlab pühakodades katkematult.

FILM
"Wind River"
Kaarel Kuurmaa: Lumi ja vaikus

Mängufilm "Wind River" (USA 2017, 111 min). Režissöör ja stsenarist Taylor Sheridan, operaator Ben Richardson, heliloojad Nick Cave ja Warren Ellis. Mängivad Jeremy Renner, Elizabeth Olsen, Jon Bernthal, Kelsey Chow, Martin Sensmeier jt.

TEATER
Suvelavastus "Lembitu"
Galerii ja video: Suve mastaapseim vabaõhuetendus hargneb Lõhavere linnamäel

Loominguline ühendus TEMUFI hakkab Viljandimaal Lõhavere linnamäel mängima Urmas Lennuki suvelavastust"Lembitu - kuningas ilma kuningriigita".

Uuendatud: 16:57 
KIRJANDUS
New Yorgi naine hommikuhämuses pargis tervisejooksul.
Peeter Sauter. Tere hommikust ja head õhtut...

Miniessee miniprobleemist tervituseks Lindepuu Hendrikule, kelle saeveskist laudu tuleb mühinal. Pane voodriks või põrandalaudadeks, igale poole sobivad ühtviisi hästi. Hiljuti tulid Bronka Nowicka ja Sławomir Mrożeki tõlked.

KUNST
20 kaasaegset kunstnikku teevad Eesti 100. sünnipäevaks ühiskingituse
Galerii: 20 kaasaegset kunstnikku teevad EV100 puhul ühiskingituse

20 kaasaegset Eesti kunstnikku esitlesid Kumu kunstimuuseumis Kadriorus suurprojekti, mille käigus valmib 20 vabadusest inspireeritud teost.

Arhitektuur
VJ SuaveVJ Suave
Tartus tutvustatakse atraktiivsel moel varju jäävaid linnaosi

Tartus toimub juba viiendat korda linnafestival UIT, mille eesmärk on suunata inimesi märkama neid linnaosi, mis muidu varju jäävad ning pakkuda võimalust vaadelda linna teisest perspektiivist, kasutades selleks heli-, valgus- ja videoinstallatsioone.

Jõhvi haridusmaastikJõhvi haridusmaastik
Arhitektide liit tutvustab omavalitsuste projekte

10. - 27. augustini saab Eesti Arhitektuurimuuseumis tutvuda viie Eesti Arhitektide Liidu ja kohalike omavalitsute koostöös läbi viidud arhitektuurivõistluse materjalidega. Näitusel on väljas Narva ja Jõhvi uute linnakeskuste ideekavandid, Türi spordihoone ja Türi põhikooli õppehoone ideekavandid, Valga koolihoone ja spordihoone ning Saue uue vallamaja arhitektuurivõistluse tulemused. 

MUUSIKA
Ruja filmi esilinastus. Kino Artis.
Galerii: Esilinastus dokumentaalfilm Rujast

Täna esitleti Artises dokumentaalfilmi "Ruja – Keelatud!".

Arvamus
Uuringute teostamine Hermann Ride kappaltarilUuringute teostamine Hermann Ride kappaltaril
Keelesäuts. Teostada või mitte?

Võib juhtuda, et mööda suvise pealinna tänavat kõndides komistame otsa sildile, millele on kirjutatud: „Ettevaatust! Teostatakse parandustöid!“ Sama tõenäoline on lugeda ajalehest ametniku kinnitust, et „praamidega teostatakse Saaremaale reisijate vedamist“.

Üks tubadest, mis ootab Paides Arvamusfestivali ajaks taaselustamist.Üks tubadest, mis ootab Paides Arvamusfestivali ajaks taaselustamist.
ERR.ee video. Paides nihestati ruumi

Paide Arvamusfestivali ajal võis näha põnevat ajutist näitust, millest jäädvustasime video. "Ruuminihe" on näitus, mis lõi eeskuju mahajäetud kohtade ellu äratamiseks ja püüdis elustada Paide tühje ruume ja linnapilti. Näitus hõlmas nelja Tallinna tänaval asuvat hoonet.

"Deadpool""Deadpool"
Ära usalda filmikriitikuid (vähemalt mitte ülemäära)

Filmikriitika allakäigus on ennekõike süüdi kriitikud ise, kes ei süvene ega viitsi tööd teha.

Enne kui masin ületab inimest

Tehisintellekti üle mõtlemine ja arutlemine on viimaste aastatega plahvatuslikult kasvanud. Osalt on selle põhjuseks palju meediakära tekitanud arengud, kus arvutiprogrammid on mõnel kitsal alal näidanud inimvõimetega võrdväärseid või paremaid oskusi.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.