Ülevaade. Grime - briti noorte saund juba 17 aastat ({{commentsTotal}})

Wiley
Wiley

Reedel, 11. augustil toimub Sinilinnus grime + UKG session. Rütmid ja vonkslemise tõmbavad käima Leslie Da Bass, Ruutu Poiss, Man Like Kendaf ja Jüri Franciscus Lotman, kes Nihilist.FM-is andis ülevaate, kust tuleb, kus on ja kuhu läheb grime - muutuv, aga jääv briti tänavate, klubide ja klappide heli juba sajandi algusest peale. ERR kultuuriportaal avaldab loo muutmata kujul, ainult ühte kohta panin tärnid ja ainult ühe sõna võtsin maha, sest meil on ka vanemaid ja nooremaid lugejaid.

Kas grime on UK hiphop? 
Ei, need on erinevad scened, kuigi mõni artist tegutseb mõlemas. Kui tahad kuulda ägedat uut UK hiphoppi, siis tšeki artiste nagu J Hus, Krept & Konan, Mostack, Young T & Bugsey, Rapman.

Mis see grime ja hiphopi vahe siis on?
Kui hiphopi DNA pärineb soulist ja funkist, siis grime oma UK garagest, drum & bassist ja dancehallist. Grime on tunduvalt kiirem – enamus sellest liigub 140 bpm kandis samas kui lõviosa hiphopist on märksa aeglasem, nii umbes 100 bpm. Esimesed grime MC-d (Wiley, Durrty Goodz ja God’s Gift) tulid ragga jungle ja drum & bass reividelt.

Kui grime Londonis esile kerkis, oli tegu revolutsioonilise, oma ajast ees mussiga. Tänaseks on ka hiphop muutunud esiteks järjest kiiremaks (kasvõi paljud Gucci Mane ja Migose lood kipuvad olema 140 bpm kandis, Kodak Black kohati kiiremgi) ja teiseks sõltub vähem ka vana souli ja funki sämplitest. Hetkel on need kaks žanrit üksteisele märksa lähemal kui grime sünni ajal 17 aastat tagasi.

Samas on ka paljud underground electronica artistid eemaldunud tehnole ja hausile omasest 4/4 biidist ja katsetavad grimele iseloomulike 2-step rütmide ja 140/70 kandis oleva (halftime) kiirusega. Näiteks päris mitmed Londoni avangardse leibeli Her Records asjad miksivad hästi grimega. Kui see meeldib, tšeki ka USA elektroonikuid Nguzunguzu, türgi kutti Sami BahaMssingno’d Londonist… Kõik nad suhtlevad, teevad collabe ja mixivad hästi grime artistidega.

Miks grime just nüüd nii suur on? 
Skepta võitis eelmine aasta UK kõige olulisema mussiauhinna Mercury Prize. Sel aastal jõudis Stormzy esimese grime artistina UK albumiedetabeli tippu.
Praegu on grime kuldaeg. Tegutsevad veel esimeste lainete tüübid, Wiley, Dizzee Rascal, Kano, Riko Dan, Flowdan, Manga, Terror Danjah jpt. Samas on peale kasvanud ka uus põlvkond talente, kes on alles varajastes 20ndates või nooremadki. Kuula näiteks Novelist, Stormzy, Jammz, AJ Tracey, Section Boyz, Bugzy Malone.

Grime tekkis kuskil sajandivahetuse kandis Londonis. Laialt levinud versiooni järgi olid selle sünni juures Ida-Londoni MC/produtsent Wiley, piraatraadiot Rinse FM vedanud DJ-d Geeneus ja Slimzee ning nende hoovi peal ringi jooksnud teismeline pätt Dizzee Rascal, kelle Wiley ühel päeval stuudiosse tõi ja retsi talendi avastas.

Teine pool tõest on aga see, et see saund oli lihtsalt tol hetkel Londonis õhus ja varem või hiljem (pigem varem) oleks keegi ikkagi selle üles korjanud. Näiteks teisel pool linna tegi produtsent nimega Jon E. Cash nendest kuttidest sõltumata üsna samal ajal üsna sarnast asja. Ning esimesed dubstepi produtsendid nokitsesid oma saundi kallal.

Hästi oluline esimese laine MC oli Crazy Titch. Tõenäoliselt andekaim kutt, kes sealkandis kunagi mikrit käes hoidnud. Titch aga – päriselt hull nagu ta on – lasi ühe poisi maha ja istub nüüd kinni ilma võimaluseta enne oma 50ndaid eluaastaid vabaneda. Märksa vähem tuntud aga mitte märksa vähem andekas oli ka produtsent DJ Oddz. Lisaks tooks ära sellised nimed nagu Ruff Sqwad, Lethal Bizzle, Meridian Crew, Slew Dem Mafia ja N.A.S.T.Y Crew.

Anyway, esimese laine grimele tõmbas imelikul moel kriipsu peale just kiire populaarsus. Dizzee Rascali esimesed kaks ja Wiley ja Kano esimesed albumid läksid suhteliselt hästi peale ka mainstream muusikaajakirjanduses ja tüübid said laia kuulajaskonna. Neid esitleti kui ‘next big thing‘ – põnev ja badass uus Londoni saund. Ja inimesed jäid neilt ootama järjest põnevamaid, järjest badassimaid, järjest rohkem piire nihutavaid asju. Wiley ja Dizzee hakkasidki tõmblema. Wiley tegi imelikke (kohati päris ok) pop-seguseid asju, Dizzee tõusis ära ja hakkas asju ajama Calvin Harrise, Tiesto ja Armand van Heldeniga. Ka päris suur osa ülejäänud scenest oli identiteedikriisis. Eksperimenteeriti mingite UK funky saundidega (halb), kohati ka douche bag elektro-hausiga (väga halb) ja nii edasi.

Vaikselt tuli aga peale uus laine andekaid produtsente. Sir Spyro. Preditah. Faze Miyake. Spooky. Rude Kid. Koos nendega naases algusaegade fiilist. Aeti rahulikult oma asja. Tegeleti selle vaibi tabamisega, mis Londoni tänavatel on ja kõigil oli pohh, kas neid kajastatakse Pitchforkis, NME-s, Ekspressis, Postimehes ja Nelli Teatajas või mitte. Just see heade instrumentaalide pealetung tõmbas ka MC-d uuesti käima ja nüüd olemegi selle laine haripunktis. Wiley 2017 alguses ilmunud plaat oli minu arust ta parim üldse. Tulemas on uus ja eeldatavasti jälle hea Dizzee plaat ning ka ülejäänud scene viskab nii umbes hea reliissi päevas. Eriti äge on, et grime madalseisu ajal pildilt kadunud olnud DJ Slimzee on tagasi ja täie p***ga käima tõmmanud väga lahedad leibelid Slimzos ja Rot Pot Records

10 vanemat kui 2010 lugu, mida tšekkida kui teema kotib
Crazy Titch – I Can C U
Dizzee Rascal – Fix Up Look Sharp
Ruff Sqwad – Underground
Lethal Bizzle – Pow
Kano – Ps & Qs
JME – Shut Up & Dance
N.A.S.T.Y Crew – Run 4 Cover
Skepta – Duppy
Roll Deep – When Im Ere
DVA, Flow Dan, Riko Dan, Killa P, Badness – Bullet A Go Fly

10 lege vanakooli instrumentaali
Danny Weed – Creeper
Wiley – Jam Pie
Kamikaze – Ghetto Kyote
DJ Oddz – Strung Up
Rebound X – Rhythm & Gash
XTC (Ruff Sqwad) – Functions On The Low
Wizzbit – Jam Hot
Musical Mob – Pulse X
Kid D – Sword Range
Iron Soul – Chinese Water

10 uuemat kui 2010 lugu, mida tšekkida
CasIsDead – Play
Stormzy – Return of the Rucksack
AJ Tracey – Pasta
Breakage ft Newham Generals & David Rodigan – Hard
Giggs – Whippin Excursion
Novelist – PissTake
BMD – North Weezy
Jammz – Oh Please
Bugzy Malone – Mad
Meridian Dan, Big H, JME – German Whip

10 lege uuekooli instrumentaali
Faze Miyake – Tesla
Skepta – Dead
Sir Spyro – Dead
Trends & Boylan – Norman Bates
Filthy Gears – War Machine
Zxph Xllxs – XCXD BXMB
Blay Vision – DT Dutty
Mystry – Graveyard Shift
Rude Kid – Angels
Tre Mission – Crud House

Kuidas asjaga kõige paremini kursis olla?
Netiraadiote saateid kuulates. Juba piraatraadio aegadest on just radio showd kõige olulisem grime leviku formaat. Eriti siis kui stuudios on live MC-d. Kuula kindlasti Sir Spyro saadet Rinse FM-is pühapäeviti. Samast kanalist leiad DJ Slimzee. Rude Kid teeb väga head grime saadet Kiss FMis. Lisaks Logan Sama BBC Radio1-s. Lisaks leiad sageli häid asju Mode FM, Radar Radio, Pyro Radio ja Reprezent Radiost. Mu enda lemmik, mida iga kord kuulan, on J Cush @ Rinse FM. Ta segab grime asju USA räpi ja igast ägeda electronicaga üle maailma. Hullult silmaringi avav, iga kord leiab mitu head uut asja.

Ja ofc tšeki ka allolevaid kopli.live grime asju.
Big up lugemast ja tule reedel Sinilindu!

Toimetaja: Valner ValmeASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.ASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.
Galerii: Kanutis vormusid sõnad ühisloomeks

Kanuti Gildi SAAL-i ees sai teoks Kadri Noormetsa, Asia Baśi ja Gabriel da Luzi sõnadesse vormuv ühisruumi loome "AIR WITH CONTENT 10 degree something".

20 kaasaegset kunstnikku teevad Eesti 100. sünnipäevaks ühiskingituse20 kaasaegset kunstnikku teevad Eesti 100. sünnipäevaks ühiskingituse
Galerii: 20 kaasaegset kunstnikku teevad EV100 puhul ühiskingituse

20 kaasaegset Eesti kunstnikku esitlesid Kumu kunstimuuseumis Kadriorus suurprojekti, mille käigus valmib 20 vabadusest inspireeritud teost.

ERMi Jakob Hurda saali kaunistuseks välja valitud Eve Kase ja Anna Kaarma loodud teos algnimega "Käbid ja kännud".ERMi Jakob Hurda saali kaunistuseks välja valitud Eve Kase ja Anna Kaarma loodud teos algnimega "Käbid ja kännud".
Adamson-Ericu stipendiumi võitis Anna Kaarma

18. augustil, Adamson-Ericu 115. sünniaastapäeval kuulutati välja tänavune stipendiumi võitja, kelleks on Anna Kaarma.

FILM
Carlotta (Marion Cotillard) tuleb pärast Indias New Dehlis veedetud aastaid tagasi Prantsusmaale nagu eksootiline lind, kes lendab aknast sisse, paneb plaadimängijasse esimese ettejuhtuva vinüüli ja tantsib oma endise mehe uuele naisele võidukat sõjatants
Tõnu Karjatse filmikomm. "Ismaeli vaimud" tungivad vaataja pähe

Prantsuse filmilooja Henry Clouzot on öelnud, et filmi jaoks pole vaja mingit kindlat tehnikat peale jätkuva avastamise, režissöör leiutab ise viisi ja tehnika, mis just talle kõige paremini sobib. Clouzot ütles seda küll Jean Cocteau filmi “Orpheus” (1945) kohta, kuid mõnes mõttes on see sobitatav ka universaalse loomevalemina, sest igal kunstnikul tekib tihti probleem just sobiva vormi leidmisega. Arnaud Desplechin on “Ismaeli vaimude” juures läinud isegi mitut teed, raamides ja lavastades ühte fiktsiooni ka teistlaadi, žanrilt ja stiililt erinevalt.

TEATER
Itaalia trupp MOTUS
Algas etenduskunstide festival SAAL Biennaal 2017

Rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal leiab aset 15. - 27. augustil Tallinna teatrites ja linnaruumis.

Uuendatud: 21:38 
KIRJANDUS
Hans Luik
Suri kirjanik Hans Luik

Hans Luik
26.03.1927 – 13.08.2017

KUNST
Üks tubadest, mis ootab Paides Arvamusfestivali ajaks taaselustamist.
ERR.ee video. Paides nihestati ruumi

Paide Arvamusfestivali ajal võis näha põnevat ajutist näitust, millest jäädvustasime video. "Ruuminihe" on näitus, mis lõi eeskuju mahajäetud kohtade ellu äratamiseks ja püüdis elustada Paide tühje ruume ja linnapilti. Näitus hõlmas nelja Tallinna tänaval asuvat hoonet.

Arhitektuur
lendlend
Fotovõistlus bioTallinn ootab töid ja küsib, kas loodus on olemas

TAB 2017 teema on sel korral bioTallinn, mis seab küsimuse alla arusaamad loodusliku ja tehisliku piiridest. Antud fotovõistlus on inspireeritud samast ideest - selmet käsitleda loodust tasakaalus süsteemina, mida inimtegevus häirib ja lõhub, oletab bioTallinn, et loodust kui sellist ei ole olemas.

Uuendatud: 12:22 
Jõhvi haridusmaastikJõhvi haridusmaastik
Arhitektide liit tutvustab omavalitsuste projekte

10. - 27. augustini saab Eesti Arhitektuurimuuseumis tutvuda viie Eesti Arhitektide Liidu ja kohalike omavalitsute koostöös läbi viidud arhitektuurivõistluse materjalidega. Näitusel on väljas Narva ja Jõhvi uute linnakeskuste ideekavandid, Türi spordihoone ja Türi põhikooli õppehoone ideekavandid, Valga koolihoone ja spordihoone ning Saue uue vallamaja arhitektuurivõistluse tulemused. 

MUUSIKA
Ruja filmi esilinastus. Kino Artis.
Galerii: Esilinastus dokumentaalfilm Rujast

Täna esitleti Artises dokumentaalfilmi "Ruja – Keelatud!".

Arvamus
Uuringute teostamine Hermann Ride kappaltarilUuringute teostamine Hermann Ride kappaltaril
Keelesäuts. Teostada või mitte?

Võib juhtuda, et mööda suvise pealinna tänavat kõndides komistame otsa sildile, millele on kirjutatud: „Ettevaatust! Teostatakse parandustöid!“ Sama tõenäoline on lugeda ajalehest ametniku kinnitust, et „praamidega teostatakse Saaremaale reisijate vedamist“.

Aet Annist saates "Globaalne eestlane"Aet Annist saates "Globaalne eestlane"
Aet Annist: kuidas toimib inimene ühiskonnaliikmena?

Rainer Sternfeldi külaline podcast´i "Globaalsed eestlased" 23. saates oli sotsiaalantropoloog Aet Annist, kes oli hiljuti Inglismaal asuva Bristoli ülikooli õppejõud ning ühtlasi ka Tartu Ülikooli etnoloogia osakonna vanemteadur. 

"Deadpool""Deadpool"
Ära usalda filmikriitikuid (vähemalt mitte ülemäära)

Filmikriitika allakäigus on ennekõike süüdi kriitikud ise, kes ei süvene ega viitsi tööd teha.

Väikelaps ei oska ohtu tajuda. Väikelaps ei oska ohtu tajuda.
Tallinnas ja Helsingis toimub konverents kunstilisest moderniseerumisest

Täna algab Tallinna Ülikoolis ja Helsingi Ülikoolis konverents "End Games and Emotions: The Sense of Ending in Modern Literature and Arts", mis keskendub küsimusele, kuidas mõjutab meie häälestatus (tajud, meeleolud, aistingud, emotsioonid) meie maailmakogemust ja meie tegutsemist erinevates tähendusstruktuurides.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.