Muuseumid

Linnamuuseum peab juubelit

13.12.17 ... Tallinna Linnamuuseum kutsub kõiki huvilisi oma 80. sünnipäevale.

Selgusid muuseumiroti nominendid

07.12.17 ... Muuseuminõukogu komisjonid valisid välja Eesti muuseumide aastaauhindade nominendid. Kümnes kategoorias selguvad laureaadid 19. jaanuaril 2018 Kumu Kunstimuuseumis toimuval auhinnagalal.

Narva muuseumi juhiks pürib viis inimest

06.12.17 ... Narva muuseumi juhi konkursil on sõelale jäänud viis kandidaati - uus juht võib selguda jõulude paiku.

29 lauljat esitavad erilisel kontserdil kõik ühe laulu

06.12.17 ... 19. jaanuaril 2018 kell 19.00 astub Nordea kontserdimaja lavale 29 lauljat neljast generatsioonist, et toetada näituse "Vabaduse kõla! Eesti levimuusika lugu" loomist.

Suhkrunäitus õpetab tarku otsuseid

04.12.17 ... "Elada või mitte? Suhkrus on küsimus." Sellist pealkirja kannab üks magusamaid väljapanekuid, mis ilmselt Eestimaal praegu avatud on. Tervishoiumuuseumi uus näitus teeb nii öelda puust ja punaseks suhkruga seotud faktid ja eelarvamused.

Narva muuseumi juhiks pürib ka muuseumi teadusjuht Ivo Posti

04.12.17 ... Lisaks Eldar Efendijevile ja Andres Toodele pürib Narva muuseumi juhiks ka viimased kaks ja pool aastat muuseumi teadusjuhina töötanud Ivo Posti.

Suhkrunäitus õpetab tervislikumalt elama

30.11.17 ... Eesti Tervishoiu Muuseumis avatakse täna uus näitus "Elada või mitte? Suhkrus on küsimus". Näituse eesmärk on varustada inimesed keerulises suhkrumaailmas teadmistega, mis aitavad tarbijail tarku valikuid teha.

Rondellus pühitseb Niguliste muuseumis nigulapäeva

30.11.17 ... Kolmapäeval, 6. detsembril tähistab Niguliste muuseum uhke jõulupuu säras nigulapäeva koos vanamuusikaansambliga Rondellus. Kiriku nimipühaku sünnipäeval avatakse igal aastal pidulikult Hermen Rode suur kappaltar.

Kuressaares saab näitusel näha ligi 400 puutööriista

24.11.17 ... Kuressaare lossi keldrisaalis saab näha ligi 400 meeste mänguasja. Seekord on hellitusnimi - mäguasjad - pandud puutööriistadele, milleda mehed on näiteks 18. sajandi keskpaigast alates tegelikult tõsist tööd teinud.

Rakveres avatakse külastajatele Rehbinderi maja

24.11.17 ... Rakveres avatakse laupäeval külastajatele Virumaa muuseumile kuuluv Rehbinderi maja.

Narva muuseum saab linnalt ligi 430 000 eurot

23.11.17 ... Narva linn eraldab tuleva aasta eelarvest Narva muuseumile ligi 430 000 eurot.

Eesti arhitektid viisid Brüsselisse searasvast hoonemaketi

22.11.17 ... Viis Eesti ja Viis Belgia arhitektuuribürood otsisid Eesti Euroopa Liidu eesistumise raames lahendusi Brüsseli eurokvartali probleemidele. Mõttetööst sündis näitus, mis avati eile õhtul Brüsseli kultuurikeskuses Bozar.

Uus Rehbinderi maja üllatab näituste ja harivate programmidega

21.11.17 ... 24. novembril avatakse Rakveres Tallinna tn 5 asuv Rehbinderi maja, kus saab näha nii ajalooliste eksponaatidega püsiekspositsioone kui ka ajutisi näitusi. Tulevikus lisanduvad loengud ja haridusprogrammid.

Riik ei pea õigeks Narva muuseumi täielikku ülevõtmist

21.11.17 ... Vaatamata Narva linnavalitsuse vastutöötamisele Narva muuseumi tegevuse rahastamisel, ei pea kultuuriministeeriumi asekantsler Tarvi Sits õigeks, et riik asuks sihtasutuse Narva Muuseum nõukogus ainuvalitsejaks ja jätaks linna kõrvale.

Meremuuseum otsib inimest, kes pole käinud Paksus Margareetas

21.11.17 ... Paksu Margareeta suurtükitorn koos seal asuva Eesti meremuuseumi püsiekspositsiooniga suletakse 31. jaanuaril pooleteiseks aastaks. Enne seda ärgitab meremuuseum külastama püsinäitust kõiki, kes seda mingil põhjusel veel teinud ei ole.

Virumaa muuseumis suhtleb külastajatega humanoidrobot

20.11.17 ... Sihtasutust Virumaa muuseumid võib nimetada esimeseks muuseumiks Eestis, mille ekspositsiooni osaks on humanoidrobot Pepper, kes suhtleb külastajatega, teenindab neid, suudab tantsida ja on valmis tegema selfiesid.

Narva muuseumil jääb tänavu linnaeelarvest saamata 70 000 eurot

20.11.17 ... Tänavu jääb Narva muuseumil linnalt saamata 70 000 eurot. Kultuuriminister Indrek Saar teatas Narva linnavõimudele saadetud kirjas, et kui tuleval aastal kavatsetakse muuseumi rahastamist vähendada, kahaneb ka riigi panus.

Selgusid kitseluule võistluse tšempionid

19.11.17 ... Eesti Loodusmuuseumi, MTÜ Aasta Loom ja Looduskalender.ee korraldatud aasta looma luulekonkursil osales tänavu kokku üle 400 võistlustöö 53 koolist. Tihedast konkurentsist valis žürii välja 15 kirjatööd, mille autoreid ootab preemiareis metskitse elupaikadesse.

Rakvere linnus valmistub lahinguks

18.11.17 ... Täna, 18. novembril kell 13 on Rakvere linnuses võimalik kaasa elada Põhjasõja lahingule, kus osalevad sõjaajalooklubid Eestist, Venemaalt, Lätist ja Soomest.

ERM läks lätikeelseks

17.11.17 ... Eesti Rahva Muuseumi kingitusena Läti Vabariigi 99. sünnipäevaks on alates 18. novembrist Eesti Rahva Muuseumi püsinäitus "Kohtumised" avatud täielikult lätikeelsena.

Öökulli akadeemia viib retkele Loodusmuuseumi varakambrisse

14.11.17 ... 16. novembril kell 18 ootab Öökulli akadeemia kõiki huvilisi Eesti Loodusmuuseumi, kus sel korral avastatakse muuseumi varakambrit.

Linnamuuseum pühendas loengutesarja kummitustele

08.11.17 ... Linnamuuseumil on novembris loengutesari, mis pühendatud kummitustele ja anomaalsetele nähtustele.

Saaremaa muuseum saab endiste omavalitsuste esemetest olulist täiendust

08.11.17 ... Saaremaa muuseum saab lähikuudel oma kogudesse olulist täiendust tegevuse lõpetanud omavalitsuste esemetest ja sümboolikast. Ajalukku jäävate valdade atribuutikast on huvitatud teisedki muuseumid.

Varssavi Rahvusmuuseumi maneristlikud maalid Kadrioru kunstimuuseumis

08.11.17 ... Kahe muuseumi kuraatorid Aleksandra Janizewska ja Greta Koppel tutvustasid telesaates OP Poolast Eestisse jõudnud väljapanekut "Uudistava pilguga. Maneristlik maal Varssavi rahvusmuuseumist".

Alar Karis: kindlasti ei tohi ERM disneylandistuda

01.11.17 ... Kuigi muuseumidel on surve külastajanumbreid kasvatada ning muuseumid võistlevad inimeste tähelepanu saavutamisel ka kaubanduskeskustega, ei tohi see eriti ERM-i puhul kaasa tuua muuseumi disneylandistumist, leiab selle uueks juhiks valitud Alar Karis.

Niguliste muuseumist kadunud hauaplaadid tuuakse näitusele

30.10.17 ... 1. novembril avatakse Niguliste muuseumis näitus „1981–2017 kadunud hauaplaatide fragmendid“, kus külastajate ette tuuakse lugu ligi 40 aastat teadmata kadunud olnud hauaplaatidest. Raidkivi detailid konserveerisid Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja konserveerimise osakonna teise kursuse tudengid Isabel Aaso-Zahradnikova juhtimisel.

Karis: ERM peab senisest enam kõnetama mitte-eestlasi

30.10.17 ... Eesti Rahva Muuseumi uueks juhiks valitud Alar Karis pole rahul Eestis elavate vene keelt kõnelevate inimeste leige huviga ERM-i vastu ja soovib sel teemal muutust.

Galerii: eestikeelsed piiblid näitusel

29.10.17 ... Tallinna Jaani kogudus avas pühapäeval oma 150. aastapäeva tähistamiseks eestikeelsete piiblite püsiväljapaneku "Eesti Piibel: alguses oli sõna".

Nõgene ei mõista Lukase reaktsiooni

28.10.17 ... Kultuuriministeeriumi kantsleri Paavo Nõgene sõnul ei pea paika Tõnis Lukase väide, et tal ei lastud ERMi juhina jätkata, kuna meeste omavahelised suhted rikkus 2014. aasta ERMi küttesüsteemi vaidlus.

Lukas süüdistab kaotuses kantslerit

27.10.17 ... Eesti Rahva Muuseumi direktori kohast ilma jääv Tõnis Lukas ei hoia sotsiaalmeedias emotsioone tagasi ning süüdistab enda kaotuses personaalselt kultuuriministeeriumi kantslerit Paavo Nõgenet.

Eesti Rahva Muuseumi direktoriks sai Alar Karis

27.10.17 ... Eesti Rahva Muuseumi (ERM) uueks direktoriks saab Tõnis Lukase asemel praegu riigikontrolörina töötav Alar Karis, otsustas valikukomisjon reedel.

Saatan peitub torupillis

27.10.17 ... Eesti Ajaloomuuseumi teemaõhtu sarjast „Kelle usk on õige? 500 aastat reformatsioonist“  pühendatakse reformatsioonipropagandas saatana tööriistaks peetud torupillile.

Fotod: Alar Karis ja Tõnis Lukas käisid töövestlusel

27.10.17 ... Tõenäoliselt selgub reedel, kas Eesti Rahva Muuseumi juhina jätkab Tõnis Lukas või võtab muuseumidirektori ameti üle praegune riigikontrolör Alar Karis.

Muuseumide infosüsteemist kadus üleöö 200 000 Eesti Rahva Muuseumi fotot

27.10.17 ... Eelmisel nädalal tabas rahvarõivauurijaid ja paljusid teisi Eesti Rahva Muuseumi digikogu kasutajaid suur üllatus: üleöö oli muuseumide infosüsteemi (MuIS) andmebaasist kadunud tohutu hulk fotosid.

Kes saab ERM-i juhiks – Karis või Lukas? Võrdle seisukohti

27.10.17 ... Suure tõenäosusega tehakse täna otsus, kas Eesti Rahva Muuseumi uueks direktoriks saab Alar Karis või jätkab selles ametis Tõnis Lukas.

Niguliste muuseum tähistab pühakutepäeva

26.10.17 ... Niguliste muuseum tähistab 1. novembril pühakutepäeva Hermen Rode särava kappaltari piduliku avamisega.

Lukas: Karise liitumist debatiga tuli natuke liiga kaua oodata

25.10.17 ... Eesti Rahva Muuseumi (ERM) juhina jätkata sooviv Tõnis Lukas ütles intervjuus ERR-ile, et konkurent Alar Karise liitumist muuseumi tulevikku puudutava debatiga tuli natuke liiga kaua oodata.

Alar Karis kandideerib ERM-i juhiks

23.10.17 ... Riigikontrolör ja endine Tartu Ülikooli rektor Alar Karis on üks neljast Eesti Rahva Muuseumi direktori kohale kandideerijast.

Muuseumiroti taotlusi saab esitada 1. novembrini

19.10.17 ... Eesti muuseumide aastaauhinnad 2017 konverents ja gala toimuvad 19. jaanuaril 2018 Kumu kunstimuuseumis. Muuseumiroti auhindadele saab taotlusi esitada veel 1. novembrini.

Minnakse rappa otsima lihasööjat taime ja sookolle

16.10.17 ... Eesti Loodusmuuseum korraldab oktoobri teises pooles neli rabamatka. 18. ja 25. oktoobril toimuvad retked Pääsküla rabas Tallinnas ning 21. ja 28. oktoobril Palasi rabas Raplamaal.

ERM pakub ülevaadet Eesti rahvarõivastest

10.10.17 ... Eesti Rahva Muuseumi uuele näitusele on välja pandud 134 Eesti rahvuslikest mustritest inspireeritud rõivastes mannekeeni. Rõivaste seas on nii pluuse, mis sobiksid selga argipäeval kui ka kleite, mida presidendi abikaasa on pidulikel vastuvõttudel kandnud.

Rode altar saab Euroopa muinsuskaitseauhinna

09.10.17 ... Eesti Kunstimuuseumi Niguliste muuseumi koordineeritud Rode altari uurimis- ja konserveerimisprojekt „Rode altar lähivaates“ võitis 2017. aasta Loov Euroopa ja Europa Nostra muinsuskaitseauhinna teadusuuringute kategoorias.

Rahvusraamatukogu ülevaatenäitusel "In brevi" saab näha haruldasi teoseid

05.10.17 ... Täna avatakse rahvusraamatukogu harulduste kogu näitusesaalis ülevaatenäitus "In brevi", millega tähistatakse raamatukogu restaureerimiskeskuse 50. sünnipäeva. 

Reportaaž: piilu homme avatavasse filmimuuseumisse

03.10.17 ... Homme avatakse Maarjamäel uhiuus Eesti filmimuuseum. "Ringvaade" käis enne avamist uudistamas, mida uues muuseumis näha saab.

Tartu kunstimuuseumis avati korraga kaks uut näitust

03.10.17 ... Tartu kunstimuuseumis avati korraga kaks uut näitust - Art Allmäe "Paint it Black" ja kuraatorinäitus "Muuseumi koreograafia".

Video Teadlaste Öölt: kas mõtteid tohib lugeda?

29.09.17 ... Tammsaare muuseum kutsus ka sel aastal Teadlaste Öö puhul teaduskohvikusse. Kuna sel aastal oli kogu festivali katusteemaks teaduse areng ja eetika, võeti arutluse alla mõtete lugemise võimalikkus ja sellega seonduvad eetilised probleemid.

Linnamuuseum avab hooaja loenguga Tallinna haljastuse ajaloost

29.09.17 ... 30. septembril alustab taas Neitsitorni lektooriumi ajalooloengute sari. Laupäeval kell 13 esineb linnamuuseumi vanemteadur Kalmar Ulm põneva loenguga Tallinna haljastuse ajaloost.

ERM venekeelse elanikkonna seas populaarne ei ole

28.09.17 ... Uues majas on Eesti Rahva Muuseumi külastanud enam kui 300 000 inimest. Samas mitte-eestlasteni muuseum veel jõudnud pole.

ERM-i külastas esimese aastaga üle 300 000 inimese

28.09.17 ... Eesti Rahva Muuseumi (ERM) uut hoonet külastas esimesel tegevusaastal üle 300 000 inimese vähemalt 58 riigist.

Ministeerium kavandab muuseumidele kaht suurt ühishoidlat

27.09.17 ... Eesti muuseumidest on vaid KUMU-l ja ERM-il Raadil tänapäeva nõuetele vastavad spetsiaalselt hoidlateks ehitatud ruumid. Teised säilitavad oma museaale vastavalt võimalustele. Kultuuriministeerium kavandab olukorra lahendamiseks ühishoidlate loomist Põhja- ja Lõuna-Eestisse.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: