Maarja Vaino: lärmist rünnatud – kuidas tõrjuda helireostust? (1)

Maarja Vaino on A. H. Tammsaare Muuseumi juhataja. (Foto: Scanpix/Postimees/Mihkel Maripuu)
Maarja Vaino
7.07.2016 16:37
Allikas: Vikerraadio kommentaar
Rubriik: Arvamus

Helireostus on kahjulik loodusele ning tekitab – teadvustatakse seda endale või mitte – inimeses stressi. Kõik, kes levitavad enda ümber soovimatut ja ebameeldivalt valju heli, ründavad omal moel kaasinimesi ja saastavad keskkonda samamoodi kui need, kes oma prügi metsa alla vedelema jätavad, leiab Maarja Vaino oma kommentaaris.

Käisin hiljuti Vargamäel vaatamas Ugala etendust „Kõrboja perenaine“. Etendus on tõesti hea, nii lavastuslikult kui ka sisuliselt.

Ühel hetkel aga segas vaatamist kaugemalt puhkekeskusest kostev lärm. Nagu ikka, oli keegi pidanud vajalikuks n-ö tümpsu kõvemaks keerata. Õnneks oli segamine episoodiline ning lavastus suutis lärmi üle mängida.

Kuid ikkagi. Heli- või mürareostus on miski, mis näib kuuluvat Eestimaa suvede juurde. Muidugi on olukord märksa parem kui metsikutel 90ndatel, kuid kahjuks on probleem endistviisi häirivalt aktuaalne.

Oleme harjunud pidama ennast roheliseks, loodussõbralikuks rahvaks. Aga looduses puhkajaid – neid, kes on otsustanud just nimelt linnakärast eemale tulla – iseloomustab väga sageli pärani ustega auto, kus raadio helitugevus on maksimumini keeratud.

Võimalik, et kõiki kaaspuhkajaid see ei häirigi. Erinevalt inimestest puudub aga loomadel-lindudel võimalus end kuidagi müra eest kaitsta. Mida lärmakamad on inimesed, seda vähemaks jääb loomade kasutuskõlblikke elamiskohti ja võimalusi omavaheliseks suhtluseks.

Teadlased on teinud näiteks kindlaks, et linnud võivad muutuda vähem truuks oma partneritele, kui neid segab liiklusmüra – ning see mõjutab liigi arvukust. Üha suurenev inimtekkeline helireostus ookeanides võib juhtida kalad headest elupaikadest eemale ja põhjustada seeläbi nende surma.

Inimlärm sunnib ka loomaliike valjemalt suhtlema ja kokkuvõttes muutub kogu ökosüsteem aina lärmakamaks.

Nii loomadel kui ka inimestel on üha vähem võimalusi müra eest kuhugi põgeneda. Seetõttu tuleks igaühel vaadata, kuidas oleks võimalik helireostust ohjeldada.

Kahtlemata on see paljuski hoiakute küsimus. Tõsi ta on, ega seadused müraga eriti ei tegele. Vähemalt Riigi Teataja otsing sõnadele „helireostus“ ja „mürareostus“ vasteid ei andnud. Nii et mürapoliitika kui selline meil puudub. Lootma peab rohkem inimeste empaatiavõimele.

On ilmselt inimesi, kes ütlemata tõesti ei taipagi, et mingi probleem on. Seega on üks lahendus lihtsalt rohkem teada anda, kui lärm häirib. Näiteks kui söögikohas muusika nii kõvasti mängib, et vestlemine võimatuks muutub, tuleks seda öelda. Mida rohkem inimesed ise häirivast helireostusest lärmajale märku annavad, seda rohkem õpitakse piiri pidama. Ja meie elukeskkond olekski kohe kultuursem ja sõbralikum.

Puhkavad inimesed võiksid katsetada ka lausa vaikuse praktiseerimist.

Eriti kurb on mõnel pool vaadata lapsi, kes on looduse rüppe suvelaagrisse toodud. Peaväljakule on sätitud kõlarid, kust tuleb ikka seesama tümps, mis igal pool mujalgi. Esimesest kuni viimase laagripäevani. Võimalust kuulata metsamüha või linnulaulu peaaegu ei jäägi. Ometi just seda vaheldust linnalapsed vajaksid!

Paraku võetakse kõikjale kaasa mingi kaubanduskeskuse mentaliteet. Lapsed kasvavad üles teadmisega, et pidev agressiivne helitaust ongi normaalsus. Ning vaikus on imelik ja isegi talumatu. Kuid ometi teame, et vaikuses viibimine peaks kuuluma inimkogemuse juurde, hoidma psüühika tasakaalus ja vaimu tervena.

Helireostus on kahjulik loodusele ning tekitab – teadvustatakse seda endale või mitte – inimeses stressi. Kõik, kes levitavad enda ümber soovimatut ja ebameeldivalt valju heli, ründavad omal moel kaasinimesi ja saastavad keskkonda samamoodi kui need, kes oma prügi metsa alla vedelema jätavad. Seda tuleb ikka ja jälle meenutada ja eriti lastele rääkida.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel.

Toimetas
Rain Kooli

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Keelesäuts. Presidendi perekonnanime käänamisest
  14:31

  Seoses aruteludega, kuidas käänata meie uue presidendi perekonnanime, on minultki korduvalt seisukohavõttu küsitud – et kuidas minu arust peaks, kas (kelle?) "Kaljulaiu" ja (keda?) "Kaljulaidu" või (kelle?) "Kaljulaidi" ja (keda?) "Kaljulaidi".

 • foto
  Täna algab rahvusraamatukogus viiepäevane ajurünnak eestlastest
  21.10

  24.-28. oktoobril peetakse Eesti Rahvusraamatukogus Kultuurinädalat, kus Eesti kultuuriinimesed ja ühiskonnategelased räägivad eestlastest täna ja 25 aastat tagasi. Viiepäevane kava on täis arutelusid, töötubasid ja muusikat. Kavas on nii intellektuaalseid kui ka meelelahutuslikke kohtumisi.

 • foto
  Urmas Vadi: talendid koju, kas või postuumselt
  20.10

  Marie Underi säilmed sai toodud tagasi isamaale. On tekkinud küsimus, kas ei võiks ka meie teisi suuri surnuid kodumaale tagasi tuua. Miks mitte, leiab kirjanik ja ERRi toimetaja Urmas Vadi.

 • foto
  Kogukonnaloome arhiivi abil. LGBT-ajaloo näide
  18.10

  29. septembrist 2. oktoobrini toimus Tallinna Ülikoolis Uku Lemberi korraldatud kultuuriteaduste ja kunstide doktorikooli intensiivseminar „Researching, reworking and representing Soviet and Socialist LGBT historiesʺ, mille teemaks oli Ida- ja Kesk-Euroopa LGBT ajalugu. Peaesinejad olid Dan Healey (Kanada/UK) ja Kevin Moss (USA), ettekandeid pidasid muuhulgas Irina Roldugina (Venemaa), Arthur Clech (Prantsusmaa), Feruza Aripova (Usbekistan/USA) ja Ineta Lipša (Läti).

 • foto
  Toomas Paul: on paratamatu, et kirikul ei ole erilist rolli
  18.10

  "Plekktrummi" saatekülaliseks oli teoloog ja vaimulik Toomas Paul, kes rääkis luterliku reformatsiooni teemadel ja mõtiskles usu tähenduse üle tänapäeva ühiskonnas.

 • foto
  Keelesäuts. Presidendi algustäht
  17.10

  Endastmõistetavatel põhjustel on viimaseil nädalail olnud üks populaarsemaid sõnu meedias "president". Enamasti on seda kirjutatud väikese algustähega, aga vahel ka suurega; kumb on õige?

 • foto
  Hedvig Hanson: maaelu romantika & reaalsus
  14.10

  Nii paljud linnatuttavad, kes mulle maale külla tulevad, õhkavad looduseilu ja talumaja kodusust kogedes: “Ah, milline romantika!” Selles õhkamises on igatsust ja samas kurblikku veendumust, et nemad maal elada ei saaks.

 • foto
  Peeter Helme: kas trepil pähe tulnud vaimukust tasub kohe sotsiaalmeediasse kirja panna?
  13.10

  Prantslastel on fraas "l'esprit de l'escalier", mis tähendab midagi sellist nagu trepivaimukus või trepinali. Selle all mõeldakse olukorda, kui näiteks lõbuses seltskonnas on omavahel teravmeelitsetud, kellelgi tuleb aga parim kild või hea vastus mõnele kõlanud tarkusele pähe alles siis, kui ta on ise juba astuma hakanud ning laskub trepist alla.

 • foto
  "Vasar" puudutab nostalgiakeeli
  12.10

  "Räägime nostalgiast kultuuris ja teadvuses," lubavad Vikerraadio kultuurilisearvamussaate tegijad sel nädalal.

 • foto
  Vallo Toomla: me ütleme ei asjadele, mis meid ei huvita
  11.10

  "Plekktrummi" saatekülaliseks oli režissöör Vallo Toomla, kes rääkis oma uuest filmist "Teesklejad" ja sellest, kuidas ta ise filmi temaatikaga suhestub. Noor lavastaja tõi välja ka mõned oma, nn Y-põlvkonda iseloomustavad jooned.

 • foto
  Keelesäuts. Stencil art või šabloonikunst?
  10.10

  Küllap on igaüks märganud linnaruumis grafitit. Tihtipeale pole see aga enam ainulaadne, vaid sama sõnumit või stiliseeritud pilti on kantud peale mitmesse kohta. Seda nimetatakse eesti keeles šabloonikunstiks. "Šabloon" on üks vana võõrsõna, mis meil juba ammu olemas on. Omasõnaline vaste on tal "eeskujuvorm".

 • foto
  Eero Paloheimo: kogu planeet on ohus
  08.10

  Soome professor Eero Paloheimo püüab leida inimkonna päästmise võimalusi. On alanud kliima muutumine globaalses ulatuses ja kangastub üleilmne katastroof. Valik on: kas leitakse ühisosa või inimkonda ootab hukk. Kas pääseme hukust? Keskkond vajab esmaabi!

 • foto
  "Vasar" arutleb, kuidas muuseumid võiksid lugusid jutustada
  07.10

  Vikerraadio kultuurilises arvamussaates "Vasar" räägitakse täna muuseumidest, neis leiduvatest esemetest ja viisidest, kuidas nende esemete lugu on jutustatud ja kuidas seda võiks tulevikus jutustada.

 • foto
  Puude dissidentlik ajalugu. Kuidas venelased kaitsevad metsa
  05.10

  Kui Briti geoloog Roderick Murchison 1840. aastatel Venemaad külastas, väljendas ta Nikolai I-le oma üllatust „kiiruse üle, millega Teie Kõrguse oivalisel maal metsi hävitatakse“.[1] Sama võiks öelda ka külaline, kes satub 2016. aastal vähemalt kohati oivalisse Vene pealinna.

 • foto
  Romi Hasa: klikipealkirjade paljastajad
  04.10

  Kui ma 90ndatel Tartu Ülikoolis ajakirjandust tudeerisin, õpetas Priit Pullerits meile kohe esimeses uudise kirjutamise loengus: uudise pealkiri peab lühidalt edasi andma uudise kõige tähtsama sisu. Ütlema ära olulise, et lugeja teaks otsustada – kas soovib antud teema kohta lähemalt lugeda või ei.

 • foto
  Rein Raud kultuuri mõjust: samasugusel kohal, kus "Tõde ja õigus", on praegu ka "Simpsonid"
  04.10

  Plekktrummi saatekülaliseks oli kirjanik ja kultuuriteoreetik Rein Raud, kellega vesteldi tema äsja ilmunud teosest, mis keskendub kultuuri terviklikule käsitlemisvõimalusele tänapäeva killustunud maailmas.

 • foto
  Keelesäuts. Sisu näitama
  03.10

  Spordiuudistes kuuleb ja näeb pidevalt ühte sisujuttu: "Tartu uus meeskond näitas Meistrite liigas sisu", "Sisu näidanud Tartu Meistrite liiga unistus elab", "Selle mänguga näitasime sisu", "näitasime oma sisu". See tundub olevat kui peeglimäng: nii räägivad spordireporterid ja nende usutletavad – treenerid, sportlased, meeskonnakaptenid. Raske on öelda, kummalt poolelt ja millest see väljend on kunagi alguse saanud. Aga mida see tähendab, kui keegi näitab sisu või näitab oma sisu?

 • foto
  Jaan Undusk. Neetud dialektika
  02.10

  Olen aeg-ajalt pidanud kirjutama ebameeldivatest asjadest kultuuris: sotsialistliku realismi teooriast, isikukultuslikust luulest, ideoloogilisest kontrollist nõukogude ajalookirjutuses. Lisaks veel ideede võitlusest põhiliselt nõukogude-eelses vene bolševismis, mis viis jäägitu materialismi jutlustamise ja sotsiaalsete hüpete printsiibi kehtestamiseni – ideoloogiliste hoiakuteni, mille taustal toimus kogu järgnev tants nõndanimetatud sotsialistliku kultuuri nimel.

 • foto
  Maarja Vaino: keele säilimiseks peab säilima teaduskeel
  30.09

  Eile avati Raadil Eesti Rahva Muuseum. Nagu muuseumi kodulehe tutvustuslauses öeldakse: "107 aastat pingutust ja ongi muuseum valmis."

 • foto
  Donald Tomberg. Koht, keel ja mälu
  30.09

  Donald Tombergi isamaaline essee kohast, keelest ja mälust.

 • foto
  Martin Oja uuest ERMist: näitusemajast ellujäämise laboriks
  29.09

  Martin Oja tegi tiiru Eesti Rahva Muuseumi (ERM) uutel näitusepindadel.

 • foto
  Indrek Ibrus: Digikultuur – boring as shit?
  24.09

  Tänane reaalsus on, et e-Eestit, mis paljudes muudes eluvaldkondades pulbitseb ja on kõiki oma loorbereid väärt, kultuurivallas ei eksisteeri, kirjutab Indrek Ibrus Sirbis.

 • foto
  Professor Mikita: parim osa inimesest tuleb välja siis, kui ta on näoga vastu seina surutud
  22.09

  Sel õppeaastal on Tartu Ülikooli vabade kunstide professori ametis kirjanik ja semiootik Valdur Mikita. Eile sai kuulda tema esimest loengut "Hälin ja raev lingvistilises metsas". 

 • foto
  Keelesäuts. Kuidas õhata pommi?
  19.09

  Päris tihti on siit või sealt lugeda või kuulda, et keegi õhkas kusagil pommi, olgu kujundlikult või otsesõnu. Siin on paar näitlikku pealkirja ajalehtedest: "Naissoost enesetaputerrorist õhkas Pakistanis politsei kontrollpunkti ees pommi", "Päästjate pommirobot õhkas Vabaduse väljakul pommi", "Poisikesed õhkasid parkimismajas pommi", "Levadia õhkas Euroopa liigas üllatuspommi". Mis on nois lauseis keeleliselt valesti?

 • foto
  Raivo Ruusalepp: digikultuuri tulevik - korporatiivne või avatud?
  15.09

  Millisest kultuuriruumist saavad osa eelmisel nädalal kooliteed alustanud lapsed, kui nad lõpetavad ülikooliõpingud? Kui praegu täidavad nende nuhvleid peamiselt ingliskeelsed keskkonnad ja eeskujud, siis millist digitaalset kultuuri nad tarbivad täiskasvanuna? Kas 15 aasta pärast on neisse jõudnud rohkem omakeelset ja eesti kultuuri väärtuseid edasikandvat sisu?

 • foto
  Peeter Helme: geenius jääb geeniuseks ka perverdina
  15.09

  Sain hiljuti teada ühe huvitava asja. Muusikateadlaste hulgas on järgnev vist tuntud, aga laiemalt mitte eriti. Nimelt on säilinud patakas Wolfgang Amadeus Mozarti kirju oma nõole Maria Anna Thekla Mozartile, kellesse kuulus helilooja oli noorena armunud.

 • foto
  Martin Oja: puust maja Lutsu tänavas
  15.09

  Tartu multikultuurimaja Genialistide Klubi tähistab sel nädalal 10. sünnipäeva. Martin "Daysleeper" Oja meenutab sel puhul Genialistide Klubi algusaegu.

 • foto
  Keelesäuts. Kohanimed võõras kastmes
  12.09

  Mõni nädal tagasi kõnelesin kohanimedest, mille puhul on tark natukene tausta kontrollida. Täna jätkan samal teemal. Ühine on seekordsete jutuks võetavate kohanimede puhul see, et neil on üht- või teistpidi kokkupuude Saksamaaga.

 • foto
  Keelesäuts. Laadivaheldusest
  05.09

  Kuidas käänata sõna "iive"? Aga sõna "hoob"? Toimetajate ja ilmselt ka õpetajate jaoks on need küsimused, ka vastused ja teiste, abivajajate pidev eksimine tavalised. Teeme siis asjad selgeks.

 • foto
  Alo Lõhmus: kuidas keelata riideid ehk Elmar Seljanka astub ellu
  31.08

  ”Kui keelatakse islamile osutavate riietusesemete ja aksessuaaride kandmine, siis on riigivõimul samal ajal väga raske tolereerida näiteks ristikujulisi kaelaehteid. Kui Eestis peaks kunagi asutama burkasid keelama, tuleb samamoodi põlu alla panna ka nägu varjavad torusallid ehk puffid, avarad kapuutsid, suuremat sorti päikeseprillid ning väga tõenäoliselt isegi eesti rahvarõivaste juurde kuuluvate traditsiooniliste tanude avalikus kohas kandmine,” leiab Alo Lõhmus oma kommentaaris.

Lood väljaannetest