Keelesäuts. Ümbersõnastamiskunst

Priit Põhjala (Foto: Tanel Valdna)
Priit Põhjala
15.08.2016 11:09
Allikas: Vikerraadio
Rubriik: Arvamus

Kas teate, et osav ja vigadeta kirjutaja ei kirjuta osavalt ja vigadeta mitte niivõrd sellepärast, et ta teab peast vastuseid kõikidele keeleküsimustele – see poleks võimalik –, kuivõrd sellepärast, et ta teab, kust neid vastuseid otsida? Ja kui ta seda parasjagu teha ei saa, siis on abi sellest, et ta valdab hästi ümbersõnastamiskunsti.

See tähendab, et kui ta ei oska mingit sõna või lauset õigesti kirjutada, siis kasutab ta mingit teist sõna või lauset, mille tähendus on enam-vähem sama ja mille õigsuses ta on veendunud.

Ütleme, et osav kirjamees ei ole kindel, kuidas kirjutada "vahetevahel", kas lihtsalt kokku või sidekriipsuga kokku. Selmet hea õnne peale emb-kumb kirja panna, kasutab ta hoopis sünonüümi, mille õiget kirjapilti ta kindlalt teab – näiteks "vahel" või "mõnikord".

Ütleme, et osav kirjamees ei ole kindel, kas kirjutada "sovetiaeg" või "sovjetiaeg". Nõnda loobub ta sellest sõnast hoopis ja kirjutab pikemalt: "nõukogude aeg".

Ütleme veel, et osav kirjamees ei ole kindel, kas lauses "Olgugi et Mari oli õppinud, sai ta eksami kolme" käib "eti" ette koma või mitte. Sellisel juhul sõnastab ta lause lihtsalt ümber, nii et tüsilik "et" kaob: "Mari oli küll õppinud, aga sai eksami ikkagi kolme."

Nagu näeme, taandub õigesti kirjutamine sageli lihtsalt valikute tegemisele, ümbersõnastamiskunstile. Mõnikord, näiteks etteütluse puhul niimoodi mõistagi ei saa. Aga omaloomingulise kirja, artikli, essee või muu säärase korral küll. Eesti keel pakub oma kasutajaile üheainsagi mõtte vahendamiseks ohtralt vormivariante, võimaldab peagu alati väljenduda kuidagi teisiti. Miks mitte seda võimalust ära kasutada?

Toimetas
Valner Valme

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Kommenteerimine on lubatud registreeritud kasutajatele!Olete sisseloginud kui {{userAlias}}
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Autendi ja kommenteeri ID-kaardiga.
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Ragne Soosalu. Meister Tarassov ja tema Margaritad
  05.02

  Tarassov pakub vaatajale-kuulajale maksimaalse kogemuse äärmiselt minimalistlike, kuid semantiliselt erakordselt laetud vahenditega.

 • foto
  Markus Toompere. Kultuuri rahastuse nn korrastamine
  31.01

  Kultuuriministeerium väljastas 14. novembril pressiteate, kus teavitas kunstivaldkonna korrastatud rahastamisest[1], mida põhjendati rahastuse kooskõlla viimisega kultuuripoliitika põhialuste dokumendiga „Kultuuripoliitika põhialused aastani 2020“[2]. Tartu Kunstnike Liidu juhatuse esimees Markus Toompere kirjutas ERR kultuuriportaalile korrastusotsuse taustast ja tagajärgedest.

 • foto
  "Plekktrummi" astub arst ja kunstikoguja Margus Punab
  2016

  Oktoobri lõpus avati Mikkeli muuseumis näitus "Vägi ja valu. Teosed Margus Punabi kogust". Milline koht on mehel Eesti kunstis ja kuidas mõjutab kultuur Eesti mehe elu?

 • foto
  Kaasava disaini areng ja taandareng
  2016

  Kasutajakeskne mõtlemine ei alga normidest ja institutsioonide vahel jaotatud ülesannetest, vaid kodaniku ja riigi omavahelise avatud ja usaldusliku suhtluse mugavast korraldusest.

 • foto
  Kunstiministeerium. Kunsti ehitamisest ja ehitajatest
  2016

  Kumu kunstimuuseumi viiendal korrusel avati septembris Krista Möldri, Taavi Talve ja Neeme Külma ühisnäitus "Arhiivi ja arhitektuuri vahel", mille kureeris Kati Ilves. Näitus jääb avatuks veebruarini, mis tähendab, et näitus vältab rekordilised viis kuud. Taoline olukord mitte ainult ei võimalda, vaid suisa nõuab, et kriitika vaataks näitusest rääkides kaugemale tavapärasest uudisehorisondist.

 • foto
  Valner Valme: kunst vabaks!
  2016

  Pikad seletavad kuraatoritekstid väljapanekute kõrval kunstinäitustel on saanud teose osaks. Me ei kujuta kujutavat kunsti ilma lahtiseletava tekstita ette, või pigem ei kujuta meid seda ette kujutamas ette kuraatorid.

 • foto
  Kunstiministeeriumi näitusesoovitus: Jevgeni Zolotko krüptokristlik installatsioon
  2016

  Kunstiministeeriumi näitusesoovituseks on Jevgeni Zolotko installatsioon "Alus (I)", mida on 29. oktoobrini võimalik külastada Tartus galeriis Noorus.

 • foto
  Maarin Ektermann: Instragrami-inspiratsioon vol. 1
  2016

  Kumu avas blogi. Hakkame seda vahendama.

 • foto
  Kunstiministeerium ennustab kunstiteaduse tulevasi trende
  2016

  Vastavatud Eesti Rahva Muuseum sisaldab endas ka kunstisaali, mille tegevust kureerib kunstiteadlane Reet Mark, kellelt lähituleviku plaanide kohta küsides sai ilmseks, et olenemata sellest, et saali avanäituseks on Eesti- ja Tartu Kunstimuuseumide fondide ning erakogude põhjal koostatud maalikunsti keskne näitus, ei kavatse ERM pikemas perspektiivis kujutava kunsti eksponeerimisele keskendunud näituseasutustega konkureerima hakata, vaid taotleb olla väljundiks rahvamuuseumi spetsiifikast lähtuvatele teemadele ja vormidele.

 • foto
  Keelesäuts. Stencil art või šabloonikunst?
  2016

  Küllap on igaüks märganud linnaruumis grafitit. Tihtipeale pole see aga enam ainulaadne, vaid sama sõnumit või stiliseeritud pilti on kantud peale mitmesse kohta. Seda nimetatakse eesti keeles šabloonikunstiks. "Šabloon" on üks vana võõrsõna, mis meil juba ammu olemas on. Omasõnaline vaste on tal "eeskujuvorm".

 • foto
  Keelesäuts. Kiiguviigist ja kiigeviigust
  2016

  Hiljuti tekkis ühel mu tuttaval vestluse käigus dilemma: kas omastavas käändes on õige "kiige" või "kiigu"? Et sama asja kohta on küsitud ka Eesti Keele Instituudi keelenõuandjatelt, tundub kahevahelolek üldisem, mistap tahan sellest siingi juttu teha.

 • foto
  Peeter Helme: pealinna juhid rõhuvad kurat teab, millele
  2016

  Käisin hiljuti Tartus. Iseenesest pole selles midagi erilist. Eriline oli vaid see, et sattusin Emajõe Ateenasse ühe välismaalasest sõbraga, mistõttu muutusin reisijuhiks ning pidin seletama, kus ja mis ja miks. Täitsa tore tegevus. Eriti lihtsaks ja meeldivaks muutis selle üks tõik, mida ma varem Tartus käies märganud pole, sest võimatu on iseenese vana ülikoolilinna vaadata päriselt väljasseisja pilguga.

 • foto
  Keelesäuts. Ümbersõnastamiskunst
  2016

  Kas teate, et osav ja vigadeta kirjutaja ei kirjuta osavalt ja vigadeta mitte niivõrd sellepärast, et ta teab peast vastuseid kõikidele keeleküsimustele – see poleks võimalik –, kuivõrd sellepärast, et ta teab, kust neid vastuseid otsida? Ja kui ta seda parasjagu teha ei saa, siis on abi sellest, et ta valdab hästi ümbersõnastamiskunsti.

 • foto
  Mare Tralla: Kas see on ikka veel aktivism?
  2016

  Mare Tralla kirjutab selle nädala Sirbis, et pahatihti on nägemus tulevikust pigem düstoopiline kui utoopiline, sest meedia toob meieni palju negatiivseid lugusid, tekitades hirmu ja vaenu.

 • foto
  Mis toimub? Anne Pikkov: krokodillid Pariisis ja raamatus
  2016

  Popile küsimusele vastab raamatuillustraator Anne Pikkov.

 • foto
  Merit Kopli: ma tahan tunda, et olen elus midagi suurt korda saanud
  2016

  Plekktrummi saatekülaliseks oli Postimehe kauane peatoimetaja Merit Kopli, kes alustab varsti tööd kultuurinõunikuna Saksamaal. Saatekülalisega vesteldi valikutest karjääris ning sellest, mida ta plaanib oma algaval ametiajal Eesti kultuuri heaks ära teha.

 • foto
  Andres Lõo: maailm ja kunst selle kirjeldajana püsib paranoias, tarvis on positiivset programmi
  2016

  25. veebruaril avab Andres Lõo Hobusepea galeriis isiknäituse "Fantoomplatvorm". Kunstnik avaldab enne näitust kirjutatud loomingulise programmi siinsamas ERR kultuuriportaalis.

 • foto
  Siram: kunsti osast ökosüsteemis
  2016

  Kunstnikud võiksid alustada looduse kaitsmist kas või sellest, et jätavad kehvemad ideed teostamata.

 • foto
  Jürgen Rooste: avalik kiri Vabaerakonnale ja Keskerakonna isemõtlevatele tüüpidele
  2016

  Kooseluseadus tahetakse praegu põhja lasta. Täiega. See on häbiväärne: ühiskonna nõrgemates-löödumates liikmetes on tekitatud ootusetunne, neile on antud lootust, ja siis laseb Riigikogu selle põhja?

 • foto
  Rebeka Põldsam: jätkem hirm ehk kunsti vastutusest
  2015

  Värskes KKEK uudiskirjas kirjutab Rebeka Põldsam kunstniku, kuraatori ja ka rahastaja vastutusest – kunstnikupalga temaatika kontekstis on need väga aktuaalsed teemad. Uudiskirjas on avaldatud ka meilgi seoses holokaustinäitusega tuntuks saanud poolaka Artur Żmijewski samal teemal, mis seletab lahti, miks kaasaegne kunst sageli nõme tundub ja mis seos sellel on vastutusega.

 • foto
  Kristjan Mändmaa: Viljandis on kohutavalt palju kunstiharidusega inimesi, aga puudub esindusgalerii
  2015

  Kujunduskunstnik ja Viljandi Kunstikooli direktor kommenteerib Viljandi kunstielu. Lõik kommentaarist ilmus 20. oktoobri "OPis", terve video on nähtav kultuuriportaalis.

 • foto
  Gregor Taul: pagulastund Londonis
  2015

  Pärast ülikooli esimest õppeaastat võtsin akadeemilise puhkuse ning lahkusin, kaks kätt taskus, Londonisse. Kummatigi oli see veel aeg, mil ühelgi mu sõbral polnud isiklikku sülearvutit ega osatud unistada nutitelefonidest. Piisas sellest, kui käisin korra nädalas internetikohvikus e-kirju ja Eesti uudiseid lugemas. Olin kodust kaasa võtnud paarkümmend CDd, millel tallel „Ööülikooli“ loengud. Oli interneti- või isegi inimeste-eelne aeg.

 • foto
  Mari Kartau: hangitud kunst räägib tulevastele põlvedele iseenda eest
  2015

  Kunstihangete kritiseerimine või isegi nendest avalikult rääkimine pole ühelegi kunstifunktsionäärile, kes asjaga kuidagi seotud, meeltmööda. Kogu seadus on ju ellu kutsutud osalt ka selleks, et tugevdada kunsti positsiooni ühiskonnas. Ja kui keegi selle kallal viriseb, järelikult õõnestab alustalasid!

 • foto
  Köler Prize: tigude võidujooks või loterii?
  2015

  Mõni aasta tagasi, kui ma töötasin Leipzigi Kaasaegse Kunsti Muuseumis, olin tunnistajaks huvitavale situatsioonile. Selle muuseumi poolt väljaantava graafilise disaini auhinna INFORM võitja püüdis muuseumi veenda, et 5000-eurost preemiaraha tuleks käsitleda tunnustusena tema senise praktika eest. Kuigi argument kõlab täiesti loogiliselt, tekitas see muuseumi toimimisloogikas ometi lühise.

 • foto
  Kiwa manifest: tagasi keskaega
  2015

  Kunstnik ja kirjastuse ;paranoia kuraator Kiwa saatis ERR kultuuriportaalile moodsa kirjanduse võtmes manifesti holokaustiteemaliste videote sisulise ärakeelamise teemal.

 • foto
  Kunstimaalima uudissõnu aastast 2014: kräpstraktsionism, biennihilism ja muud
  2014

  Muusika ja filmitoimetajad võivad südamerahuga vahendada rahvusvahelisi aasta toppe ja ei ole mingit muret, et meie lugejad neid teoseid ei teaks. Kunst on paraku veel paljuski mittevirutaalne ning seetõttu pole suuremat mõtet avaldada pingeridasid näitustest, mida on näinud heal juhul paar inimest. Küll aga tasub kursis olla neologismidega, mis kunstimaalimas sel aastal laineid on löönud.

 • foto
  Autahvel: kaks tagurlikku pilguheitu Tallinna ja Tartu suunalt kunstiaastale 2014
  2014

  Miks tagurlikku? Vestlesin hiljuti ühe mõjuka Eesti kunstitöötajaga sellest, mis on kunstis oluline. Mina arvasin, et olulised on need nähtused, mis on head. Tema arvas, et need, kuhu voolab kapital. Hea on subjektiivne. Kas kapital on objektiivne?

 • foto
  Kommentaar: Kelle asi on üleval pidada Tallinna avalikku ruumi?
  2014

  Möödunud nädalal kogunes EKKMi ja Katlaaia piirkonna tulevikuplaanide üle arutlema umbes sada kunstnikku, graafilist disainerit, arhitekti, linnaplaneerijat, kodanikku, haritlast ja tudengit, kes kohtusid Põhja-Tallinna linnavalitsuses linnaarhitekt Endrik Männiga ja SA Tallinna Kultuurikatel juhatuse liikme Väino Sarnetiga, lisaks olid kohal veel mõned linnaametnikud.

 • foto
  Mari Kartau: Kunstiakadeemia lahustumine on märgiline
  2014

  Aastal 1992 asusin õppima Tallinna Kunstiülikooli (praeguse nimega Eesti Kunstiakadeemia) kunstiteaduse erialale. See oli täiesti uus eriala, just asutatud ülikooli, kus senimaani oli õpetatud vaid praktilisi kunstiaineid. Nüüd lisati sinna juurde ka teooria.

 • foto
  Anders Härm: Andres Tolts oli ülimalt meeldiv inimene ja erakordne kunstnik
  2014

  Eesti kunstiilm kaotas Andres Toltsi. Eesti kunstiloosse jättis Tolts kustumatu pärandi. Kultuuriportaalile kommenteerib Toltsi jälge kunstiteadlane Anders Härm.