Ott Karulin: Müüdikoormast saaks lihtsalt vabaneda

Juhan Liivi muuseum (Foto: NAK)
Ott Karulin
17.08.2014 14:47
Allikas: Sirp
Rubriik: Teater

Näidendi „Kus sa oled, Juhan Liiv?” kaks vaatust on kui eri lavastustest,
kus „viimne esimesel surmasängike”.

Liivi muuseumi „Kus sa oled, Juhan Liiv?”, autor ja lavastaja Urmas Vadi, kunstnik Liisi Eelmaa ja muusikaline kujundaja Jaan Pehk. Mängivad Raivo E. Tamm, Aarne Soro, Klaudia Tiitsmaa ja Jaan Pehk.

Esietendus 31. VII Liivi muuseumis.

Rupsil ootab vaatajat pääsulaululine rehetuba. Vaid laud siin ja klaver nurgas. Põrandal „kehva, vaene liiv”. Etendus algab rahuliku kogukondliku rituaaliga: esimeses reas istujail palutakse olla lavastuse kaasautorid; neil palutakse ohverdada kübeke oma vaatajamugavusest, et ülejäänud saaksid nägijaiks. „Sa tulid tuppa ja valgust / ja selgust sai tuba täis.”

Eks sõltu etendusest ja vaatajaist, kuivõrd tõsiselt esimene rida oma ülesannet võtab: palju on neid, kes ei viitsi, või neid, kes süsteemi vastu mässama hakkavad, või neid, kes lihtsalt pulli tahavad saada. Enamik siiski näitas, „mida võib lamp nii väike”. Nagu elus, nõnda ka Rupsil.

Seega on lavastuse algus poliitiliselt laetud – mitte otsesõnaline ja ühiskonnakriitiline poliitiline teater, vaid rohujuure tasandil, kogukonna liikmete südametunnistusele koputav poliitakt. „Algus nii täielik.”

Küllap mõtlesin siiski üle ning lavastuse valguslahenduse valikukriteeriumiks oli poliitika asemel vaid pragmaatika, tuleb tagantjärele tunnistada. „Vaat, kuidas ilm, ta valgeks läeb, / kui öödevari maha jääb!” Sama tuleb etenduse järel tunnistada muuski.

„Kus sa oled, Juhan Liiv?” dramaturgiliseks käivitajaks on Juhan kui jumala poeg, kes maale kipub. „Ja tõotatud messias / on tulemisel alati” – ka siis, kui isa soovitab tal Eesti asemel pigem Poola minna. Nii lihtsalt saab müüdikoormast vabaneda, näitab Vadi, ja „mõte läheb nendega”: kui teame koolitunnist, et Liiv end vaimuhaiguse tõttu Poola kuningaks pidas, siis kuidas muutub meie arusaam tema elust ja loomingust, kui Vadi väitel oli Liivi Poola minek leppimine jumaliku õigusega, läbikukkunud isatapp.

Vastust ei tule, sest see mõte jääb vaid näidendi autori Vadi nutikaks vinjetiks ning ununeb lavastaja Vadil teises vaatuses sootuks ja nii „pool omapead luusib see vetel”. Näidendi ja lavastuse suurimaks nõrkuseks ongi liigne keskendumine Liivi eluloole, mida „just nagu kuuldud ka”, selmet otsida Liivi müüdist midagi uut, nagu lubab loota lavastuse pealkiri, või siis mõnuga seda müüti lammutada nagu kirjeldatud avastseenides. Nii olidki teises vaatuses laval vaid infokandjad näitlejate kehastuses ning „seal nad ära väsisivad / isekeskis kõneledes”.

Ei hakka siinkohal arutama, kas Vadi on lavastav kirjanik või lavastaja ja kirjanik, kuigi, debütandiga pole enam ammu tegemist. Igal juhul ilmneb tema lavastajaanne pigem reaalse ja fiktsionaalse, teatraalse ja olmelise pingutamata ühendamises kui detailideni läbi mõeldud misanstseenides või näitejuhitöös, mis vaatajale nähtav näitlejate kaasahaaravates rollikaartes.

Vadi lavastustes mängivatel näitlejatel, „[k]eda kasinalt / veel ta soojendand”, on seega keskmisest enam vabadust oma rolle kujundada ja tulemus sõltub suuresti konkreetse näitleja isiklikust ampluaast ja maitsest. „Te näete, mu lootus on vähem”, kuigi Aarne Soro on nimitegelasena tõepoolest justkui Liivi luuleridadest välja astunud: „Vaid sinu pilk, nii lapseline, vaga – / su tark ja süütu, puhas lapsemeel”, „Ja mõtteis nägu, / nii aus ta”, „kui ärahelisend hääl, / ja mure tume vari”, „siis kohisesid ise / nii rahul, armsasti”. Olla seda kõike pateetikasse kukkumata nõuab näitlejalt detailitäpset huumoritaju, mis Sorol vaieldamatult olemas.

Soro „vaikse sooviga” huumor lummab seda enam, et vastandub jõuliselt Raivo E. Tamme mitmikrollide füüsilisele koomikale. Kui Soro öeldu ja tehtu „tasa, tasa / liugleb aknale”, siis Tamme tüübid – välja arvatud Juhani maapealne isa, kes mängitud küll tammsaareliku tõsidusega, kuid siiski inimlikult, mitte müütiliselt – astuvad lavaliivale „[m]üts, müts!”.

Pole kahtlustki, et vaadates, kuis Tamme tegelased „lõivad uhkest’ uperpalli, / karu kombel kukerkuuti”, on „rahvas rahu sees”. Tegelaste esmailmumisel on Tamme rollitõlgendustes muidu hillitsetud lavailma tasakaalustavat värskust, kuid teiseks vaatuseks pole Tammel nende tüüpidega enam kuhugi edasi minna ja järele jäävad vaid rutiinsed taaskohtumised. „Ma vaatan, kuni väsib silm, / mu mõtte’ tuleb vaimuilm: / tuisk jookseb võidu tuisuga, / ei teine teisest mööda saa.”

Ülejäänud kahe näitleja – Jaan Pehki ja Kaludia Tiitsmaa osaks jääb Soro ja Tamme partnerluse toetamine. Pehki jumal on mõnusalt argine: ta isegi väga ei püüa oma poja maa peale minekut takistada, sest teab ilmselt niigi, mis juhtuma hakkab. Sellest vaatenurgast ei tohikski ehk Vadile selle süžeeliini hülgamist teises vaatuses ette heita, kuid et Pehki kanda on ka lavastuse muusikaline pool, kommenteeriv hääl, on siiski kahju, et need kaks rolli tervikuks ei saanud.

Tiitsmaa rollid on küll selgelt eristatavad, aga kuna lavastuse alguses tekitatakse vaataja vastuvõtus ebakõla – lubatakse abstraktsemat, müüdiloolist mängu, aga esitatakse hoopis harjumuspärane elulugu –, ei osanud ma ilmselt õigeaegselt naistegelastele piisavalt tähendust omistada, näitlejale vajalikku tähelepanu osutada.

Nii tulebki nentida, et „Kus sa oled, Juhan Liiv?” kaks vaatust on kui eri lavastustest, kus „viimne esimesel surmasängike”. Õnneks on Vadi endiselt meister tekstitüüpide põimijana ning uute kontekstide loojana.

Argirepliiki pikitud riimid pakuvad Liivi loomingu tundjale äratundmisrõõmu, ilma et see kurnaks tekstivoogu või pärsiks luulekaugel inimesel lavategevuse jälgimist. Seda polegi nii lihtne saavutada. Muidugi võinuks ammutada inspiratsiooni Liivi vähem tuntud riimidest, et lavastus poleks vaid ladus tuletatud teos teemal „Liiv ei anna taimel toitu, / üksi ta ja murelik”, mida parmuhammustuste vahele lihtne vaadata.

Olnuks ju aus, kui tegijad endagi südametunnistusele kõvemini koputaksid ja püüaksid valgustada Liivi nagu ei kunagi varem, olles sama poliitiliselt laetud, kui nad etendustel paluvad olla esimeses reas istujail? Jah, „[e]i ole rõõm, ei valu, / mis minu rinnassa: / nad võtnud üksteist hõlma”.

Toimetas
Tõnu Pedaru

Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Arvustus. Millega torkab valge valge taustal silma?
  28.01

  Vanemuise "Suluseis",

  autor Kristian Hallberg, tõlkija Kadri Papp, lavastaja, kunstnik ja muusikaline kujundaja Andres Noormets, kostüümikunstnik Maarja Viiding, valguskunstnikud Andres Noormets ja Jaanus Moor, fotokunstnik Maris Savik.

  Mängivad Margus Jaanovits, Leila Säälik, Kärt Tammjärv, Maria Annus ja Marika Barabanštšikova.

  Esietendus 25. XI 2016 Sadamateatris.

 • foto
  Arvustus. Kohtumine tundmatuga
  2016

  NUKU teatri uuslavastus "Mustkunstniku elevant"
  Autor: Kate DiCamillo
  Tõlkijad: Elise Nikonov, Kiti Põld
  Dramatiseerija: Kiti Põld
  Lavastaja: Sander Pukk
  Helilooja: Urmas Lattikas
  Loomingulises meeskonnas: Annika Lindermann, Lauri Urb, Kalle Karindi
  Osades: Martin Tikk/Märten Matsu (TÜ VKA), Liisu Krass/Grete Jürgenson (TÜ VKA), Liivika Hanstin/Tiina Tõnis, Jevgeni Moissejenko/Mihkel Tikerpalu, Kadri Kalda/Laura Nõlvak, Taavi Tõnisson/Anti Kobin
  Esietendus: 4.detsembril, mängitakse vaid detsembris

 • foto
  Arvustus. "Eluaeg": ei saa korraga näha postkasti kõiki külgi
  2016

  "Eluaeg"
  Labürintteatriühendus G9 + Tartu Uus Teater
  Esietendus 4. septembril
  Mängivad Piret Simson, Maarja Mitt, Siim Angerpikk, Kristel Maamägi, Keili Retter, Inga Vares, Kristo Kruusman, Mari Mägi, Markus Robam jpt

 • foto
  Alvar Loog: preestri ja prostituudi prooviabielu
  2016

  Alvar Loog kirjutab selle nädala Sirbis Ivar Põllu katsest kujutada Kuldse Trio liikmeid kui inimese (tahtmatuid?) paroodiaid on jäänud nii dramaturgiliselt kui ka lavastuslikult poolele teele.

 • foto
  Arvustus. Murtud stereotüüpide suvi
  2016

  Tallinna Linnateatri "Suveöö unenägu" on nähtuist kõige suurejoonelisem, aga ka kõige külmem ja steriilsem, distantseeritum, isegi ebasõbralik.

 • foto
  Arvustus. Irooniline katse heita meelt
  2016

  Henrik Kalmeti soololavastus "A Festival Piece ehk meeleheitlik katse pälvida festivalikutse".

 • foto
  Arvustus. Huumoriga hägusast ajast
  2016

  Uuslavastus

  "Moraal"

  Ugala

  Lavastaja: Marika Palm

  Näitlejad: Adeele Sepp, Rait Õunapuu, Kaarel Kuusk

  Muusikaline kujundus: Kaarel Kuusk

  Kostüümikunstnik: Neoon Must

  Esietendus 27. jaanuaril

 • foto
  Arvustus. Torm veeklaasis, mille põhi on küsimus
  2016

  Kairi Printsi arvustus Eesti Draamateatri etendusele "Põhiküsimus". Artikkel ilmus 29. jaanuari Sirbis.

 • foto
  Arvustus. Klounid täidavad täitmatu valimislubaduse
  2016

  SIRAMi arvustus NO99 etendusele "El Dorado. Klounide hävitusretk" Sirbist.

 • foto
  Arvustus. Surm kui sotsiaalne sündmus
  2016

  Iiris Viirpalu arvustus Vaba Lava etendusele "Wake up! It's time to die" Sirbis.

 • foto
  Arvustus. Omapäraselt ja mõtlemapanevalt tõsisest teemast
  2015

  Paavo Piik, Mari-Liis Lill "Harakale haigus..."

  Osades: Robert Annus (Eesti Draamateater), Henrik Kalmet, Piret Krumm (Eesti Draamateater), Ursula Ratasepp, Britta Soll (Eesti Draamateater) või Mari-Liis Lill (Eesti Draamateater), Veiko Tubin

  Linnateater

  4/5

 • foto
  Arvustus. Raamistatud inimene piirideta teatris
  2015

  Uuslavastus

   

  "Kuningas Oidipus"

   

  Meeskond: Ajjar Ausma, Ott Kartau, Liisa Linhein, Joonas Parve, Päär Pärenson, Anatoli Tafitšuk, Sander Mölder, Ryan Chapman, Mark Duubas, Maria Kalm, Mart Männik, Eero Järviste, Johannes Veski

   

  Esietendus 27. novembril Erinevate Tubade Klubis.

 • foto
  Arvustus. Kolm põrsakest Tšehhovi kirstul
  2015

  Uuslavastus
  Uku Uusberg "Valgustaja"
  Lavastaja: Uku Uusberg
  Kunstnik: Kaspar Jancis
  Osades: Ivo Uukkivi, Tõnu Oja, Raimo Pass, Guido Kangur, Harriet Toompere jt.
  Esietendus 12. detsembril Draamateatri väikeses saalis

 • foto
  Arvustus. Soe ja toetav veebruariöö
  2015

  Uuslavastus
  "Veebruariöö", Karlova Teater
  Autor: Staffan Göthe
  Tõlkija: Kalle Hein
  Lavastaja: Finn Poulsen (Rootsi)
  Kunstnik: Silver Vahtre
  Muusikaline kujundus: Indrek Kalda ja Paul Kristjan Kalda
  Videokunstnik: Anti Veermaa
  Osades: Ingrid Isotamm, Kärt Reemann ja Andres Dvinjaninov

 • foto
  Arvustus. Dramaatiline tormlemine
  2015

  Uuslavastus


  "Must prints", Rakvere Teater

  Autor: Iris Murdoch
  Lavastaja ja tõlkija: Gerda Kordemets
  Kunstnik: Eugen Tamberg
  Helilooja: Markus Robam
  Valguskunstnik: Roomet Villau
  Osades: Hannes Kaljujärv (Vanemuine), Eduard Salmistu, Tarvo Sõmer, Tiina Mälberg, Saara Kadak, Ülle Lichtfeldt ning Liisa Aibel

 • foto
  Arvustus. Paastu, palveta, armasta
  2015

  Mai Söödi etendus "Eremiidi tabamine" Koidu seltsimajas Viljandis 27. novembril.
  Järgmised etendused toimuvad 14. detsembril restoranis Tai Boh Tallinnas ning 17. detsembril Y galeriis Tartus.

 • foto
  Arvustus. Haarav lastemuusikal
  2015

  Uuslavastus

  "Lotte Unenäomaailmas"

  Esietendus 28. novembril Teater Vanemuine suures majas

 • foto
  Arvustus. Lohakas mugandus jutukas lavaruumis
  2015

  Adrian Giurgea lavastatud "Veidras orkestris" püütakse täiel rinnal mõtestada Kalamaja hipsterikultuuri, aga eesmärk täidetakse vaid vormiliselt ja nii on hipsterlus laval pelk kosmeetiline face-lift.

 • foto
  Arvustus: Jah, ilma naisteta on kurb maailm
  2015

  "sugu: N"
  Lavastus: Priit Võigemast ja Henrik Kalmet
  Esitavad: Evelin Võigemast, Hilje Murel, Ursula Ratasepp, Mari-Liis Lill
  Esietendus 25. novembril Vabal Laval

 • foto
  Arvustus: vaene-vaene teater
  2015

  Tennessee Williams "Klaasist loomaaed"
  Lavastaja: Katariina Unt
  Kunstnik: Pille Jänes
  Osades: Katariina Unt, Ester Kuntu, Karl Laumets, Risto Vaidla
  Esietendus 28. oktoobril VAT Teatris

 • foto
  Arvustus. Hääbumise ilu ja vältimatus
  2015

  "non-stop SETO" Taarka Pärimusteatris võtab hästi kokku ühe kultuurikillu mineviku, oleviku ja olemuse.

 • foto
  Arvustus: Rokkooper hulkuva prožektorikiirega
  2015

  “Veider orkester”
  Autor: Rodney Ackland
  Lavastaja: Adrian Giurgea
  Kunstnik: Reet Aus
  Muusikaline kujundaja: Jarek Kasar
  Mängivad lavakunstikateedri 27. lennu tudengid ning Elisabet Reinsalu, Liis Lass, Kaspar Velberg
  Esietendus 23. septembril Salme kultuurikeskuses

 • foto
  Arvustus. Alastuse pidu
  2015

  Arvustus Doris Uhlichi lavastusest "Alastusest enam" ilmus algselt Feministeeriumi blogis.

 • foto
  Arvustus. Paastuaja kapsaroog UBBs
  2015

  Oskar Luts/ Ott Aardam "Making of "Kapsapea""
  Lavastaja: Ott Aardam
  Kunstnik: Kristjan Suits
  Mängivad: Luule Komissarov, Adeele Sepp, Triinu Meriste, Tarvo Vridolin, Aarne Soro jt.
  Esietendus 19. septembril Ugala black boxis

 • foto
  Arvustus. Titaanide kohtumine – meisterlik, ent elutu
  2015

  Madis Kõiv “Tagasitulek isa juurde”
  Lavastaja: Adolf Šapiro
  Kunstnik: Vladimir Anšon
  Kostüümid: Reet Aus
  Muusikaline kujundaja: Riina Roose
  Osades: Lembit Ulfsak, Elmo Nüganen, Anne Reemann, Külli Teetamm, Rain Simmul, Kalju Orro, Piret Kalda, Epp Eespäev
  Esietendus 16. septembril Linnateatri Taevalaval

 • foto
  Peeter Sauter: Tartu draamad, osa 2
  2015

  "Festival on läbi ja ma vaatan tagasi," ütleb Sauter. Draama festival kestis Tartus 7.-13. septembrini.

 • foto
  Mihkel Truman: tagasivaade Draamale
  2015

  Eesti teatri festival Draama 2015

  7.-13. septembril Tartus

 • foto
  Arvustus. Koos Tormisega peaaegu metsas
  2015

  "Meditatsioonid Tormisega"
  Lavastajad: Eva Klemets ja Anne Türnpu
  Kunstnik: Kairi Mändla
  Dirigent: Janne Fridolin
  Laval olid noorte segakoor Vox Populi ning Liina Jaska
  Esietendus 10. septembril NO99 teatris

 • foto
  Arvustus. Ekke Moori judinaidtekitav nooruslik energia
  2015

  Uus lavastus
  August Gailit "Ekke Moor"
  Lavastaja: Aare Toikka
  Kunstnik: Iir Hermeliin
  Muusikaline kujundaja: Ardo-Ran Varres
  Etendus on sündinud Kuressaare Linnateatri ja VAT-Teatri koostöös
  Näitlevad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli 27. lennu tudengid
  Esietendus: 30. juulil 2015 Kuressaare Sadamaaidas

 • foto
  Arvustus. Aabitsakukk ristub peateega
  2015

  "Skvottimine võhikutele"
  Lavastaja: Gerda Kordemets
  Kunstnik: Kristjan Suits
  Helilooja: Markus Robam
  Mängivad: Kersti Tombak ja Andrus Vaarik
  Esietendus 1. augustil Tõstamaa mõisas