Arvustus. Ekke Moori judinaidtekitav nooruslik energia

Ekke Moor (Foto: Pressimaterjalid)
Kaspar Viilup
11.08.2015 18:27
Rubriik: Teater

Uus lavastus
August Gailit "Ekke Moor"
Lavastaja: Aare Toikka
Kunstnik: Iir Hermeliin
Muusikaline kujundaja: Ardo-Ran Varres
Etendus on sündinud Kuressaare Linnateatri ja VAT-Teatri koostöös
Näitlevad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli 27. lennu tudengid
Esietendus: 30. juulil 2015 Kuressaare Sadamaaidas

Kuressaare Sadamaait on saanud sealse kohaliku teatrielu eriliseks sümboliks. Alates 2007. aastast on seal jõudnud lavale kaheksa erinevat lavastust, millest kõiki saadab mingisugune ühine esteetika. Kui Kuressaare Linnateatri maja ise on selline väljapeetud ja ei kanna edasi justkui õiget Saaremaa kohalikku vaimu, siis Sadamaait on totaalselt teistsugune. Pisikene sadamakuur enda vanade kiviseinte, rõske õhu ning pikale ajaloole viitava olemisega annab kõigile seal toimunud lavastustele erilise hingamise.

Viimased aastad on aga eriti silma paistnud, kui 2013. aastal tuli suvelavastusena välja Tiit Palu "Talgud", mis pajatas kultusloo "Saaremaa Valss" tekkeloost ehk siis sotsialistlikest talgutest Lööne soos. 2014. aastal (ning kordusena ka sel suvel) jõudis publikuni Indrek Hargla kirjutatud krimilugu "Testamenditäitjad", mis oligi spetsiaalselt selle ruumi jaoks kirjutatud lugu kõigi enda keerdude ja pöördudega. Isiklikult pean tõdema, et see maja annab justkui müstiliselt tervikliku elamuse - peale selle, et näed lavalt etendust ning kuuled, mida näitlejad räägivad, siis oled sa ise seal sees - hoone kui selline mängib kõige selle juures ka ise erilist rolli, nii lõhnad, eriline õhk ning ka õhustik kui selline.

Selleaastase Sadamaaida suvelavastuse tarvis ühendasid jõud kaks Eesti teatrit - ühelt poolt kohalik Kuressaare Linnateater ning teiseltpoolt mandrimaalt VAT-teater ning lavale jõudis klassika - August Gailiti seikluslik ning elutarkusest pungil "Ekke Moor". Enne teatrisaali minekut ei kujutanud ealeski ette, kuidas niivõrd kitsukeses ning väheste võimalustega saalis on võimalik "Ekke Moor" lavale tuua, sest enda vaimusilmas on see olnud alati teos, millel on isegi sellise Hollwyoodi kassahiti potentsiaali - erinevad võttepaigad, eepilised ning seiklusfilmilikud sündmused ja meeletult tegelasi. Samas on see aga juba teine lavastus "Ekke Moorist" sel suvel (teine oli "Ingeland" Saareaugu talus) - tõenäoliselt siis ikkagi sobib meie teatrilavadele?

Lavakujundus oli aga täiesti üllatavalt minimaalne - vaid puidust ehitatud põrand nind astmed, laest rippusid ka mitmed plekk-ämbrid. Suure põnevusega istusin maha ning selgus, et väliselt lihtsad astmed olid hoopiski luukidega varustatud ning kogu näitlejate liikumine, kostüümide vahetus ning vajalikud rekvisiidid olid seal all peidus. Esimestest hetkedest peale oli aga mulle selge, et selline kujundus sobib ideaalselt kujutamaks "Ekke Moorile" omast kodumaisust ja rustikaalsust, ent sealjuures vastukaaluks ka meeletult fantaasiaküllast seikluslikku olemust.

Ma ei ole seda efekti vist Eesti teatris varem isegi väga tajunud, kuid seekord ma tundsin seda - varasemalt võib olla seda kammitsenud olukord, kus kõik näitlejad on juba niii ammustest aegadest nähtud ja korduvalt lavadelt läbi käinud. Selleks veidraks fenomeniks on see, et kui ehk lavastuse esimestes stseenides ma alles kohanen uue keskkonnaga (Sadamaaida puhul tunnetan iga uue etenduse puhul, et alguses võtab harjumine jälle veidi aega), siis pärast esimest viitteist minutit, oleks nagu lavalolevad noored näitlejad kõik minu sõbrad. Ma naeran kaasa nende otsekui isiklikele naljadele; ma tahaks neile hüüda, et kas ma võin ka teie sekka tulla, teiega koos veidi möllata; kui keegi kukub, on mul kahju, kui kellegli on hea meel, siis ka minu tuju paraneb.

See kõlab ehk kuidagi totralt ja banaalselt ning ma ei tea, kas on aru saada, mida ma selle all silmas pean, kuid see ei olnud enam tavaline etendusse sisseelamine - ma hakkasin neile näitlejatele mingil täiesti teisel levelil kaasa elama ja see oli hämmastav ning minu endagi jaoks uskumatu. Selle kõige taga oli ilmselt energia, mis minuni lavalt jõudis. Ei mingit "ma-olen-nüüd-näitleja-ja--teen-enda-tööd" suhtumist, vaid kõige ausam elurõõm ning nauding koos sõpradega (kelleks nad seal koolis kõik ühiselt ilmselt on saanud) rahva tuju parandamisest. Tehti ühiselt muusikat, tantsiti ja lõbutseti - see kõik oli nii loomulik ja nii ehe ning kandis minu jaoks täpselt sellist emotsiooni, mida ma suveteatrist ootan. Meie suvi on niigi nii üürike ning masendust ja ängi palju, teater kui selline võiks siis vähemalt südamesse rõõmu tuua, mida see tükk tegi küll aga täie eest.

Ausalt öeldes, ei olnud selle lavastuse puhul isegi oluline "Ekke Moor" ning see, mida see lavastus endas kannab - see materjal andis neile noortele lihtsalt võimaluse eksperimenteerida, proovida erinevaid rolle ning kaudselt peaks ma seda Ekke Moori otsija ning unistaja hinge nende noorte kõigi enda tuleviku peegelduseks. Neid on ootamas ees uus periood elus, nad ei tea veel, mis neist saama hakkab, kes nad tulevikus on ning mida nad teevad. See oli ehk üks viimaseid võimalusi koos kogu hingega lustida ning seltskonda nautida. Vaadakem kasvõi kuidas nad ühiselt laval musitseerisid - see ei olnud mingi tavaline olukord, kus noored teevad ühiselt mingit lugu, vaid nad tantsisid ja elasid asjale hingega kaasa.

Tõepoolest, see saab olema vaid positiivne arvustus, sest ma sain sellest niivõrd suure emotsionaalse laengu, et ma ei suuda lihtsalt midagi halvasti öelda. Ligi kolm tundi kestnud etenduse lõpus oli mul neist inimestest kahju lahkuda - ma ei tea täpselt, kes nad on ning mul ei ole õrna aimugi, millal ma nendega uuesti kohtun. Äkki nad võiksid veel midagi teha. Aplausi järel nagu kontsertidel ainult kummardusel asemel lisalugu? Kahjuks ka nelja tagasikutsumise järel seda aga ei tulnud, seega jään ootama, et ehk tuleb sarnaselt viimasele kahele aastale ka see etendusel järgmisel aastal sinna vanasse paadikuuri tagasi ning pakub inimestele seda samasugust rõõmu.

Kuressaare Sadamaaida vanad ning päevinäinud seinad said aga nende paari nädala jooksul, kui neid lavaka 27. lennu noori seal laval näha võis, ühe võimsa kogemuse võrra rikkamaks. Ma veel imestasin, kui üks sõber ütles, et käis seda kaks korda vaatamas - ei suutnud hästi uskudagi, et mis sealt siis ikka tulla võib. Kuramus, praegu läheks isegi kohe teist korda, ehk kolmandatki - tõesti kahju neist, kellel nägemata jäi!


Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}

Teade toimetusele edastatud

Sellelt Ip-aadressilt on ligipääs piiratud

Samal teemal

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar
 • foto
  Arvustus. Millega torkab valge valge taustal silma?
  28.01

  Vanemuise "Suluseis",

  autor Kristian Hallberg, tõlkija Kadri Papp, lavastaja, kunstnik ja muusikaline kujundaja Andres Noormets, kostüümikunstnik Maarja Viiding, valguskunstnikud Andres Noormets ja Jaanus Moor, fotokunstnik Maris Savik.

  Mängivad Margus Jaanovits, Leila Säälik, Kärt Tammjärv, Maria Annus ja Marika Barabanštšikova.

  Esietendus 25. XI 2016 Sadamateatris.

 • foto
  Arvustus. Kohtumine tundmatuga
  2016

  NUKU teatri uuslavastus "Mustkunstniku elevant"
  Autor: Kate DiCamillo
  Tõlkijad: Elise Nikonov, Kiti Põld
  Dramatiseerija: Kiti Põld
  Lavastaja: Sander Pukk
  Helilooja: Urmas Lattikas
  Loomingulises meeskonnas: Annika Lindermann, Lauri Urb, Kalle Karindi
  Osades: Martin Tikk/Märten Matsu (TÜ VKA), Liisu Krass/Grete Jürgenson (TÜ VKA), Liivika Hanstin/Tiina Tõnis, Jevgeni Moissejenko/Mihkel Tikerpalu, Kadri Kalda/Laura Nõlvak, Taavi Tõnisson/Anti Kobin
  Esietendus: 4.detsembril, mängitakse vaid detsembris

 • foto
  Arvustus. "Eluaeg": ei saa korraga näha postkasti kõiki külgi
  2016

  "Eluaeg"
  Labürintteatriühendus G9 + Tartu Uus Teater
  Esietendus 4. septembril
  Mängivad Piret Simson, Maarja Mitt, Siim Angerpikk, Kristel Maamägi, Keili Retter, Inga Vares, Kristo Kruusman, Mari Mägi, Markus Robam jpt

 • foto
  Alvar Loog: preestri ja prostituudi prooviabielu
  2016

  Alvar Loog kirjutab selle nädala Sirbis Ivar Põllu katsest kujutada Kuldse Trio liikmeid kui inimese (tahtmatuid?) paroodiaid on jäänud nii dramaturgiliselt kui ka lavastuslikult poolele teele.

 • foto
  Arvustus. Murtud stereotüüpide suvi
  2016

  Tallinna Linnateatri "Suveöö unenägu" on nähtuist kõige suurejoonelisem, aga ka kõige külmem ja steriilsem, distantseeritum, isegi ebasõbralik.

 • foto
  Arvustus. Irooniline katse heita meelt
  2016

  Henrik Kalmeti soololavastus "A Festival Piece ehk meeleheitlik katse pälvida festivalikutse".

 • foto
  Arvustus. Huumoriga hägusast ajast
  2016

  Uuslavastus

  "Moraal"

  Ugala

  Lavastaja: Marika Palm

  Näitlejad: Adeele Sepp, Rait Õunapuu, Kaarel Kuusk

  Muusikaline kujundus: Kaarel Kuusk

  Kostüümikunstnik: Neoon Must

  Esietendus 27. jaanuaril

 • foto
  Arvustus. Torm veeklaasis, mille põhi on küsimus
  2016

  Kairi Printsi arvustus Eesti Draamateatri etendusele "Põhiküsimus". Artikkel ilmus 29. jaanuari Sirbis.

 • foto
  Arvustus. Klounid täidavad täitmatu valimislubaduse
  2016

  SIRAMi arvustus NO99 etendusele "El Dorado. Klounide hävitusretk" Sirbist.

 • foto
  Arvustus. Surm kui sotsiaalne sündmus
  2016

  Iiris Viirpalu arvustus Vaba Lava etendusele "Wake up! It's time to die" Sirbis.

 • foto
  Arvustus. Omapäraselt ja mõtlemapanevalt tõsisest teemast
  2015

  Paavo Piik, Mari-Liis Lill "Harakale haigus..."

  Osades: Robert Annus (Eesti Draamateater), Henrik Kalmet, Piret Krumm (Eesti Draamateater), Ursula Ratasepp, Britta Soll (Eesti Draamateater) või Mari-Liis Lill (Eesti Draamateater), Veiko Tubin

  Linnateater

  4/5

 • foto
  Arvustus. Raamistatud inimene piirideta teatris
  2015

  Uuslavastus

   

  "Kuningas Oidipus"

   

  Meeskond: Ajjar Ausma, Ott Kartau, Liisa Linhein, Joonas Parve, Päär Pärenson, Anatoli Tafitšuk, Sander Mölder, Ryan Chapman, Mark Duubas, Maria Kalm, Mart Männik, Eero Järviste, Johannes Veski

   

  Esietendus 27. novembril Erinevate Tubade Klubis.

 • foto
  Arvustus. Kolm põrsakest Tšehhovi kirstul
  2015

  Uuslavastus
  Uku Uusberg "Valgustaja"
  Lavastaja: Uku Uusberg
  Kunstnik: Kaspar Jancis
  Osades: Ivo Uukkivi, Tõnu Oja, Raimo Pass, Guido Kangur, Harriet Toompere jt.
  Esietendus 12. detsembril Draamateatri väikeses saalis

 • foto
  Arvustus. Soe ja toetav veebruariöö
  2015

  Uuslavastus
  "Veebruariöö", Karlova Teater
  Autor: Staffan Göthe
  Tõlkija: Kalle Hein
  Lavastaja: Finn Poulsen (Rootsi)
  Kunstnik: Silver Vahtre
  Muusikaline kujundus: Indrek Kalda ja Paul Kristjan Kalda
  Videokunstnik: Anti Veermaa
  Osades: Ingrid Isotamm, Kärt Reemann ja Andres Dvinjaninov

 • foto
  Arvustus. Dramaatiline tormlemine
  2015

  Uuslavastus


  "Must prints", Rakvere Teater

  Autor: Iris Murdoch
  Lavastaja ja tõlkija: Gerda Kordemets
  Kunstnik: Eugen Tamberg
  Helilooja: Markus Robam
  Valguskunstnik: Roomet Villau
  Osades: Hannes Kaljujärv (Vanemuine), Eduard Salmistu, Tarvo Sõmer, Tiina Mälberg, Saara Kadak, Ülle Lichtfeldt ning Liisa Aibel

 • foto
  Arvustus. Paastu, palveta, armasta
  2015

  Mai Söödi etendus "Eremiidi tabamine" Koidu seltsimajas Viljandis 27. novembril.
  Järgmised etendused toimuvad 14. detsembril restoranis Tai Boh Tallinnas ning 17. detsembril Y galeriis Tartus.

 • foto
  Arvustus. Haarav lastemuusikal
  2015

  Uuslavastus

  "Lotte Unenäomaailmas"

  Esietendus 28. novembril Teater Vanemuine suures majas

 • foto
  Arvustus. Lohakas mugandus jutukas lavaruumis
  2015

  Adrian Giurgea lavastatud "Veidras orkestris" püütakse täiel rinnal mõtestada Kalamaja hipsterikultuuri, aga eesmärk täidetakse vaid vormiliselt ja nii on hipsterlus laval pelk kosmeetiline face-lift.

 • foto
  Arvustus: Jah, ilma naisteta on kurb maailm
  2015

  "sugu: N"
  Lavastus: Priit Võigemast ja Henrik Kalmet
  Esitavad: Evelin Võigemast, Hilje Murel, Ursula Ratasepp, Mari-Liis Lill
  Esietendus 25. novembril Vabal Laval

 • foto
  Arvustus: vaene-vaene teater
  2015

  Tennessee Williams "Klaasist loomaaed"
  Lavastaja: Katariina Unt
  Kunstnik: Pille Jänes
  Osades: Katariina Unt, Ester Kuntu, Karl Laumets, Risto Vaidla
  Esietendus 28. oktoobril VAT Teatris

 • foto
  Arvustus. Hääbumise ilu ja vältimatus
  2015

  "non-stop SETO" Taarka Pärimusteatris võtab hästi kokku ühe kultuurikillu mineviku, oleviku ja olemuse.

 • foto
  Arvustus: Rokkooper hulkuva prožektorikiirega
  2015

  “Veider orkester”
  Autor: Rodney Ackland
  Lavastaja: Adrian Giurgea
  Kunstnik: Reet Aus
  Muusikaline kujundaja: Jarek Kasar
  Mängivad lavakunstikateedri 27. lennu tudengid ning Elisabet Reinsalu, Liis Lass, Kaspar Velberg
  Esietendus 23. septembril Salme kultuurikeskuses

 • foto
  Arvustus. Alastuse pidu
  2015

  Arvustus Doris Uhlichi lavastusest "Alastusest enam" ilmus algselt Feministeeriumi blogis.

 • foto
  Arvustus. Paastuaja kapsaroog UBBs
  2015

  Oskar Luts/ Ott Aardam "Making of "Kapsapea""
  Lavastaja: Ott Aardam
  Kunstnik: Kristjan Suits
  Mängivad: Luule Komissarov, Adeele Sepp, Triinu Meriste, Tarvo Vridolin, Aarne Soro jt.
  Esietendus 19. septembril Ugala black boxis

 • foto
  Arvustus. Titaanide kohtumine – meisterlik, ent elutu
  2015

  Madis Kõiv “Tagasitulek isa juurde”
  Lavastaja: Adolf Šapiro
  Kunstnik: Vladimir Anšon
  Kostüümid: Reet Aus
  Muusikaline kujundaja: Riina Roose
  Osades: Lembit Ulfsak, Elmo Nüganen, Anne Reemann, Külli Teetamm, Rain Simmul, Kalju Orro, Piret Kalda, Epp Eespäev
  Esietendus 16. septembril Linnateatri Taevalaval

 • foto
  Peeter Sauter: Tartu draamad, osa 2
  2015

  "Festival on läbi ja ma vaatan tagasi," ütleb Sauter. Draama festival kestis Tartus 7.-13. septembrini.

 • foto
  Mihkel Truman: tagasivaade Draamale
  2015

  Eesti teatri festival Draama 2015

  7.-13. septembril Tartus

 • foto
  Arvustus. Koos Tormisega peaaegu metsas
  2015

  "Meditatsioonid Tormisega"
  Lavastajad: Eva Klemets ja Anne Türnpu
  Kunstnik: Kairi Mändla
  Dirigent: Janne Fridolin
  Laval olid noorte segakoor Vox Populi ning Liina Jaska
  Esietendus 10. septembril NO99 teatris

 • foto
  Arvustus. Ekke Moori judinaidtekitav nooruslik energia
  2015

  Uus lavastus
  August Gailit "Ekke Moor"
  Lavastaja: Aare Toikka
  Kunstnik: Iir Hermeliin
  Muusikaline kujundaja: Ardo-Ran Varres
  Etendus on sündinud Kuressaare Linnateatri ja VAT-Teatri koostöös
  Näitlevad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli 27. lennu tudengid
  Esietendus: 30. juulil 2015 Kuressaare Sadamaaidas

 • foto
  Arvustus. Aabitsakukk ristub peateega
  2015

  "Skvottimine võhikutele"
  Lavastaja: Gerda Kordemets
  Kunstnik: Kristjan Suits
  Helilooja: Markus Robam
  Mängivad: Kersti Tombak ja Andrus Vaarik
  Esietendus 1. augustil Tõstamaa mõisas