Kuressaare proua kirjavahetus saksa sõjavangiga jõuab lugejate ette

Äsja lugejate ette ilmunud teos "Väike mamma" on tegelikult kirjutatud juba 70 aastat tagasi. Raamat koosneb nimelt kirjavahetusest, mida pidas üks Kuressaare proua saksa sõjavangiga. Kirjad jõudsid raamatukaante vahele tänu juhusele.

Kuressaare Nikolai kiriku torn peitis aastakümneid üht huvitavat saladust. Kuni koguduse õpetaja täiesti juhuslikult kirikutorni kapist leidis ühed saksakeelsed vihikud ümberkirjutatud kirjavahetusega.

"Niipea, kui ma vihikud lahti tegin ja nägin aastaarve, saksakeelset teksti, sõna "Kriegsgefangene", mis tähendab sõjavangi, oli see minu jaoks kohe sündmus," rääkis raamatu koostaja Roland Tõnisson "Aktuaalsele kaamerale".

"Lõpp on järsk! Viimane kiri ütleb, et me sõidame täna ära, lootuses, et see kiri jõuab korrespondendini. Ja jõudis, raamatus ta on olemas," sõnas Tõnisson.

Mõte koostada kirjavahetusest raamat võitis Äripäeva ajalooraamatute ideekonkursi ja nüüd on kunagist keerulist olustikku kirjeldav kirjavahetus kõigile avalik.

"Selle proua kirjavahetus oli üllatus ka tema lähedastele, kes andsid loa selle raamatu ilmumiseks. Nendega on suheldud. Mõningad kõhklused olid kindlasti kõikidel osapooltel, aga need said kõik ületatud," lisas Roland Tõnisson.

Kirjavahetuse teist poolt ehk kunagise saksa sõjavangi jälgi pole senini suudetud Saksamaal tuvastada, aga Tõnisson usub, et see siiski juhtub.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: