Vabaõhumuuseumi veebipäeval õppis puitaknaid taastama ligi 600 vaatajat 11 riigist

Foto: Maaarhitektuuri keskus

Vabaõhumuuseumi maaarhitektuuri keskus korraldas koos muinsuskaitseametiga puitakende taastamise ja hooldamise päeva, mis seekord peeti virtuaalselt. Koolitusel osalesid sajad inimesed 11 riigist.

Algselt pidid laupäeval olema töötoad, kus vana akna parandamist oleks saanud oma käega proovida. Hädaolukord tõmbas aga sellele plaanile kriipsu peale ning kogu teabepäev kolis kaamerate ette, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Hoolimata heast ilmast kogunes arvutite ette soliidne arv huvilisi meistrite näpunäiteid vaatama. Meistrid ise jagasid õpetusi kodust lahkumata. Tipphetkel oli vaatajaid korraga üle 600 kokku 11 riigist. Kõik vaatajad said päeva jooksul esitada ka küsimusi.

"Küsitakse konkreetsete videote kohta, mis just jooksevad. Kuid on ka juba etteulatuvaid küsimusi, mis üldiselt vana maja puudutavad. Vahva, nagu oleks omadega koos! Kuigi me oleme üksteisest kaugel ja ei näe," rääkis maaarhitektuuri keskuse koolitusprojektide juht Aune Mark.

Aknaid õpetati kittima, klaasima ja värvima. Näha sai, kuidas ning mille järgi hinnata vana maja akende seisukorda ja veel palju muud. Õppepäev kestis kokku viis tundi.

"Vaata vana akent! Pöörame sellele tähelepanu, väärtustame seda ja räägime kõik tehnilised probleemid läbi. Mõned küsimused ja mõned videod natukene korduvad, aga kordamine on tarkuse ema. Loodame, et tänase päevaga saavad paljud asjad palju selgemaks," ütles maaarhitektuuri keskuse projektide peaspetsialist Elo Lutsepp.

Pole sugugi välistatud, et ka edaspidi, kui viirus enam piire kogunemistele ei sea, kasutatakse sarnast õppimise võimalust edasi.

"Maaarhitektuuri keskuse ülesanne on teavitust jagada ja teadlikkust tõsta. Selline formaat annab võimaluse erinevatel loengutel osaleda kõikidel inimestel, kes ei saa kohale sõita," ütles Mark.

Virtuaalne aknapäev on järelevaadatav kuu lõpuni.

Aknapäeva idee jõudis Eestisse Rootsist ning esimest korda oli Eestis aknapäev eelmisel aastal.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: