Kohtukull maandus ERM-i püsinäitusel ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Eesti Rahva Muuseum (ERM)
Eesti Rahva Muuseum (ERM) Autor/allikas: Ülo Josing/ERR

Eesti Rahva Muuseumi püsinäitus "Kohtumised" sai olulise täienduse: uus näituseosa õigusemõistmise ajaloost on auavaldus Eesti kohtusüsteemile. Viimane ese näitusele saabus riigikohtust – esimees Villu Kõve lisas vitriini üldkogu lahendi.

Uhkeim ese uues väljapanekus on 19. sajandist pärit eestikeelse tekstiga kohtukull ehk kohtupeegel.

"Kohtukullid võeti kasutusele Peeter I ajal ja käsul ning kohtulauale asetatuna tähistasid nood tegevuse seaduslikkust. Nii oli see ka Eesti talurahvakohtutes," rääkis ERM-i konservaator Mariliis Vaks, kes kohtukulli (näituse)vormi sättis.

"Vanarahval oli küllalt soovitusi, kumma jalaga üle kohtuläve astuda, kuhu kõigepealt pilk suunata, mida enne süüa ning millist "väge" kasutada. Seda, et kohtusaalis ei jäänud tähelepanuta ka istungilaual olev kohtukull, näitab juba talle antud nimetuste rohkus – kohtukikas, kroonukotkas, uuk jne," tutvustas Vaks.

Näitusel on kohtunike ametirahad 19. sajandist, eri aegade toimikud (vanim neist tsaariaegne) ning seadusekogud, sh rariteetne Riigi Teataja aastast 1920. Väljapaneku kinnitab tervikuks tammepuust kohtuhaamer.

"Mul on hea meel, et Eesti kohtud on leidnud koha ERM-i püsinäitusel, mis räägib tavalistest Eesti inimestest ja nende tegemistest," märkis riigikohtu esimees Villu Kõve. Ehkki kohtukull kui selline ja kohtunike ametirahad, mida me näitusel näeme, on tema sõnul ka tänapäeva kohtunike jaoks kõike muud kui argised, on ju ka kohus ja kohtus käimine olnud osa Eesti inimeste argielust.

"Eriti hea meel on, et Eesti kohtud said püsinäitusele just 27. mail – samal päeval 1993. aastal toimus taastatud Riigikohtu esimene avalik istung Tartu raekoja saalis," lisas Kõve.

Põnevaid lugusid kohtukorralduse argipäevast leiab Rahvusarhiivi ühisloome veebikeskkonnast

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: