ERSO muusikud pühendavad Eino Tambergi loomingule kaks kontserti

{{1590659280000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Eino Tamberg Autor/allikas: Kuno Laaniste/ ERR

Kolmapäeval täitus 90 aastat helilooja Eino Tambergi sünnist. Selle puhul annavad ERSO muusikud kaks live-kontserti. Reedel, 29. mail kõlab Tambergi kammermuusika. 1. juuni hommikul tulevad esitusele Eino Tambergi lastelaulud, koos ERSO solistidega esinevad lauljatar Marianne Leibur ja pianist Joel Remmel.

Tambergi loomingus on oluliseimal kohal orkestri- ja lavamuusika ning valdav osa tema orkestriteostest kõlas esiettekandes just ERSO kontsertidel, sh kolm esimest sümfooniat (1978, 1986, 1989) Peeter Lilje juhatusel, neljas ehk "Sümfoonia epiloogiga" (1998) Arvo Volmeri juhatusel, neist viimane ongi pühendatud ERSO-le ja Arvo Volmerile. Palju kordi on ERSO esituses kõlanud Tambergi tunnusteoseks kujunenud "Concerto grosso" (1956), mis jõudis ka kontserdilavadele Moskvast New Yorgini, vahepeatustega Prahas, Helsingis ja Riias.

ERSO praeguse koosseisu muusikutest oli Eino Tambergil tihedaim koostöö trompetirühma kontsertmeistri Indrek Vauga. Reedel tuleb Indrek Vau esituses ettekandele kaks teost: "Muusika trompetile ja keelpilliorkestrile" ning "Hüvastijätt" sellisele koosseisule nagu trompet ja keelpillikvartett.

Eino Tambergi 80. sünnipäeva puhul 2010. aastal andis Eesti Rahvusringhääling välja heliplaadi Tambergi trompetikontsertidega (Indrek Vau, ERSO, dirigent Paul Mägi).

"Kui mul oli kaks trompetikontserti salvestatud, küsisin, kas ta oleks nõus kirjutama ka kolmanda. Eino ütles, et kolmandat ta enam ette võtma ei hakka, kuid küsis, et mida ma arvan tema varem loodud "Muusikast oboele" – selle võiks edukalt trompetile seada," rääkis Vau.

Nii sündiski kolmanda trompetikontserdi asemel "Muusika trompetile ja keelpilliorkestrile". "Talle väga meeldisid 1. ja 2. trompetikontserdi salvestised ning koos kolmandaga saigi autoriplaadi materjal kokku."

Reedel kõlab "Muusikast trompetile ja keelpilliorkestrile" kolm osa. Seda võib nimetada ka esiettekandeks, sest siiani on teos vaid salvestatud.

Lastekaitsepäeval tervitavad orkestri liikmed koos Marianne Leiburi ja Joel Remmeliga oma kuulajaid eesti lastelaulude klassikaga, millel on muusika kirjutanud Tamberg.

Otseülekanded Estonia kontserdisaalist toovad kuulajateni Tammo Sumera ja Klassikaraadio.

Kontserdid on tasuta. Soovi korral on võimalus anda vabatahtlik panus ERSO toetuseks. Lisainfo: erso.ee/tv. ERSO TV live kontserdid jõuavad nii Youtube'i kui ka ERSO Facebook'i.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: