Arvustus. Tehisaju, islam ja erootika Euroopa kevadel

Kaspar Colling Nielsen
Kaspar Colling Nielsen Autor/allikas: promo

Uus raamat

Kaspar Colling Nielsen

"Euroopa kevad"

tõlkinud

sari "Moodne aeg"

Varrak

Kaspar Colling Nielseni "Euroopa kevad" vaatleb teemasid nagu islamiradikalism Euroopas, tehisintellekt ja igavene elu. Aga tegemist ei ole järjekordse orwelliliku düstoopilise ettekuulutusega. Teos räägib hoopis ühest Taani galeristist, kes kolib oma naise Elisabethi ettepanekul Lollandi saarele, mille uue uurimiskeskuse eesmärk on arendada tehisintellekti. Nende tütar Emma võitleb anoreksiaga ja Stigi kuntsnikust äripartner Cristian püüab kätte saada oma elu armastust, ilma kelle erootiliste mängudeta ei saa ta enam maalida. Nende koerast lemmikloom Jack peab hakkama saama depressiooniga ja tema parimast sõbrast harakas võitlema oma elu nimel kasside ja muude kiskjate vastu.

Tehisintellekt

Tehisintellekt on juba pikemat olnud aktuaalne teema. Küsimus nagu "Mis saab siis, kui teadvus ei ole piiritletud ainult inimkehaga?" kajastub raamatus kenasti, avaldudes peamiselt selles, et inimesed saavad oma teadvuse istutada loomadesse ning seeläbi kogeda reaalsust nende silme läbi. Täpselt nii võiks aduda lugeja raamatus leiduvat groteski ja inimaju impulsse.

Ühest küljest näeme teoses tehisintelekti kasulikke mõjusid inimkonnale, mis muutuks efektiivsemaks. Teisalt näeme, kuidas loodusega mängimine võib rappa minna nagu loos katsetatud loomadega. Droone on raamatus kujutatud vahenditena, millega lahendatakse kõik mured koristustöödest julgeolekuprobleemideni. Justkui oleks pakutud visiooni maailmast 15 aasta pärast.

Vaatluse alla ei seata mitte ainult inimhinge, vaid lausa multikalikul viisil ka loomade südameis toimuv, loomad vestlevad nii omavahel kui inimestega. Mono- ja dialoogide paljuses ei koge me ainult peategelaste rõõme ja muresid, vaid ka mitmete kõrvaltegelaste omi, see muudab sündmustiku rosoljeks, kus iga kord, kui mõni keerulisem hetk mõne tegelase ellu tekib, hüpatakse järgmises peatükis väiksemate juurviljaosakeste peale üle, üritades seeläbi mingit värskust luua.

Islam

Romaani lähitulevikumaailmas, kus islami terror on aina rohkem Euroopat ja eriti Taanit kahjustanud mitmete mässude ja rahutuste tõttu, nii akseptib ühiskond muslimite vastast sentimenti enamuse arvamusena. Niisiis otsutab Taani valitsus probleemi lahendada viisil, mis näeb ette koloniaalkinnistu ostmist Mosambiigis, sinna terve linna ehitamist Maerski konteineritest ja islami immigrantide sinna paigutamisest.

Ühelt poolt näeme palju vägivalda ja rahutusi, aga tasakaalustavalt ka moraalseid ja õilsaid püüdeid muslimeid mõista. Arutletakse hijabi kandmise üle, samuti seatakse küsimuse alla korraldatud abielud ja üldine naiste positsioon islamimaailmas. Pigem manatakse islamist teoses esile valgustatum ja positiivsem kuvand, sest lugu läheb nende küsimustega süvitsi konkreetsete tegelaste ja nende läbielamiste kaudu, mitte läbi abstraktsete ideedede või steorotüüpide.

Erootika

Colling Nielsen ei hoia end tagasi seksi kirjeldamisel, see on aga põhjendatud. Sel viisil panev autor sõnadesse asju, mida tavaliselt artikuleeritakse muude aistingute nagu nägemine või kompimine. Ühted lähevad võikuseni välja, ent kirjanik näitab, et sõnades on mõned olukorrad isegi rõvedamad, kui vaadates.

Kokkuvõttes tuleb öelda, et Nielsen on osavalt välja toonud need küsimused, millega peame tegelema juba ja lähitulevikus üha enam. Neist kõige tähtsam on: mis on teadvus ja kuidas seda määratleda? Samuti: kuidas integreerida muslimitest sõjapõgenikke? Heidetakse ka pilk sellele, kui absurdsed ja põhjendamatud võivad inimotsused olla psühholoogilisel tasandil.

Romaani lugu ei anna end kergelt kätte. Isiklikult näen seda ainult positiivselt. Teos mõjub puslena, kus tervikpilt selgub alles pärast viimase tüki paika asetamist. Võin vihjeks öelda, et sain pealkirjast petta, aga see ei kahanda teosest saadud kogemust, vaid hoopis kasvatab. Kuigi Colling Nielsen tegeleb paljuski klišeedega, ei käsitle ta neid klišeelikul moel.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: