Koroonajärgsel ajal võib maailmas suletuks jääda iga kaheksas muuseum ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Lovelorn muuseum Shanghais
Lovelorn muuseum Shanghais Autor/allikas: Scanpix/ZUMAPRESS.com

90 protsenti maailma 95 000 muuseumist sulgesid koroonaviiruse leviku tõttu ajutiselt oma uksed. UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) ja ICOM-i (International Council of Museums) raportite kohaselt ei pruugi neist iga kaheksas oma uksi enam avadagi.

See teeb 13 protsenti kõikidest muuseumitest, kirjutab Insider. Tegevuse lõpetamise põhjuseks on uuringu kohaselt rahvusvahelise turismi ning sponsorfondide vähenemine.

Eelkõige mõjutab koroonaviirus Aafrika, Aasia ja Araabia piirkonnas asuvaid muuseume, kus neid on Euroopa ja Ameerikaga võrreldes vähem. Lisaks on sealsed muuseumid ka uuemad ja seetõttu ka ebakindlamad. ICOM-i raporti kohaselt jäävad tõenäoliselt suletuks 39 protsenti Araabia, 27 protsenti Aasia ja 24 protsenti Aafrika muuseumidest. Euroopas on see protsent kaheksa.

Mitmed muuseumid on vaikselt hakanud ka juba külastajatele uksi avama, kuid ka sellest ei pruugi majanduslikult kuigi palju kasu olla. UNESCO raporti kohaselt sõltuvad mitmed muuseumid eelkõige sponsorite toetusest ning piletite ja kingipoodidest saadud tulu ei pruugi neid elus hoida. Eriti olukorras, kus muuseumi külastajate arv on väike ja piiratud.

Osa muuseume on kriisiajal pakkunud huvilistele võimalust näitusi virtuaalselt külastada. Samas on aga ka mitmeid piirkondi, kus internetiühendus ei ole kuigi hea ja veebinäituste tegemine pole võimalik. Näiteks Aafrikas said virtuaalkülastust pakkuda vaid viis protsenti sealsetest muuseumidest, kirjutatakse UNESCO raportis.

Raportikohaselt mõtlevad muuseumid juba ka sellele, kuidas pärast koroonakriisi ellu jääda ja kuidas külastajatega kontakti luua. Ühist vastust nendele küsimustele ei ole ning iga riik ja muuseum peab ise otsustama, kuidas kriisist kõige edukamalt väljuda.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: