Arvustus. Joel Remmeli kontsertalbum toetab aja mahavõtmist

Joel Remmel
Joel Remmel "Live at Taff Club"

Uus plaat
Joel Remmel
"Live at Taff Club" (Joel Remmel Music)
9/10

Kui CD-formaadis plaaditegu ei tundu enam kellelegi miskit erilist, siis vinüüli väljaandmine on omamoodi eksklusiivne ja samas ka moodne, kandes justkui ajatuid väärtusi. Eriti eriline on see veel siis, kui tegemist on sooloplaadiga ja live-salvestusega. Mulle ei meenugi Eesti muusikas taolist salvestust – ikka taotletakse ideaalviimistletust nii kõlapildis kui esituse "veatuses". Aga ehk on tõeline väärtus hoopis elavas esituses, seda enam, kui esitajad on oskajad? Aasta jazzmuusikuks valitud pianist Joel Remmel on seda kahtlemata.

Niisamuti sobib tema muusika mõtlikuks sooloks ja ajatutele helikandjatele. Eelmise aasta lõpul oma 30. juubelit tähistanud muusik otsustas jäädvustada tähtpäeva enda ja kuulajate jaoks eriliselt, salvestades kontserdi Taff Clubis, Mustpeade maja saali inspireerivas akustikas, pärlendaval Steinway klaveril.

Just sellest heliakustilisest inspiratsioonist on loodud ka paar uuemat teost, niisamuti innustas pianisti tema värskeima pala, sillerdava ja õhulise "Turning Towards The Light" ("Valguse poole pöördudes") loomisel uue, koduse pianiino kõla. Seega võib öelda, et tõelisele muusikule pole inspiratsiooniks vaja ei meeletut armumist ega raputavaid elusündmusi – piisab innustavast kõlast!

Joel Remmel saab klaveri veelgi kaunimalt kõlama, sest muusiku enda hing heliseb kenasti. Tema elutunnetuses on maine ühendatud taevaste jõududega, igal tema plaadil on alati vaade ka (klahvidest) kõrgemale. Seekordseks vaimulikuks palaks on plaadi lõpulugu "Precious Lord, Take My Hand" ("Jeesus, võta mu käed"). Kahtlemata on Remmeli mõjutajaks traditsioonilise jazz'i kõla, aga ka killuke põhjamaist kargust, minimalismi ja lihtsust. Suund, kuhu ta järjest enam oma sõnul liikuda tahab.

Ütleksin, et Joel Remmeli musitseerimises on ka gospel-jazz'i hõngu. Lisaks meloodilisele joonele on oluline osa tema väljenduses ka rütmilisel mänglevustel. Nii näiteks algab pala "Crisp" ("Karge") voolava laulvusega ja jõuab jõulisesse rütmiväljendusse, lahenedes taas mahedusse.

Sarnaselt Joel Remmeli eneseväljendusele muusikas on sümpaatne ka plaadi kujundus, mis toetab muusiku ajatuse ja lihtsuse mõtet. Maalähedastes pruunikates toonides foto Krõõt Tarkmeelelt ning maitsekas kujundus Janno Stafilt väärtustavad hingestatud loomet kenasti.

Kuigi mõne pala teema ehk kõlab jazzi mõistes isegi lausa magusalt, usun, et hetkel, kui maailmas on nõnda palju ebaselgust ja ärevust, on taolist rahu sisendavat ja enese eksponeerimisest vaba muusikat väga vaja. See toetab aja mahavõtmist ja aitab ehk saada vastust küsimusele, mis on elus tõeliselt oluline.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: