Siim Nurklik. Sotsiaalsed keskkonnad ({{contentCtrl.commentsTotal}})

.
. Autor/allikas: Siim Nurklik

Alguses ei olnud rahvus ega turg, kirjutab Siim Nurklik.

Nii nagu isolatsioonis mõistad, kui seotud oled teiste inimestega, samamoodi mõistad alles isolatsioonis, kui paljud su tegevustest – isegi neist, mida harrastad üksinda – on olemuslikult sotsiaalsed.

Teatrid, kinod, kontserdid on ennekõike sotsiaalsed keskkonnad, spordivõistlused on ennekõike sotsiaalsed keskkonnad, kaubanduskeskused üritavad olla sotsiaalsed keskkonnad. Õpilased avastavad, et kool on ennekõike sotsiaalne keskkond, usklikud, et kirik on ennekõike sotsiaalne keskkond. Enamikku su hobidest hoiab elus sotsiaalne keskkond.

Majandus, mida olime õppinud iseseisva, et mitte öelda ülemusliku süsteemina kohtlema, osutus kaugemalt vaadates enamjaolt sotsiaalse elu ümbriseks. Ja kui ärid sulgesid uksed, kogunesid inimesed randadesse, parkidesse ja metsadesse – sellepärast, et nad on mõeldud ja kuuluvad kõigile – kuni ka ligipääsu neile piirati. Ilma majanduseta sotsiaalsus jääb, aga ilma sotsiaalsuseta majandust enam ei ole.

Valitsevad ideoloogiad hääbusid. Alguses ei olnud rahvus ega turg. Alguses oli lihtsalt inimene, kes tahtis teiste inimestega aega veeta. 

 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: