Jüri Reinvere kirjutab teose Mozartfesti juubeliks

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Jüri Reinvere Autor/allikas: Eleanor Boileau Clarke

Jüri Reinvere uus orkestriteos kõlab järgmisel aastal 100 aasta juubelit pidaval Mozartfestil Würzburgis Saksamaal, esitavad Bambergi sümfoonikud. Teost juhatab Thomas Dausgaard, maailma tippkümnesse kuuluv, jõulise ja omapärase käekirjaga dirigent, kes on mitmel korral olnud ka Grammy nominent.

Bambergi sümfoonikud on Saksamaa üks tipporkestreid koos Berliini Filharmoonikute ja Baieri raadio orkestriga. Jüri Reinvere uus orkestriteos on kirjutatud seoste ja viidetega Mozartile. Teise teosena mängitakse sel kontserdil Bruckneri VI sümfooniat.

"Mozart oli eriline nähtus maailma muusikaajaloos," ütles Reinvere. "Esiteks oli ta tõeline eurooplane, kes nii Augsburgi päritolult kui muusika poolest: Pariisi, Mannheimi, Milano õppetundidega lõpuks Viinis elades, ületas kõik tollal kehtivad piirid. Teiseks on tema muusika äärmiselt selge, milles aga ei ole kadunud üllatuslikkus, kuulaja viiakse alati uutesse sündmustesse. Ja kolmandaks tema vägagi kivine, kuid lõpuks siiski edukas elutee, kus ta kordagi ei kaotanud oma elurõõmu ega hakanud iseennast heroiseerima. On suur au kirjutada maailma juhtivale Mozarti festivalile orkestriteos Bruckneri VI sümfoonia kõrvale."

Würzburgi Mozartfest on Saksamaa vanimaid festivale ja tuntud üle maailma. Festivali juhid on olnud teiste seas Sir Colin Davis ja Eugen Jochum. Festival kestab neli nädalat, kontserdipaikadeks on luksuslik ajalooline ertspiiskopi residentsloss itaalia tuntud kunstniku Giovanni Batista Tiepolo baroksete laemaalidega ning võimas toomkirik. Festivalil esinevad maailma tippmuusikud nagu Herbert Blomstedt, Marc Minkowski, Jan Lisiecki, Julien Prégardien jpt.

Jüri Reinvere on tõusmas ooperihelilooja kõrval ka sümfonistiks. Aastatel 2017-2020 tulid esiettekandele tema mitmed sümfoonilised teosed, sealhulgas ERSO-le aastal 2019, Göteborgi sümfoonikutele, Soome Raadio sümfooniaorkestrile ning Eesti Festivaliorkestrile Paavo Järvi juhatusel. Möödunud aastatel on ka mitmed Saksamaa orkestrid tema teoseid ette kandnud. Reinvere varasem teos, kontsert kahele flöödile, on sel aastal ka Pärnu muusikafestivali kavas Paavo Järvi juhatusel.

Reinvere algselt märtsis Elbphilharmonies ja Berliini Filharmoonias toimuma pidanud oratooriumi "Ismaeli väljaheitmine" esiettekanded kammerkooriga RIAS ja tema peadirigent Justin Doyle'iga, kes oli ühtlasi teose tellija, lükkusid koroonaviiruse tõttu edasi kevadesse 2022. Sooviks oli esiettekandeks säilitada samad kontserdimajad – Hamburgi Elbphilharmonie ja Berliini Filharmoonia. 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: