Voronja galerii alustas suvehooaega

Peipsi ääres asuv Voronja galerii alustas suvehooaega. Muidu kirjanikuna tuntud Vahur Afanasjev teeb galerii avanäitusega nii oma kuraatori- kui ka kunstnikudebüüdi.

Kui Voronja galerii tegi Vahur Afanasjevile ettepaneku näitust kureerida, oli kirjaniku jaatav vastus silmapilkne. Ka teema kallal ei pidanud Afanasjev kaua juurdlema. Kättemaks on miski, millega igaüks meist on kokku puutunud. Sama teemat käsitles kirjanik ka oma auhinnatud romaanis "Serafima ja Bogdan".

"See on täpselt selline teema, et inimesed kipuvad ütlema, et selle kättemaksuga pole mul midagi asja, ma pole kunagi tahtnud kätte maksta. Aga kui tegelikult hakkad natuke järgi mõtlema, siis tuleb mingi kärukeeramine, mis on sulle tehtud ja kui hakkad ikkagi päris ausalt endasse vaatama, siis tulevad ikkagi mingid momendid," rääkis Afanasjev.

Kättemaksu teemat avavad oma vaatenurgast teiste seas nii vanameister Jüri Arrak kui ka elu kõverpeeglis näitavate maalide poolest tuntud Toomas Kuusing. Näha saab aga ka Rait Präätsi klaasikunsti.

"Mulle meeldib, et see jõuab ikkagi sellise mõtlemise ja dialoogini välja. Siin on kättemaksu vormid, kättemaksu ajendid ka sees. Tööd on valdavalt tegelastega ja üsna kiire pilguga haaratavad. Aga siis on see süvenemise ja mõtlemise tasand ka. Ma loodan, et inimesed vaatavad endasse ja mõtlevad ise ka selle kättemaksu värgi üle," lausus Afanasjev.

Näituse teoste hulgast võib leida ka kirjanik Afanasjevi enese töö.

"Kuna seal saab paugutada värvikuulidega, siis ühest otsast on see katarsis - sa saad vabaks, sa saadki lõpuks teostada selle kättemaksu. Sest suurem osa kättemakse jääb nagu teostamata ja nad närivad inimest seest ja kasu neist võib-olla nii palju polegi. Ja teine moment on see kunstimoment ka. Kuna ma olen ikkagi profaan, et siis iga mats saab ikkagi teha kunsti mingis vormis. Paintballi püssiga saadki sinna seina peale siis midagi maalida," lisas Afanasjev.

Voronja galerii avas pühapäeval teisegi näituse, fantaasiafotograaf Terje Taltsi teoste koondpealkirjaks on "Möirg". Mõlemad näitused jäävad Varnja külas, Voronja galeriis avatuks suve lõpuni.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: