Tallinna Linnateater kogus lõppenud hooajal üle 47 000 külastuse

Tallinna linnateater
Tallinna linnateater "Kommuun" Autor/allikas: Siim Vahur

Tallinna Linnateater lõpetas reedel oma 55. hooaja. Nagu kõigis etendusasutustes, jäid ka Linnateatris seda hooaega iseloomustama koroonakriisi mõjud, kuid siiski jõudis Linnateatrit külastada 47 642 vaatajat, toimus 322 etendust ning välja tuli neli uuslavastust.

Hooaja alguses esietendus Priit Piusi lavastajadebüüt "Gorge Mastromase rituaalne tapmine" (autor Dennis Kelly), millele detsembris järgnesid Elmo Nüganeni "Kommuun" (autorid Mogens Rukov ja Thomas Vinterberg) ja Artjom Garejevi, "Enigma variatsioonid" (autor Éric-Emmanuel Schmitt).

Mõlemaid talviseid uuslavastusi pärjati ka Eesti Teatri Aastaauhindade jagamisel: Kristjan Suits valiti kunstnikuauhinna laureaadiks muuhulgas kujundustega just nendele lavastustele ning Riina Roose ja Jaak Jürisson pälvisid sõnalavastuste muusikalise kujunduse ja originaalmuusika auhinna muusikalise kujunduse eest lavastusele "Kommuun". Teatriauhindade jagamisel tunnustati ka Sandra Uusbergi Ants Lauteri nimelise auhinnaga mitmete osatäitmiste eest Linnateatris, Emajõe Suveteatris ja Theatrumis. 

Kevadise koroonakriisi tõttu jäi ära Aleksandr Pepeljajevi suvelavastus "Ettevaatust, sõda ja rahu!" (Lev Tolstoi ainetel) ning järgmisse hooaega lükkusid Diana Leesalu lavastuse "Nad tulid keskkööl" (autor Mark Hayhurst) ja Elmo Nüganeni lavastuse "Lapsed" (autor Lucy Kirkwood) esietendused.

Mikk Jürjens helistas karantiiniajal oma kolleegidele, et uurida, kuidas Linnateatri näitlejad olukorraga kohanesid ja mis mõtteid maailmas toimuv neis tekitas. Kõnedest sündis podcast "Kodurežiimil", mis jääb teatri Soundcloudi lehel seda eriolukorra kevadet dokumenteerima. 

Koostöös advokaadibürooga Cobalt sündis mais heategevuslik emadepäevakontsert. Diana Leesalu juhtimisel valminud kontsert-etenduses lõi kaasa peaaegu kogu Linnateatri trupp ning ansambel Regatt. Kontserdiga koguti raha MTÜle Peaaasjad ning kontsert jõudis eetrisse veebikeskkonnas Elisa Stage.

Linnateatri peakunstnikku Kristjan Suitsu inspireeris eriolukord lavastajakingadesse astuma. Kevadise sunnitud kodusoleku ajal algasid videokõne kaudu proovid Evelin Võigemastiga, et tuua interneti teel inimesteni Jean Cocteau näidend "Inimese hääl". Kriisi- ja muude asjaolude muutumisel kasvas projekt peagi täiemahuliseks lavastuseks, mida väike arv inimesi sai vaadata kohapealt Lavaaugust, ent enamik publikust koges teost hoopis otseülekandena Elisa Stage portaalist.

Lisa tuli ka Linnateatri kirjastatud raamatutele. Kaante vahele sai Elmo Nüganeni Tammsaare-lavastuse "Karin ja Indrek. Tõde ja õigus. 4." lugu - Pille-Riin Purje sulest sündis raamat "Vesiroos ja Paas", mis põhineb lavastuse üleskirjutusel ja intervjuudel trupiliikmetega.

Linnateater tänab näitlejaid Margus Taborit ja Kristjan Üksküla ning pikaaegset kunstnikku Kustav-Agu Püümanit, kellele teatri 55. hooaeg jääb Tallinna Linnateatris viimaseks. Uuest hooajast liituvad trupiga aga kolm värskelt lavakooli lõpetanud näitlejat - Simo Andre Kadastu, Maris Lüüs ja Kristiin Räägel.

Järgmist hooaega alustab teater esialgu veel Laial tänaval, kuid sügis saab olema kolimishõnguline. Augustis saadakse kätte uus tootmiskompleks Suur-Sõjamäel ja etendustegevus kolitakse järgnevatel kuudel järk-järgult üle Salme Kultuurikeskusesse, kus tuuakse välja järgmise hooaja esimesed uuslavastused – selleks, et juba mõne aasta pärast kolida tagasi uude ja renoveeritud, suure saaliga Laia tänava hoonetekompleksi.

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: