Peeter Volkonski kaardistas kuulsate eestlaste sünnikohti

Ajakirjanik Margus Mikomägi käis retkel koos Peeter Volkonskiga, kes kaardistas kuulsate eestlaste sünnipaikasid. Vikerraadio saates "Vikerhommik" rääkis Mikomägi projektist lähemalt ning jagas meeleolukat episoodi.

"Peetri retked on kordades suuremad kui see päev, mil mina temaga kaasa sõitsin. See projekt on kolme aasta pikkune ning ei ole veel lõppenud. Lõpptähtaeg on tuleva aasta sügisel. Peeter ütleb, et üle 300 sünnipaiga, mis on tähistatud mälestustahvliga Eestis, on temal nüüd ühe korra juba läbi käidud selleks, et fikseerida uued kordinaadid ja aru saada, millises seisus mälestustahvlid on. Teine kord on veel pooleli, kuid fikseeritud on videoklippidena üle 200 sünnipaiga," kirjeldas projekti Mikomägi.

Ajakirjanik meenutas ka projekti raames juhtunud meeleolukat lugu. "Tore lugu on Jaan Anvelti sünnikohas olevast mälestustahvlist. Anvelt oli revolutsionäär, jurist ning kirjanik. Tema saatus oli küllatlki traagiline, kui ta 1937. aastal peksti KGB meeste poolt surnuks, sest teda kahtlustati selles, et ta on Läti spioon. Peeter läks kordinaatide järgi siis tema mälestustahvli juurde ning seal tuleb peremees vastu kelle käest ta uurib, kas Anvelt on ikka selles paigas sündinud. Vastuseks sai ta "Jah" ning ka kivi leidsid nad koos üles. Kivil ei olnud aga mingit kirja ning lõpuks Peeter julges küsida, et kus tahvel või kiri on. Vastuseks sai: "tahvli lükkasime ümber ja panime kivi alla sest Anvelt oli kommunist."," rääkis Mikomägi juhtunust.

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Allikas: "Vikerhommik"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: