Kavilda ürgorus avatakse meditatiivne luulerada

“Samm-sammult metsa poole”
“Samm-sammult metsa poole”

19. juulil avatakse Kavilda ürgoru nõlvadel Kivistiku talukohas matkarada-luulenäitus "Samm-sammult metsa poole…" ning esitletakse selle autori Piia Rajaste esikluulekogu "Jää ei jää".

"Loodusest inspireeritud eneseavastuslikud mõttekäigud viivad matkaja ja lugeja meditatiivsele rännakule iseendasse," kirjeldas Rajaste.

Avatud Talude Päeval 19. juulil saavad soovijad näituseraja läbida koos autoriga. Edaspidi saab näitust külastada iseseisvalt iga päev päikesetõusust loojanguni. Näitus algab Kivistiku talukoha värava juurest ja jätkub rajal tähistatud viitade suunas. Raja läbimine võtab kuni 60 minutit ning parim aeg selle läbimiseks on loojuva päikese aegu. Eksimise vältimiseks on siiski oluline läbida matkarada enne pimeduse saabumist.

Kavilda ürgorg saab alguse Elva lähistelt, on ligikaudu 19 km pikk, pool kilomeetrit lai ja kuni 35 meetrit sügav ning suubub Emajõe madalikule. Oru põhjas voolab Kavilda jõgi, mille kallastel on soostunud lamm ja millele on rajatud paisjärved. Kohati esineb aluspõhjalise liivakivi paljandeid ja allikaid. Tuntuim on vana Tartu-Viljandi maantee serval asuv Kavilda ohvriallikas (puhkuseestis.ee). 

Kavilda ürgoru serval on inimesed elanud aastatuhandeid. Kivistiku talukohast mõnesaja meetri kaugusel asub Alt-Laari linnamägi, mis on olnud asustatud 1. sajandist. Veel veidi edasi asub Erumäe linnamägi. Kivistiku talukoha ostis Minna Tilk 1918. aastal hõberublade eest. Praegu kuulub talukoht Minna lapselapselapsele Kristi Liivale, kes on hävinud hoonete asemele rajamas uut, looduslikest materjalidest ja põhimõtetest lähtuvat elamis- ja kooskäimispaika.  

Matkarada-luulenäitus "Samm-sammult metsa poole" jääb avatuks kuni sügisese pööripäevani, 20. septembrini.

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: