Toomas Siitan: Haapsalu Vanamuusikafestival toob kuulajateni maailma vanamuusika paremiku

Foto: ERR Liis Sinitamm

23. juulil algab 27. Haapsalu Vanamuusikafestival, mis toob publikuni Georg Friedrich Händeli oratooriumi "Jefta", nimiosas briti tenor James Gilchrist. Klassikaraadio saates "Suveduur" rääkis festivali kunstiline juht Toomas Siitan, kuidas kulgeb tänavune festival ja mis probleemidega kohtuti ürituse korraldamisel.

Toomas Siitan tõdes, et 27. Vanamuusikafestivali korraldamine on olnud stressirohke. "Aprillis oli tunne, et üle aastate on meil kokku pandud eriti magus programm ja kui selle oleks pidanud ära jätma, siis oleks olnud väga kahju. Kaalusime erinevaid variante, kuid nüüd oleme rõõmsad, et meil õnnestub üritus ära teha peaaegu täismahus," rääkis ta.

Festival saab alguse Georg Friedrich Händeli oratooriumiga "Jefta", mille nimiosas laulab briti tenor James Gilchrist. "Gilchrist kuulub kindlasti barokkmuusika ja vanamuusika tenorite absoluutsesse kõrgklassi. Tema repertuaaris on kõik suuremad Händeli rollid. Tema kohta on isegi öeldud, et ta on monopoliseerinud Bachi Evangelisti partiide laulmise," tutvustas Siitan tenorit.

"Jefta" esituse koosseisu kuuluvad veel Maria Valdmaa, Soome vokalist Katariina Heikkilä, kontratenor Risto Joost ja bass Alvar Tiisler. "Võib öelda, et meil on väga jõuline ja rahvusvaheline solistide koosseis. Suur roll on ka kammerkooril Voces Tallinn," lisas Siitan.

24. juuli õhtu peaesinejaks on ansambel Arte dei Suonatori. "Tegemist on kahtlemata ühe hinnatuima barokkansambliga terves Euroopas. Poola Vabariik peab teda oma üheks tähtsaimaks kultuurisaadikuks," kõneles kunstiline juht ja lisas, et esitusse on kaasatud ka rahvusvahelist seltskonda, näiteks Taani trompetisolist Justin Bland.

"Reede kava on üles ehitatud väga barokilikult. Mängitakse emotsioonidega ning muusikaliste väljenduste peal püütakse esitleda suuri afekte," kõneles Siitan ja kinnitas, et kontsert saab olema väga tundeküllane ja efektne.

Kahe soolotšello kontserdiga esineb itaallane Paolo Pandolfo, kes resideerub põhiliselt Šveitsis. "Ta on olnud viimaste aastakümnete kõige väljapaistvama gambavirtuoosi Jordi Savalli üks kõige andekam õpilane. Kuskil paarkümmend aastat tagasi võttis ta üle ka Jordi Savalli professori koha Baseli Vanamuusika Akadeemias," rääkis Siitan ja lisas, et Paolo Pandolfo on praegusel hetkel maailmas üks hinnatuim gambavirtuoos.

"Laupäeval annavad õhtuse kontserdi kaks silmapaistvat muusikut Soomest: sopran Tuuli Lindeberg ja Eero Palviainen. Tuuli Lindebergi puhul on tegemist erakordselt huvitava interpreediga, kelle väljenduse intensiivsus ja eredus on võrratud. Temaga koos musitseeriv Eero Palviainen on maailma üks hinnatuim lautomängija, kes esineb koos parimate barokkorkestritega," tutvustas kontserti Siitan.

Festivali viimase päeva kava pidid korraldajad koroonaviiruse tõttu muutma – algselt planeeritud Tenebrae Consort esinemine jääb Briti karantiinireeglite tõttu ära. "Üsna viimasel minutil pidime otsustama algse plaani tühistamise kasuks. Õnneks oli nõus meile appi tulema Ansambel Vox Clamantis," sõnas festivali kunstiline juht.

Haapsalu Vanamuusikafestival leiab aset 27. korda. Siitan tõdes, et iga aasta on neil uued eesmärgid ja unistused, keda lavale tuua ning neil on hea publik, kes tulevad neid kuulama ka siis, kui nad ei vali repertuaari kõige kuulsamaid heliloojaid. "Seda ohtu, et vanamuusika repertuaar otsa saaks, minu eluajal ei ole," lisas ta.

Klassikaraadio teeb festivali avakontserdist 23. juuli õhtul ülekande.

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Allikas: "Suveduur"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: