Kiidjärvel etendub Kalmer Tennosaare elust rääkiv muusikal "Vana klaver"

Kalmer Tennosaare elust kõnelev muusikal "Vana klaver ehk suusabaasis on tantsupidu" etendub Kiidjärvel, kust legend pärit oli. Ain Mäeotsa lavastatud etenduses kohtab publik Eesti muusika märgilisi tegelasi ning telelegende. Suvises Ringvaates tutvustasid lavastust Veikko Täär ja Priit Strandberg.

Muusikal on oma nime saanud Tennosaare lauldud laulust "Vana klaver". "Meie muusikalis on sees see lugu, kuidas "Vana klaveri" laul sündis. Nimelt loo autor Gennadi Podelski oli kutsutud Uno Lahe poolt suusatama ja juba esimesel mäel murdis ta enda suusad ära ja väänas jala välja. Nii oli ta sunnitud jääma puhkebaasis voodisse taastuma ning samal ajal ümbritsesid ja abistasid teda noored puhkebaasi töötajad," rääkis muusikalis osalev Veikko Täär.

Puhkebaasis oleku aega nimetas Podelski elu parimaks peoks. "Me loodame, et ka teatrikülastaja jaoks on nähtu kui üks suur tore pidu. Tegelikult meie proovid Kiidjärvel alles hakkasid, seega me veel täpselt ei tea, kui hea pidu sellest tuleb," kõneles Priit Strandberg.

Veikko Täär etendab Valdo Pandi rolli ja Priit Strandberg kehastab Hardi Tiidust.

Priit Strandberg on olnud Vanemuise näitleja kaheksa aastat ning ta on saanud lisaks näitleja rollile täita ka lavastaja, laulja ja kirjutaja rolli. "Muusikali "Vana klaveri" roll on mulle väga huvitav ja eriti huvitav on selle ajalooline aspekt. Mina olin umbes 10. aastane kui Hardi Tiidus suri ja ma teadsin tema nime, kuid rohkem ei teadnud suurt midagi," selgitas Strandberg ja lisas, et on rolli jaoks lugenud raamatuid ja vaadanud erinevaid salvestisi.

Veikko Täär tõdes samuti, et pidi etenduse jaoks tegema rohkelt eeltööd ning pani rolli kokku teistelt saadud mälestuste põhjal. "Olen saanud lugeda ja arhiivikaadreid läbi vaadata. Uuritu põhjal saan öelda, et Valdo Pant oli väga korrektsest keelest lugupidav mees. Minu jaoks oli üllatav teadmine ka see, et Pant mitte ainult ei säranud ekraanil, vaid talle meeldis ka ise luua ja kirjutada," rääkis ta.

Strandbergi sõnul oli Hardi Tiidus hea ja tark inimene. "Ta väga hindas teadmisi – tal oli tohutu huvi mütoloogia vastu. Ka headus oli tema tugev külg – ta tegi inimesena kõik, et olla hea," ütles ta ja lisas, et Tiidusel oli äärmiselt põnev minevik.

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Allikas: "Suvine Ringvaade"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: