Galerii. Ridalas loevad 22 inimest 13 tunniga ette Grünthal-Ridala suurpoeemi

Läänemaal asuva Ridala koguduse esmamainimise 800. ja Ridala kiriku 750. aastapäeva tähistava nädala raames loevad Ridalas reedel 22 lugejat 13 tunni jooksul järjest ette Villem Grünthal-Ridala suurpoeemi "Püha rist".

1930. aastatel kirjutatud, kuid alles 2005. aastal trükivalgust näinud regivärsilise poeemi "Püha rist" ettelugemine algas koguduse pastoraadis reede hommikul kell 10 ja kestab hilisõhtuni. Poeem on 350 lehekülge pikk. Ettelugemise idee autor Raul Tammet ütles, et tegemist on väga erilise teosega Eesti kultuuriloos.

"Eriline on see, et inimene on võtnud julguse kokku, et Uuest Testamendist esitada Jeesus Kristuse elulugu ja seda poeemi vormis ja mitte niisama poeemi, vaid regivärsilise poeemi vormis," selgitas Tammet "Aktuaalsele kaamerale".

Ridala koguduse õpetaja Küllike Valk ütles, et koguduse ja kiriku aastapäeva tähistamise kavasse pandi eriilmelised sündmused alates jumalateenistustest ja "Püha risti" ettelugemisest kuni laupäeval peetava kihelkonnapäevani, et kõnetada nii võimalikult paljusid.

"Praegu on külad väga väikesteks jäänud ja asustus on väga hõre. Nende päevade ülesanne on ka tuua ühe väljaku peale ühte ruumi inimesed kokku, et üksteist paremini tundma õppida. Üksteise peale saab siis ka loota, kui me teame, kes meie kõrval elavad," sõnas Valk.

"Püha rist" ei ole laiema publiku hulgas seni väga tuntud ja Raul Tammeti sõnul on ettelugemise üks ajend soov seda rohkem esile tõsta.

 

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: