Kodukoha kompass jõuab Paidesse

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Paide Autor/allikas: Ants Leppoja

14. augustil avab Eesti Koostöö Kogu Paides rändnäituse "Kodukoha kompass". Väikelinnadesse rändama minev näitus vaatab linnaruumi ja inimeste heaolu vahelisi seoseid ning kutsub kohalikku kogukonda väiksemate ja suuremate sekkumistega ise looma head elukeskkonda. Näituse kuraator on Kairi Tilga, autorid urbanistid Teele Pehk ja Elo Kiivet.

Näitus tõukub suvel ilmunud Eesti inimarengu aruandest "Linnastunud ühiskonna ruumilised valikud" ja uurib, mis teeb ühest ruumist (linnast, linnaosast, külast, tänavast, keskväljakust) meeldiva paiga, kus inimesed soovivad olla. Kuidas ruum, milles viibime, mõjutab meie tervist, heaolu ja õnnetunnet? Aga ka piirkonna majandust ja atraktiivsust?

Näitusega kaasneb praktiline kompassketas (originaalis "Place Standard. How Good Is Our Place"), mis annab kohalikele lihtsa raami kodukoha avaliku ruumi kvaliteedi hindamiseks ja ruumiteemaliste arutelude pidamiseks. 

Näitus rändab aastaga ümber Eesti, peatudes kaheteistkümne väikelinna keskraamatukogus. "Raamatukogu on üks kõige demokraatlikum avalik ruum. Suurlinnastunud maailmas peetakse neid lausa vaktsiiniks epideemilise üksilduse ja vaimse tervise probleemide vastu. Soovime sellise näitusekohtade valiku kaudu juhtida tähelepanu raamatukogude aina kasvavale sotsiaalsele rollile," sõnas näituse kuraator, Eesti Koostöö Kogu juht Kairi Tilga.

Näitusega koos pakutakse kohalikele eestvedajatele ja omavalitsusele ruumiteemaliste sündmuste korraldamiseks inspireerivaid loenguid ja töötube. Teemad on välja kasvanud inimarenguaruandest.

"Meie eesmärk on, et kogukondades algaksid või jätkuksid heaolu loova elukeskkonna teemalised arutelud, mõttetalgud, ruumieksperimendid, algatused. Soovime toetada teaduspõhise ruumiloome põhimõtete levimist kohalikul tasandil," sõnas Tilga.

Näitusetuur algab Paides Järvamaa Keskraamatukogus ja kuulub Arvamusfestivali kultuurikavva. Oktoobris liigub näitus Rakverre ja novembris Narva. 2021. aasta liikumisgraafik selgub sügisel. Näitus rändab 2021. aasta suveni.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: