Turism, kokandus, psühholoogia: suuremate raamatupoekettide müük kasvas kriisiaja kiuste

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Raamaturiiul Apollo raamatupoes. Autor/allikas: SCANPIX / Õhtuleht / Alar Truu

Kuigi Eesti suuremad raamatupoeketid Apollo ja Rahva Raamat oli eriolukorra ajal kaubanduskeskustes suletud, ei jäänud raamatud müümata. Mõlemad teatasid müüginumbrite kasvust võrreldes eelmise aasta sama ajaga. Menukamad teemavaldkonnad on praeguse ajastu nägu – 2020. aasta esimesel poolaastal olid eriti populaarsed turismi- ja kokandusraamatud, aga ka laste- ning psühholoogiaalane kirjandus.

Kuivõrd füüsiliselt raamatukauplused olid kriisi ajal suletud, tegid Apollo tegevjuhi Eha Panki sõnul nende e-poe müüginumbrid suure hüppe.

"Kuna eriolukord nõudis paljudelt inimestelt kodust töötamist ja laste abistamist e-kooliga, siis eriti kasvas informaatika teemaliste raamatute müük. Lisaks näitasid eriolukorra ajal häid müüke ka psühholoogia ja kokanduse teemalised raamatud. Head ajaviidet pakkus kergem ilukirjandus ning erinevad elulood".

Pärast eriolukorra lõppu, kui Apollo sai raamatukauplused taasavada, taastusid Panki sõnul ka üldiselt müüginumbrid ning võrreldes aastataguse ajaga isegi kasvasid.

Juunis kasvas Apollos lastekirjanduse müük 11 protsenti ja ilukirjanduse müük lausa 16 protsenti võrreldes aastataguse ajaga. Juulis kasvas teabekirjanduse müük 4 protsenti, lastekirjandus 5 protsenti ja ilukirjandus 17 protsenti võrreldes eelmise aasta juuliga. "Kõige populaarsemad on hetkel turismiraamatud, sest sel suvel puhkab eestlane Eestis."

Panki sõnul on ilukirjandus väga korraliku tõusu teinud ka suvistel kuudel.

"Selle taga on väga hea valik uut ilukirjandust, mis müüki jõudnud ning kordustrükkidena on uuesti müügile jõudnud mitmed varasemad Goodreadsi lemmikud, näiteks põnevik "Vaikiv patsient"," märkis Pank.

"Kevadel oli paljudel inimestel rohkem aega ning raamatu juurde jõudsid ka need, kellel eelnevalt suurt lugemiskogemust ei olnud. Tundub, et lugemisharjumus tekib kiiresti ning loodetavasti kasvutrend selles valdkonnas jätkub," lisas ta.

Panki sõnul on Apollos seitsme kuu müüginumbrite tipus ülekaalukalt Marju Karini "Naine. Otse ja ausalt". ""Sipsik" on läbi aegade laste lemmik olnud, kuid kinodesse jõudnud samanimeline film andis raamatule veel suurema hoo tiibadesse."

Võõrkeelsete raamatute müügid olid Apollos head nii aasta alguses kui on ka pärast kriisi, tõdes Pank. "Sarnaselt eestikeelsele raamatule eelistavad lugejad ingliskeelsetes raamatutes samuti laste- ja ilukirjandust ning psühholoogia valdkonda kuuluvaid raamatud. Kuid hästi müüvad ka võõrkeelsed kunstiraamatud."

Rahva Raamatu kasvu vedas soodustuste asemel tavamüük

Rahva Raamatu andmetel jõudis tänavu esimese poolaastaga Eesti kodudesse 4 protsenti rohkem raamatuid kui möödunud aastal. "Suurema raamatuhuvi taga ei seisa üksnes kevadine kriisiolukord, sest raamatumüügi kasvu on näha esimese poolaasta kõigis kuudes," selgitas Rahva Raamatu turundusjuht Kersti Küla.

Ta märkis, et eriolukord mõjutas raamatuturgu mitmeti. "Ühest küljest lükkusid mitmete plaanis olnud raamatute ilmumised aasta teise poolde, teisalt tõusis aga inimeste huvi raamatute ja lugemise vastu."

Kui inimesed ostsid raamatuid üldiselt 4 protsenti rohkem, siis eestikeelseid raamatuid läks eelmise aastaga võrreldes müügiks 8 protsenti rohkem

"Positiivne on näha ka seda, et raamatute müügi kasv ei tulene sooduskampaaniatest, mis on üks levinud võimalustest raamatute tükimüügi tõstmiseks. Esimesel poolaastal on tõusnud hoopis tavahinnaga raamatute müük, mida on eelkõige mõjutanud tuntud autorid ja müügitabeli eesotsas pikalt püsinud menukite head müüginumbrid.

Küla sõnul tunnevad inimesed püsivalt suuremat huvi laste- ja ilukirjanduse ning seejärel psühholoogia vastu.

"Esimese poolaasta kõige populaarsem raamat on Eno Raua "Sipsik", mis sai uue ja veel raugematu hoo sisse aasta alguses kinolinadele jõudnud filmi abil," märkis ta.

"Uuematest lasteraamatutest on siiani enim südameid võitnud Leelo Tungla ja Aleksei Turovski ühiselt kirjutatud "Kati, Carl ja isevärki farm", mis tutvustab nii lastele kui ka täiskasvanutele põneval moel loomade elu ja kombeid," lisas Küla.

Kodumaistest tuntud autoritest on Rahva Raamatu andmete järgi populaarsed nii Olav Osolini "Minu esimene elu", Kristiina Ehini luulekogu "Janu on kõikidel üks" kui ka Priit Kuuse ehk Wenna kirjutatud "Laevakokk Wend", mis on mitu korda läbi müünud.

Nii rahvusvaheliste kui ka Eesti müügitabelite tipus on Küla sõnul aga ebatavaliselt kaua püsinud Delia Owensi romaan "Kus laulavad langustid".

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: