Kristjan Järvi: uue plaadiga tahan anda kuulajatele võimaluse endasse põgeneda

Foto: Peter Adamik

Kristjan Järvi avaldas augusti alguses oma debüütalbumi "Nordic Escapes", millega ta soovib kuulajatele pakkuda võimalust endasse vaadata. "Vikerhommiku" saates kõneles ta uue plaadi loomisest ning tuleval nädalavahetusel toimuvast erikontserdist koos NOËPiga.

Tuleval nädalavahetusel toimub Sakus muusikafestival, kus esineb Kristjan Järvi koos NOËPiga. "Sellel kontserdil saab kuulda palju uusi asju. Kui küsimus on selles, et miks peaks orkester NOËPiga kontserdi tegema, siis ütlesin ka Andresele, et sinu värk on nii hea, et me ei pea siin üldse olema. Kord kuulsin teda esinemas akustiliselt ja see muutis täielikult minu arusaama sellest, kes NOËP on," selgitas ta ja lisas, et sellest alates hakkas ta teda vaatama rohkem kui heliloojat.

"Kontserdil alustame protsessi, mis lõpuks viib välja selleni, et NOËP jõuab kuulajateni absoluutselt uues kuues. Mitte ainult seadete poolest, vaid ka kõlamaailma poolest uues kuues," rääkis ta ja lisas, et neil on mõte NOËPist uus kontseptsioon luua.

Orkester kontserdil taustal ei ole, vaid loob laval NOËPile täiesti uue helikeele. Järvi tõdes, et tegelikult on ta alati olnud popmuusika austaja ning ka tema uuel plaadil saab kuulda selle žanri mõjutusi. "Inimesed on mulle öelnud, et minu uus plaat ei ole päris klassikaline muusika – eks ta on ja ei ole ka. Samas on minu jaoks klassikaline muusika, popmuusika ja muud liigitused kõik fiktiivsed," selgitas ta ja rõhutas, et ennast kategooriasse ta paigutada ei soovi.

Plaat "Nordic Escapes" viitab justkui põgenemisele. "Iga inimene põgeneb iga päev kuskile – kasvõi kirikusse või tööle. Mina tahtsin teha plaadi, mis kontseptuaalselt annab soundtracki inimestele iseendasse põgenemiseks," kirjeldas ta.

"Oma muusikalist karjääri alustasin teisiti, kuidas inimesed seda ette kujutavad – lõin oma ansambli, mis tegutseb siiamaani. See oli pooleldi bigbänd, rokkbänd ja kammerorkester ühes grupis. Kõik kirjutasime ansambli jaoks muusikat ning väga erinevates žanrites," kirjeldas muusikakirjutamise tee algust Järvi ja lisas, et dirigendina tööd tehes ta 16. aastat muusikat ei kirjutanud.

"Ühel hetkel tundsin, et mängin teiste inimeste muusikaga, kuid tegelikult tahaksin seda teha ise. See sõnum, mida ma tahan selle plaadiga sisestada, on tegelikult see sisene värk, millest mina ise olen väga haaratud," kirjeldas ta ja selgitas, et inimesed peaksid rohkem tegelema iseenda olemusega, mitte muretsema, mida teised neist arvavad.

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Allikas: "Vikerhommik"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: