Jaan Tooming. Varahommikune rõõm koos lindudega

Autor/allikas: Dikky Oesin / Pixabay

Jaan Tooming käis Veljo Tormise sünnikodus Kõrveaial vaatamas ja kuulamas "Lindude äratamist".

Veljo Tormise 90. sünniaastapäeva auks ja tähistamiseks Soome-ugri müsteerium "LINDUDE ÄRATAMINE"

Lavastajad Anne Türnpu ja Eva Koldits

Dirigent Janne Fridolin, kunstnik Kairi Mändla, helikunstnik Lauri Kaldoja (Eesti Draamateater), valguskunstnik Airi Eras.

Laval segakoor Vox Populi

ESietendus 7. augusti.

Päevatõusul 05.00 Veljo Tormise sünnikodus Kõrveaial (Kuusalu vald, Harjumaa)

 

Lagendik/RAIESMIK. Kõrge rohi, KÄNNUD, OKSARISU. Kell on viis hommikul. Aga inimesed on tulnud vaatama kuulama etendust "Lindude äratamine". Kuusirp on veel taevas koos Koidutähega, nad valvavad, et kõik läheks hästi, sealt tulevad ju ka meie esivanemad.

Kolme platvormi, millele mahub umbes 180 inimest ja välja ehk "lava", millel müsteerium toimub, valgustavad prožektorid. Täpselt kell viis hommikul tulevad Vox Populi lauljad välja ja laulavad "Lindude äratamist". On ime, et laulud aina voogavad, originaalkeeltes. Nüüd on mul tuliselt kahju, et ma peale soome keele pole õppinud korralikult soome-ugri keeli, ainult natuke vadja, liivi ja saami keelt. Keele kaudu oleme ju kõik seotud ja sugulased -- ja oh, kuidas härduvad udmurdid ja marid ja teised meie väikerahvaste sugulased, kui kuulevad oma keeles suure koori esituses oma rahvalaule. Ja mis veel! -- on ka mansi, handi ja saami laulud. Ja siis tuuaksegi surnu välja ja kuna hantidel ja mansidel on on mitu hinge, siis riputatakse hinged, imikud, kuivanud puuokstele -- see on vägev ja jääb jäädavalt meelde, lõpuks lisandub ka haabjas --- meie ürgne veesõiduk. Šamaanidele au ja mälestus!

Hämmastav on, et koor liigub ja lausa ka tantsib. See on imeline koor!!! Ja lavastajad on imetlusväärsed -- Anne Türnpu ja Eva Koldits -- nad võtavad etendusest osa ja kalpsavad maskides-kostüümides ringi koori seas. Ja kui juba valgeneb, siis tõuseb ka udu, udu lausa voogab ---ja siis kõlavad müsteeriumi vägevamad laulud: liivi "Laulis isa, laulis poega" ja setu "Käsikivimäng"; käsikivi keerutamine on lausa maagiline toiming ja tõeline müsteeriumi osa. Ja siis, kui juba lõpevad laulud, kõlab valjuhääldeIst Tormise vägev Avamäng, mis paneb koori põgenema ja varjuma rohTu --- paanika ja katastroofitunne, mis valdab praegust maailma --- ja siis on vaikus -- ainult sookurgede nukker kluuksumine...

Oh seda rõõmu, kui veel elame ja võime imetleda Veljo Tormise sünnikodu, mis on imeliselt korda tehtud.

Suur tänu tegijatele, kes rõõmustasid meid täiesti originaalse ettevõtmisega -- ikka väge ja rõõmu edaspidiseks kõigile!

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: