Olustveres tutvutakse noorte laulupeo kavaga

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

184 Eesti koorijuhti ja muusikaõpetajat on reedeni Olustveres suveseminaril, et tutvuda 2022. aasta noorte laulupeo kavaga, laulda seminarikooris ja õppida kooritegevuse korraldamist. Kuigi peo ettevalmistamiseks on veel aega, muretsevad korraldajad kõige enam, et vähetasustatud koorijuhtidel jätkuks motivatsiooni oma tööd teha.

Järgmise noorte laulupeo ideekavandi autor Pärt Uusberg sai peokavakava kokkupanekuks inspiratsiooni Hando Runneli luuletusest "Valgust!".

"Minu ideekavandi nimi oligi "Püha on maa", aga ühtlasi oleme tegelenud palju ka valguse teemaga. Mis on see valgus, mida on vaja, et laulda," rääkis Uusberg.

Uusberg arvestas kava kokkupanekul, et laulude raskusaste vastaks noorele häälele, samuti otsis ta tasakaalu laulupeolaulude kullafondi ja uudisloomingu vahel. "Autorid on küll juba teada, aga las see pidu avaneb järk-järgult. Veel ei annaks midagi välja," nentis Uusberg.

Pärnu koorijuht Marika Pärki sõnul on kava väga uuenduslik. "Kui ma vaatan oma mätta otsast, siis mulle tundus, et poistekooride repertuaar ja poiste segakooride repertuaar oli vast kõige põnevam," ütles Pärk.

Kolmapäeval õppisid koorijuhid kooritegevuse korraldamist ja mööda ei saadud ka dirigentidele makstavast nirust palgast. Koori- ja tantsujuhtide palgatoetus sai 12. augustil valitsuse heakskiidu, kooriliikumise tuleviku rahastamine on nüüd riigikogu otsustada.

Eesti Koorijuhtide Liidu juhatuse esimees Heli Jürgenson ütles, et noortepeo juures on palju noori dirigente, aga üle Eesti on seis siiski nõndavõrd kasin, et pidude järjepidevus on ohus. "Neid ei ole nii palju, et neid jätkuks kõikide kollektiivide, laste- ja noortekooride juurde, et tagada laulupeo jätkusuutlikkus ka tulevikus, mõnekümne aasta pärast," nentis Jürgenson.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: