Hortus Musicus pühendab kontserdi kahele tippheliloojale

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Hortus Musicus Autor/allikas: Heikki Leis

Pühapäeval, 23. augustil kõlavad Niguliste kirikus kahe kaasaja hinnatuima helilooja, Arvo Pärdi ja Gia Kantšeli heliloomingu ainulaadsed algupärandid ehk nii nagu need aastakümnete eest Hortus Musicusele loodi. Kontserdiga "Pühendus" tähistatakse Pärdi 85. sünnipäeva ning gruusia helilooja Kantšeli 85. sünniaastapäeva.

Andres Mustoneni ühendab heliloojate Pärdi ja Kantšeliga aastakümnete pikkune sõprus, mille juured ulatuvad 1970ndatesse. Kolmik kohtus esmakordselt 1978. aastal Tallinnas toimunud I Varjase ja nüüdismuusika festivali eel. Siin kogunesid Nõukogude Liidu suurimad muusikutest dissidendid ning Arvo Pärt esitles oma kuulsat tintinnabuli-stiili. "Festival sündis tõsiasjast, et suur hulk suurepäraseid heliloojaid, teiste seas ka Arvo Pärt, olid ametlikult keelatud ja nende muusika ei kõlanud. Aga samas oli väga palju interpreete, kes olid nende muusikast huvitatud," meenutas Mustonen.

Pärt pühendas ansamblile ja Andres Mustonenile mitu teost vahetult pärast unikaalse tintinnabuli-stiilini jõudmist, nt "Fratres", "An den Wassern zu Babel saßen wir und weinten" ja "Arbos". "Olime Hortusega tinitinnabuli sünni juures, aitasime sellel ilmale tulla. Võib julgelt öelda, et olime omamoodi katselaboriks, esitasime neid lugusid teadmata veel, kuidas see kõik tulevikus kõlama hakkab," rääkis Mustonen. Ka pühapäevasel kontserdil mängitakse Pärti originaalkäsikirjade järgi – nii, nagu need palad omal ajal neile kirjutati. "Aga me ei püüa taaselustada 1970. aastate esitusi, vaid alustame iga tõlgendust puhtalt lehelt. Kuid see, kuidas muusika algselt kõlas, on minu sees alles," lisas Hortus Musicuse kunstiline juht Andres Mustonen.

Mustoneni ja Hortus Musicuse sõprus ja koostöö mullu sügisel meie seast lahkunud gruusia helilooja Gia Kantšeliga kestis pool sajandit ning selle jooksul kirjutas helilooja teoseid ka Hortus Musicusele. "Gia Kantšeli muusika õpetas meile, kui tähtis on iga heli ja iga paus ja kuidas need inimese hinge puudutada võivad. Kuigi erinevate väljendusvahenditega, on nii Arvo Pärdi kui ka Gia Kantšeli muusika mind ja Hortus Musicust meie teel alati inspireerinud ja ülendanud," sõnas Mustonen.

Kontsert algab Niguliste kirikus 23. augustil kell 18.00.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: