Tartu tähistab Morgensterni päeva

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Johann Karl Simon Morgenstern. Portree. Karl von Kügelgen (1772–1831). Autor/allikas: repro / pressimaterjalid

Reedel, 28. augustil möödub 250 aastat Tartu ülikooli kunstimuuseumi ja raamatukogu rajaja ning kauaaegse juhi ning professori Johann Karl Simon Morgensterni sünnist. Sel päeval avab Tartu ülikool Toomemäel Morgensterni korrastatud mälestusmärgi ja korraldab ekskursioone suurmehega seotud paikadesse. Kell 14.15 toimub Morgensterni mälestamine Raadi kalmistul.

"Karl Morgenstern on Tartu ja Tartu Ülikooli jaoks tähtis mees. Ta on Tartu klassik, sest tema tegevus kujundas ülikooli ja Tartu olemust: ta rajas ülikooli raamatukogu ja kunstimuuseumi, et Tartu saaks kultuuritraditsioone väärtustavaks ülikoolilinnaks," sõnas Morgensterni Tartu üikooli raamatukogu direktor Krista Aru.

"Ta elas 50 aastat Tartus, kuid tema kogukond oli Euroopa kultuuriavalikkus. Morgenstern oli üks esimesi teaduse ja humanistliku eluhoiaku populariseerijaid, rääkimata sellest, et ta väärtustas haritud inimest, aga samavõrra ka kaunist loodust ja puhast elukeskkonda."    

Reedel kell 11.15 avab ülikool Toomemäe nõlval renoveeritud mälestusmärgi, mille ülikool püstitas professor Morgensternile 1851. aastal. Tseremoonial kõnelevad Tartu linnapea Urmas Klaas, Tartu Ülikooli muuseumi direktor Mariann Raisma ja Tartu ülikooli raamatukogu direktor Krista Aru. Kuulda saab luulet Morgensterni enda sulest. Ettekandmisele tuleb katke kinkeaktist, millega professor andis omale kuulunud maatüki üle ülikoolile. Mälestusmärgi korrastamisest räägib Tartu ülikooli muuseumi restauraator Maria Väinsar.

Kell 12.15 toimuvad Tartu ülikooli muuseumis ja kunstimuuseumis tasuta ekskursioonid. Esimene neist viib huvilised ülikooli ajaloo uuele püsinäitusele ajaloolises toomkirikus asuvas muuseumis, kus vanasti asus ülikooli raamatukogu. Teisel ringkäigul saab külastada suurmehe elu ja pärandit kajastavat näitust "Kivilõikekunsti lummus. Morgenstern 250" ülikooli peahoones asuvas kunstimuuseumis. Ekskursioone juhatavad Tartu ülikooli doktorant ja muuseumi kuraator Ken Ird ning muuseumi teadusdirektor Jaanika Anderson.

Kell 14.15 toimub kogunemine suurmehe hauale Raadi kalmistul. Seal kõnelevad Tartu ülikooli rektor Toomas Asser, linnapea Urmas Klaas ning Tartu ülikooli emeriitprofessor, klassikaline filoloog Anne Lill. Tartu ülikooli raamatukogu teaduskeskuse vanemteadur, klassikaline filoloog ja tõlkija Janika Päll loeb ette katke Morgensterni inauguratsioonikõnest.

Morgensterni päeva korraldavad Tartu ülikooli raamatukogu ja Tartu ülikooli muuseum.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: