Haapsalus saab näha klaasikunstnike monumentaalteoseid fotodel

Haapsalu linnagaleriis saab alates pühapäevast uudistada klaasikunstnike Aet Andresma-Tamme ja Mare Soovik-Lobjaka näitust "Klaas. Betoon. Ruum". Näitus vaatleb kunstnike 1970. ja 1980. aastatel valminud monumentaalteoseid läbi fotode ja materjalinäidete.

Aet Andresma-Tamme ja Mare Soovik-Lobjaka ühisprojektide seas on olnud näiteks 1972. aastal tehtud Viru hotelli teise korruse restorani laekompositsioon ja Tartu ülikooli raamatukogu fuajee keskne valgusti, mis valmis 1986. aastal, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Avaliku ruumiga seotud teostel on kunstnike jaoks eriline võlu.

"Peab ütlema, et nõusid ja igasugust väikest kraami me oleme mõlemad päris palju teinud, aga ühel momendil hakkas ikkagi väga meeldima nimelt just arhitektuuri teha, sest koostöö arhitektiga ja võimalus teha midagi tunnetuslikult suuremat, ausalt, väga hea tunne on," rääkis Andresma-Tamm.

"See on seotud probleemidega ja huvitavad probleemid on olnud ja kui neid lahendada, siis pärast rahuldus on ka suurem kui ma ainult ühe väikese asja teeksin," ütles Soovik-Lobjakas.

Kunstnike töödest tehtud piltide kõrval on üles seatud ka materjalinäited nagu paksud sügavatoonilised klaasplokid, õrnad laboriklaasist torud ja värvilised vitraažid, mis on teoste loomisest üle jäänud.

"Siis oligi loomulik tuua see materjal ka siia nähtavale, sest foto ei anna edasi seda detailide massiivsust. Kui sa eemalt vaatad, et selline vitraaž, aga millised rasked plokid nad tegelikult on," rääkis näituse koostaja Silja Saarepuu.

Näitus "Klaas. Betoon. Ruum" jõudis esimest korda publikuni paari aasta eest Tallinnas Vabaduse galeriis. Näitus jääb Haapsalu linnagaleriis avatuks 4. oktoobrini.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: