Galerii: Tallinnas avati näitus koolimajadeks ehitatud hoonetest Eestis

Tallinnas Georg Otsa tänaval avati muinsuskaitsepäevade raames 9. septembril näitus "Koolimaja. Kooliks ehitatud hoones Eestis 19. ja 20. sajandil".

Näituse idee autori ja Muinsuskaitsepäevade koordinaatori Madle Lippuse sõnul on valik näituseobjektide osas tehtud eesmärgiga anda ülevaade kooliarhitektuuri arengust Eestis läbi aegade. "Kuigi spetsiaalselt koolideks ehitatud hooneid on Eestis märkimisväärselt palju ning perioodide kaupa on neid ka põhjalikumalt uuritud, siis pole tervikülevaadet kooliks ehitatud hoonete ajaloost seni koostatud," selgitas ta.

Lippuse sõnul ei pretendeeri näitus ammendavale ülevaatele, vaid heidab esmase pilgu kooliarhitektuuri kujunemisloole ja erinevate perioodide koolihoonete tüpoloogiatele. Näituse koostamisel arvestati ka piirkondliku kaetusega ja nii jagunevad näitusele valitud 68 koolihoonet maakondade vahel võrdselt, erandiks on rohkemate hoonetega esindatud Tallinn ja Tartu.

Näituse ühe kuraatori Sandra Mälgu sõnul oli üks näitusega seatud eesmärke tutvustada ka nõukogude aja klassikat kooliarhitektuuris ning teadvustada, et ka sellest perioodist leiab pärandina väärtuslikke hooneid. "Lisaks selle perioodi rohkem tuntud koolihoonetele, nagu näiteks Valve Pormeistri Jäneda sovhoostehnikum, on tutvustamiseks valitud ka hooneid, mille tekkelugu nii hästi ei teata ning mille kohta leiab näituselt seni avaldamata arhiivimaterjali," ütles Mälk.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: