Vaba Lava alustab kuuendat hooaega kaasaaegse kooriooperiga "Liustikud"

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
"Liustikud" Autor/allikas: Sim Vahur

19. septembril esietendub Tallinna Vaba Lava teatrikeskuses kuraatorprogrammi raames kaasaaegne kooriooper "Liustikud," mis on ühtlasi Vaba Lava 2020/21 hooaja avalavastus. Lavastuse loomingulise meeskonna tuumiku moodustavad Leedu päritolu ja seal aktiivselt tegutsevate noorte nelik – lavastaja Kamile Gudmonaite, dramaturg Tekle Kavtaradze, kunstnik Barbora Sulniute ja helilooja Dominykas Digimas.

Lavastaja Kamile Gudmonaite lõpetas 2018. Leedu Muusika- ja teatriakadeemias magistriõppe ning õpib hetkel sama ülikooli kunstide doktorantuuris. Ta on loonud silmapaistvaid ja tunnustatud töid, lavastanud klassikalisi teatritekste Shakespearest Strindbergini Leedu Rahvuslikus Draamateatris ning teinud palju kõneainet ja head tagasisidet toonud töid kaasaegse teatri võtmes.

Maailmas on tähelepanu pälvinud tema 2017. aasta lavastus "Trans, trans, trance", mis on osalenud mitmel Euroopa teatrifestivalil. Kamilet peetakse Leedus üheks esiletõusvamaks nooreks lavastajaks ja kohe pärast "Liustike" välja toomist Eestis asub ta uue lavastusega tööle Saksamaal.

Kooriooper "Liustikud" võtab vaatluse alla kaks põlvkonda – 90ndatel sündinud noorte ja nende vanemate oma. Muusikat, sõna ja tantsu ühendava lavastuse kaudu püütakse jõuda lähemale mõistmisele, kas ja kui siis – miks erinevad vaatlusalused põlvkonnad. Kas on põhjus selles, et ühed on elanud ja sündinud NSV Liidus ja teised on sellest vaid kuulnud? Ja kuidas on sellega seotud z põlvkond, noored, kes alles jõuavad täiskasvanuikka?

Laval on kaks projektikoori, üks y-generatsiooni ja teine x-generatsiooni esindajatest. Kooriliikmed valiti konkursiga sajakonna osaleja hulgast ning koore juhendab NUKU koori juht Reeda Toots.

Lavastuse dramaturgia põhineb intervjuudel, mis viidi läbi fookuses olevate generatsioonide esindajatega ning selle sünnilugu jääb aega, mil Kamile teatrikoolis käis. Algimpulsi kooriooperi loomiseks andis üks Facebooki postitus. Nimelt kirjutas Leedu üks ikoonilisemaid lavastajaid ning õppejõude arvamusavalduse, kus nimetas 90ndatel sündinud põlvkonda positivistlikuks hipide peavooluks, kes naiivselt võitleb sotsiaalse õigluse eest. Kamile võttis seda sõnumit üpris isiklikult, sest tema lavastused põhinevad just sotsiaalsetel probleemidel.

Lavastust ette valmistades kerkis mitmeid küsimusi: miks tundis noor lavastaja end vanema generatsiooni lavastaja postitusest puudutatud? Kas ta kartis, et see on tõsi, mis väideti? Miks tahetakse noort generatsiooni muuta? Kas vanemal põlvkonnal võib olla hirm nende väljavahetamise ees? Kas lavastuse loojate generatsioonil on hirm olla väiksemad kui noorte eelkäijad? Miks tunnevad noored aeg-ajalt ärritust või viha, kui neid nimetatakse liialt liberaalseteks ning avatuteks? Ja kas tegelikult on põlvkondadel üldse vahet?

Kamile jaoks on esmakordne kogemus töötada eestlastega ja ta naudib seda, leides, et Eesti eri põlvkondi Leedu omadega võrreldes on erinevused ja sarnasused samad, sest iseseisvusime riikidena samal ajal. Ta lisas, et "Liustikud" on tema jaoks esimene kord töötada koorilauljatega, mitte klassikaliste näitlejatega ja see muutis lavastusprotsessi mänguliseks.

Kooriooper "Liustikud" on Vaba Lava 2019-2021 aastate kuraatorprogrammi "Murranguaja inimesed" viies lavastus. Kuraatorprogrammi eestvedajaks on Leedu näitekirjanik Marius Ivaškevičius.

Järgmised etendused on 20., 27. ja 28. septembril ning 4. ja 8. novembril.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: