Kanuti Gildi SAALis esietendub "Planet Alexithymia"

{{1600757940000 | amCalendar}}
Foto: Joosep Pank

28. septembril esietendub Tallinnas Kanuti Gildi SAALis Karl Saksa uuslavastus "Planet Alexithymia". Lavastus nägi ilmavalgust Baltoscandali festivalil ning pärast sealset esietendust on tiim ehk Karl Saks, Ruslan Stepanov, Maike Lond, Henry Kasch, Maarja Kalmre ja septembris lliitunud kunstnik Johannes Säre veetnud kuu proovisaalis, et muuta lavastus eestikeelseks, ehitada Säre kavandatud lavakujundus ning lihvida kunstilisi lahendusi. Kanuti Gildi SAALi esietendus on järgmine osa ja peatükk tervikust.

""Planet Alexithymia" räägib nii kaugest kui kõige lähedasemast oskamatusest väljendada sõnadega, mida tunned või mis su ümber toimub," kommenteerib lavastust Karl Saks.

Keha, mis on surutud keskkonda või kehasse kapseldatud teadvus peavad tegelema rutiini ja pragmaatiliste kordustega, olgu teatrisaalis, vanglas või põllumaal. Sealt taastekkiv jada ja fenomen, kuidas keha ja psühholoogia olukorraga kohanevad või mitte, on lavastuse fookus.

"Seda võib nimetada ka improvisatsiooniks. Mitte niivõrd etenduslikus kui elulises mõttes. Kogu meie elu on improvisatsioon. Me ei tea, keda kohtame või kellega hakkame rääkima. Seepärast jälgime me pimesi tingimusi, mida me üksteisele loome või võimalusi, mida situatsioon meile pakub," ütles osatäitja Ruslan Stepanov "Aktuaalsele kaamerale".

"See on teatraalne lavastus minu positsioonist kui muusikategija, kes teeb seda kümme aastat endale sahtlisse. Ja kui sa teed muusikat, siis sa mõtled rohkem kui muusika. Sa mõtled fiktiivsetest maailmadest ja olukordadest ja siin see kuidagi maandub," rääkis Saks.

"Planet Alexithymia" on minimalistlik vaate- ja kuuldemäng, mis ammutab informatsiooni eksperimentidest, protseduuridest, sündroomidest ja diagnoosidest.

Karl Saks on vabakutseline koreograaf, tantsija ja helikunstnik. Ta lõpetas 2009. aastal Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonna (BA) ning 2017. aastal Eesti Kunstiakadeemia uusmeedia eriala (MA). Saks on loonud kolm soololavastust ning teinud koostööd nii helikunstniku, dramaturgi, esineja, lavastaja assistendi kui kaas-lavastajana teatri, filmi ja galerii kontekstis. Ta on osa muusikalisest kollektiivist Cubus Larvik.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: