Animaliit tähistab Heino Parsi 95. sünniaastapäeva

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Operaator Kõps Autor/allikas: Kaader filmist „Operaator Kõps marjariigis”

13. oktoobril tähistaks Heino Pars 95. juubelit. Režissööri mitmekesise pärandi austamiseks on sünnipäevanädal pühendatud Parsi filmidele. Vanameistri looming jõuab inimesteni nii kinolinal kui voogedastusplatvormidel.

Heino Pars oli üks Eesti nukufilmi traditsiooni alusepanijaid, keda hinnatakse eelkõige unikaalse maailmatunnetuse ja populaarteadusliku lähenemise poolest. Loomingulise panuse eest pälvis vanameister Valgetähe V klassi teenetemärgi ja PÖFFi elutööpreemia.

Tuganovist ja Parsist vändatud dokfilmi "Aja meistrid" režissöör Mait Laas kirjeldab Parsi maailmu: "Humanismi ideedest kantud loodusmüstiku Heino Parsi elujaatavad ning filmiklassikasse kuuluvad nukufilmid ehitavad üles paremat maailma, mille keskmes on eetika ning aukartus elu ees. Tema looming aitab inimest läheneda elule, olles vaatajale maailma suurendavaks silmateraks."

Suurelt ekraanilt saab loodusmüstiku loomingut näha kaks korda: 13. oktoobril kinos Artis ning 14. oktoobril Erinevate Tubade Klubis. 13. oktoobril tuleb näitamisele lastefilmide klassika: "Väike motoroller" (1962), "Naerupall" (1984) ja "Meemeistrite linn" (1983). Filmidele järgneb avalik vestlusring "Kuidas kõnetada last filmikeeles?". Arutletakse lastele suunatud animatsiooni katsumuste, mineviku ja tuleviku üle.

14. oktoobril linastuvad Parsi filmid Erinevate Tubade Klubis. Linastuse eel peab loengu mükoloog Märt Kose, kes räägib seente tarkusest ja vaprusest. Filmidest linastuvad "Operaator Kõps seeneriigis" (1964), "Nael I" (1972), "Kunksmoor ja kapten Trumm" (1978) ja "Meemeistrite linn" (1983). Lisaks kinolinale on Parsi looming sünnipäevanädalal vaadatav nii ETV2 ekraanil kui ka Netikino, Telia TV ja Elisa Elamuse vahendusel.

Toimetaja: Marju Bakhoff

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: