Raamatuid trükitakse aina vähem

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Raamatud Autor/allikas: LWYang/Flickr

Kuigi viimaste aastate statistiliste andmete ja uurgingute järgi on meie inimesed suured raamatusõbrad, antakse Eestis välja vähem raamatuid kui 15 aasta eest.

Aastal 2004 anti Eestis välja hinnanguliselt 4000 nimetust erinevaid paberraamatuid ja brošüüre. Eelmiseks aastaks oli see langenud umbes kümne protsendi võrra ehk 3600 nimetuseni. Samas on tiraažid kukkunud märkimisväärselt rohkem, enam kui 40 protsenti. 2004. aastal lähenes aastatrüki koguarv kuuele miljonile eksemplarile, kuid mullu oli vaid 3,3 miljonit. Alates üheksakümnendate aastate algusest, kus aastas trükiti enam kui kümme miljonit raamatut ja brošüüri, on langus olnud väga suur.  

Hästi illustreerib suundumust asjaolu, et kui 2000. aastate alguses trükiti õhemaid ja suuremaid raamatuid ühe elaniku kohta rohkem kui neli tükki, siis aastateks 2018-2019 oli see langenud hinnanguliselt kahe ja poole eksemplarini ühe Eesti elaniku kohta. 

Samas ei tähenda see, et Eesti inimesed loevad vähem. Eurostati mõne aasta eest läbi viidud uuringus, kus vaadeldi 15 Euroopa riiki, nähtus, et Eesti inimesed on ühed suurimad raamatuarmastajad. 15 protsenti siinsetest vastanutest tõi raamatute lugemise välja oma ühe peamise vaba aja veetmise tegevusena. Uuritud 15 riigi seas veetsid siinsed inimesed kõige rohkem aega raamatuid lugedes, ületades ka Soomet. 

Rahvusraamatukogu kogude arenduse osakonna juhataja Kairi Feldi sõnul valivad inimesed lugemisvara üha hoolikamalt. "Küllap mõtleb suur osa lugemishuvilistest hoolega, milline on just see õige raamat, mida oma kodusele raamaturiiulile poest kaasa osta. Kasutatakse ka raamatukogude teenuseid, mis raamatute laenutamise osas aina mugavamaid ja kasutajasõbralikumaid lahendusi pakuvad," nentis Felt. Lugemisvõimalusi laiendab vanemate, autorikaitse alt vabade raamatute digikoopiate vaba kättesaadavus. 

Lisaks on kasvamas erinevate e-väljaannete hulk. Näiteks eestikeelseid erinevas formaadis (epub, pdf jt) e-raamatuid ilmus eelmisel aastal 1208. 

Infot trükitoodangu kohta leiab statistikaameti andmebaasist ja Rahvusraamatukogu kodulehelt

Toimetaja: Marju Bakhoff

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: