TYPA trüki- ja paberikunstikeskus pälvis Euroopa kultuuripärandikonkursil eripreemia

Foto: TYPA trüki- ja paberikunstikeskus

Tartus tegutsevat TYPA keskust tunnustati Euroopa Komisjoni ja Europa Nostra ILUCIDARE eripreemiaga. Auhind anti välja innovaatilise lahenduse eest kultuuripärandi säilitamisel.

"Kõik uus siin maailmas toetub millelegi vanale ja innovatsioon on ennekõike selles, kuidas võimaldada seda ligipääsu neile sedametele ja tehnikale nii, et tänapäevased disainerid ja tudengid saaksid kasutada seda uute väärtuste loomiseks," rääkis "Aktuaalsele kaamerale" TYPA juht Lemmit Kaplinski.

"Meie juures on käinud julgelt sada inimest üle maailma kasutamas võimalusi, mida meie tehnika pakub. Aga samamoodi oleme töötanud noorsooprojektidega ja võõrustanud EL-i toel vabatahtlikke. Ma usun, et pikaajaline kokkupuude kultuuripärandiga muudab noorte mõttelaadi väga oluliselt," lisas ta.

TYPA keskus pälvis ILUCIDARE hindamiskomisjoni tähelepanu pühendumisega alternatiivsetele trüki- ja paberikunstivõtetele.

"Selle muuseumi innovaatilisus peitub tema unikaalses kontseptsioonis, ajalooliste töövõtete ja tänapäevaste töövahendite kombineerimises ja avalikkuse kaasamise mudelis," kommenteeris TYPA keskuse saavutusi ILUCIDARE žürii.

Eramuuseumina tegutsev TYPA on rohkem kui kümne aasta jooksul tutvustanud trükikunsti tartlastele ja teistele huvilistele nii Eestist kui välismaalt.

"Juba kuue parima sekka jõudmine oli TYPA jaoks suur au, ent ILUCIDARE eripreemia võit mitte ainult ei tõesta TYPA muuseumi ja stuudio tähtsust Euroopa pärandiloos, vaid aitab laiemalt tutvustada meie progressiivset lähenemist muuseumiharidusele," sõnas TYPA graafikastuudio juhataja Charlotte Biszewski.

ILUCIDARE eripreemia eesmärk on leida ja propageerida parimaid kultuuripärandist juhitud innovaatilisi ja rahvusvahelist suhtlust arendavaid praktikaid. Eripreemia anti sel aastal välja esimest korda.

Toimetaja: Kaspar Viilup, Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: