Kunstimuuseumi kaks näitust jõudsid veebiplatvormile Google Arts & Culture

Eesti Kunstimuuseumi valitud näitused on nüüd vaatamiseks ja kogemiseks üleval ka rahvusvahelisel Google Arts & Culture veebiplatvormil. Platvormil saab esialgu tutvuda Niguliste muuseumis juba toimunud neitsi Maarjale pühendatud näitusega ning Kumu kunstimuuseumis eelmisel aastal toimunud näitusega Eesti ja Soome naiskunstnike loomingust.

"Google Artsi kaudu veebis oma näituste ja teemade rahvusvahelise publikuga jagamine on muuseumile märkimisväärne teetähis," kommenteerisid nii Niguliste muuseumi kui ka Kumu kunstimuuseumi kollektiiv.

Niguliste muuseumis eelmisel aastal suve lõpuni avatud olnud näitus "Neitsi Maarja. Naine, ema, kuninganna" oli pühendatud Neitsi Maarjale, esitledes tema lugu ja tähendust vanimate ja haruldasemate kohalike kunstiteoste ja esemete kaudu.

Mitmeid väljas olnud teoseid ja esemeid ei olnud Eesti publik varem näinud, samuti oli see eriline võimalus näha ühel väljapanekul meie vanema kunstipärandi kõige tähtsamaid teoseid.

Google Arts & Culture pakub näituse kuraatori Merike Kurisoo sõnutsi uut ja teistlaadi näitusekogemust. "Vaatajate ees on küll needsamad teosed ja lood, mis Niguliste näitusel, kuid neile lisaks saab vaadata veebituuri, näha töödest lühivideoid ning tutvuda teostega lähivaates suumitavate fotode kaudu," rääkis ta.

"See on suurepärane võimalus oma kodus Eesti ja Läti keskaegse kunsti- ja kultuuripärandi kõige vanematest ja olulisematest kunstiteostest osa saada."

Kumu kunstimuuseumil on ühe näitusena üles pandud "Eneseloomine. Emantsipeeruv naine Eesti ja Soome kunstis", mis toimus Kumu suures saalis 6. detsembrist 2019 kuni 26. aprillini 2020. Ateneumi kunstimuuseumiga koostöös korraldatud näitusel olid kõrvutatud teosed nii Eesti kui ka Soome arvukatelt naiskunstnikelt – tegemist oligi seni suurima Eesti naiskunstnike loomingut tutvustava näitusega.

Et nüüd, aasta hiljem taas veebi teel kunstielamusi kodudesse tuua, on Kumu teise näitusena kaasanud ülevaate vastavatud uuest püsinäitusest "Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945", mis avati 17. veebruaril ning mis vahetas välja seni üleval olnud vanema perioodi kunsti püsiekspositsiooni.

Äsja kümneaastaseks saanud veebiplatvorm Google Arts & Culture koondab endas eri kultuuriasutuste kogusid, millega saavad kõik tasuta tutvuda. Esindatud on üle 2000 institutsiooni, nagu Briti Muuseum, Orsay muuseum, MoMA, Rjiksmuseum.

Lähitulevikus plaanivad muuseumid koostööd jätkata ning platvormil järk-järgult ka teisi näitusi avaldada.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: