Narva näeb Kreenholmi tärkamises uut arenguperspektiivi

Riigikogu kultuurikomisjoni eilne otsus uute riiklikult tähtsat kultuuriehitiste üle on toonud nii pahameelt kui rõõmu. Narvas ollakse rõõmsad, et Kreenholmi kultuurikvartal valikusse pääses ning loodab tärkamisest uut arenguperspektiivi ja võimalust saada Euroopa kultuuripealinnaks.

Narvas loodetakse, et Kreenholmi kultuurikvartali pääsemine riiklikult tähtsate kultuuriehitiste sekka annab ajaloolisele tööstuskompleksile uue elu ja kogu linnale uue arengusuuna.

Kultuurikvartal asuks ajaloolise Kreenholmi manufaktuuri südames vanas ketrusvabrikus ja hõlmaks ka vabriku sisehoovi, kus on mängitud "Kremli ööbikuid" ning tehtud festivale. 15 000 ruutmeetrile mahuks väga palju tegevust.

"Siia mahub sisuliselt kogu kultuurispekter," ütles OÜ Narva Gate juhataja Jaanus Mikk "Aktuaalsele kaamerale". "Siin võiksid olla kontserdid, teatrietendused, kunstisaalid, ateljeed ja sellised pop-up elamispinnad isegi."

Kultuurikvartali sisseseadmiseks küsitakse riigilt 15 miljonit eurot, sama palju on valmis panustama Kreenholmi Rootsi omanikud. Üüratult suure tööstusala elluäratamine on kallis, kuid õnnestumise korral tooks piirilinna igal aastal sadu tuhandeid kultuurituriste.

"Juba täna käib siin sadu tuhandeid turiste lihtsalt vaatamas seda arhitektuuriobjekti. "Kremli ööbikud" ise tõid juba kahe aastaga kokku 50 000 inimest," ütles Mikk. "Aga samas ei saa Kreenholmi liiga väikselt teha. Kui midagi väikselt teha, siis ta kaob kuhugi ühte nurka ära ja ta ei paista ikkagi silma."

Narva linn loodab Kreenholmi tärkamisest uut võimalust saada Euroopa kultuuripealinnaks ja uut arenguperspektiivi.

"Tänane Narva tööturg vajab veel mitut tehast, vabrikut, kaheksast viieni tööd, aga noored vajavad teistsugust tööd, teistsugust elamist ja olemist ja Kreenholmi kultuurikvartal võiks selle kõik anda," ütles Narva linnapea Katri Raik. "Praegu ongi väga oluline väga kiiresti arutada ja otsustada, mis on need ankurtegevused, mis kultuurikvartalisse tulevad."

Kultuurikvartal moodustab kogu Kreenholmi tööstusalast kõigest 5 protsenti, kuid kui see tööle hakkab, võiks see Kreenholmi muuta uueks Narva linnasüdameks.

Toimetaja: Kaisa Potisepp

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: