Hooaja viimane Kumu dokumentaal on ebatavaline arhitektuurifilm Tokyost

Ryūe Nishizawa tutvustab isiklikku Tōkyōt.
Ryūe Nishizawa tutvustab isiklikku Tōkyōt. Autor/allikas: kaader filmist

Kolmapäeval jõuab "Kumu dokumentaali" sarja raames Kumu ekraanile auhinnatud meeleolukas vabavormiline portreefilm "Tōkyōt avastades", mis tõmbab joone alla Kumu kultuuriteemaliste dokumentaalfilmide sarja kevadhooajale.

Maailmakuulus arhitekt Ryūe Nishizawa sõidab oma vana Alfa Romeoga mööda Tōkyōt. Ühe pealtnäha tavalise autosõidu jooksul räägib nimekas Jaapani arhitekt oma suhtest selle linnaga, tutvustab teda enim mõjutanud paiku, inimesi ja hooneid ning tõmbab paralleele Euroopa ja Jaapani kultuuri vahele. Prantsuse režissöörid Louise Lemoine ja Ila Bêka jõuavad arhitekti mõttemaailmale väga lähedale, luues sundimatu õhustiku, mis on sama kerge ja õhuline nagu Nishizawa arhitektuurgi.

"Louise Lemoine´i ja Ila Bêka viis läheneda arhitektuurile võiks olla sama mis kassil, kes kõnnib läbi linna majade – väga huvitav viis," on filmi kohta väitnud Nishizawa ise.

Film on võitnud auhinna Tel Avivi dokumentaalfilmide festivalil DocAviv ja Milano arhitektuuri- ja disainifilmide festivalil. Suurt rahvusvahelist tähelepanu pälvis ka autorite eelmine pikk film "Moriyama-san", mida Kumu näitas menukalt 2019. aastal.

Ryūe Nishizawa pälvis 2005. aastal koos Kazuyo Sejimaga maailma tuntuima, Pritzkeri arhitektuuriauhinna. Nende arhitektuuribüroo SANAA projekteeritud hoonete sekka kuuluvad näiteks Lausanne´i Rolexi õppekeskus, New Yorgi Uus Muuseum, Toledo kunstimuuseumi klaaspaviljon, Christian Diori Tokyo esindus ja Kanazawa 21. sajandi muuseum.

Kolmapäeval, 9. juunil kell 18 Kumu auditooriumis linastuva seansi juhatab sisse arhitekt Peeter Pere. Sissepääs kõigile selle sarja seanssidele on prii.

Kultuuriteemaliste filmide sarja "Kumu dokumentaal" sügishooaeg algab 1. septembril.

Toimetaja: Kaisa Potisepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: