Arvo Pärdi Keskus pakub ekraanielamusi värskes kinosaalis

Arvo Pärdi keskus - autorid: Fuesanta Nieto, Enrique Sobejano (Nieto Sobejano Arquitectos); kohalik partner: Angela Talumets, Kristina Kurro, Tanel Teder, Ra Luhse (Arhitektuuribüroo Luhse & Tuhal).
Arvo Pärdi keskus - autorid: Fuesanta Nieto, Enrique Sobejano (Nieto Sobejano Arquitectos); kohalik partner: Angela Talumets, Kristina Kurro, Tanel Teder, Ra Luhse (Arhitektuuribüroo Luhse & Tuhal). Autor/allikas: Roland Halbe

13. – 15. augustini toimuvad 11. Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud, mis tutvustavad laiemale publikule mängu- ja dokumentaalfilme, milles kõlab helilooja Arvo Pärdi kontsertmuusika. Esimest korda toimuvad kõik linastused Laulasmaal Arvo Pärdi Keskuse saalis, mis on kohandatud kaasaegse tehnikaga kinosaaliks.

"Kutsume inimesi avastama Arvo Pärdi Keskust kui suurepärast ja väga erilist kohta filmide vaatamiseks. Meie kammersaalis on nüüdseks olemas professionaalne DCP projektor ning võimalused, et kohandada akustikat kinosaali vajadustele vastavaks. Siinne vaikne ja rahulik atmosfäär pakub häid võimalusi tähelepanuväärsete kinokunsti pärlite nautimiseks," sõnas keskuse programmijuht Riin Eensalu.

Filmiõhtud "Pärt & Film" juhatab sisse tänavu 30-aastaseks saav linateos, mille autor on Prantsuse kino oodatud ja kardetud klassik, režissöör Leos Carax. Suurejooneline, suure-eelarveline ja suurte peaosatäitjatega Pariisi romantilist kuvandit kinnistav muinasjutuline armastusfilm "Pont-Neufi armastajad" ("Les Amants du Pont-Neuf") oli üks esimesi Arvo Pärdi heliloomingut kasutavaid sedavõrd kõrge kaliibriga filme. Iggy Popi, David Bowie, Public Enemy, Britteni, Straussi ja Šostakovitši muusika kõrval kõlab Arvo Pärdi teos "Cantus Benjamin Britteni mälestuseks".

Teisena linastub seevastu üks seni värskeimaid filme, mille muusikalises kujunduses leiab Arvo Pärdi teoseid. 2020. aastal valminud ja Eestis seni linastumata Alexandre Rockwelli "Sweet Thing" on unenäoline ja tundlik kahe nooruki täiskasvanute karmi eluga tuttavakssaamise lugu. Ameerika indie-kino puuoksast võrsunud mustvalge linateos viib meid glamuuri- ja illusioonivaba elu keskele unises rannikulinnas. Filmis on kasutud Miriam Makeba, Michael Jacksoni, Dino Valenti, Van Morrisoni, Sigur Rosi ja Billie Holiday loomingut, kaks korda kõlab Arvo Pärdi "Peegel peeglis".

Viimasena toovad filmiõhtud vaatajateni esseistliku mõtiskluse mägede ilust, võlust, ohtudest ja lummast. Austraalia režissööri Jennifer Peedomi paar aastat tagasi linastunud kaunis dokumentaalfilm "Mägi" ("Mountain") ühendab endas elemente nii ajaloo-, antropoloogia-, spordi-, kui ka loodusfilmide tehnilisest arsenalist ning tulemuseks on tõeliselt kaunis ekraanielamus. Filmi originaalmuusika on loonud Richard Tognetti, mida esitab Austraalia kammerorkester. Lisaks kõlavad Beethoveni, Griegi ja Vivaldi teosed ning pikad lõigud Arvo Pärdi teostest "Fratres" ja "Aliinale".

Arvo Pärdi Keskus korraldab filmiõhtuid, mille keskmes on Arvo Pärdi muusikat kasutavad filmid, alates 2011. aastast. Filmiõhtute kunstiline juht on Kaarel Kuurmaa.

Filmiõhtute programmiga saab tutvuda Pärdi keskuse kodulehel.

Toimetaja: Kaisa Potisepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: