Filmiõhtud "Pärt & film" avab Prantsuse kinoklassikasse kuuluv linateos

Kaader Leos Caraxi filmist
Kaader Leos Caraxi filmist "Pont-Neufi armastajad" Autor/allikas: Pressimaterjalid

13.-15. augustini toimuvad 11. Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud avab Prantsuse režissööri Leos Carax' armastusfilm "Pont-Neufi armastajad". Esimest korda toimuvad kõik filmiõhtute linastused Laulasmaal Arvo Pärdi Keskuses, mille saal on kohandatud kaasaegse tehnikaga filminäitamise paigaks.

Filmiõhtute kunstilise juhi Kaarel Kuurmaa sõnul ilmestavad programmi valitud linateosed filmikeeleliselt ootamatult rikkalikku maailma, milles Arvo Pärdi muusika on kõlama pandud.

Filmiõhtud "Pärt & Film" avab reedel kell 19 tänavu 30-aastaseks saav linateos, mille autor on Prantsuse kino oodatud ja kardetud klassik režissöör Leos Carax. Suurejooneline, suure-eelarveline ja suurte peaosatäitjatega Pariisi romantilist kuvandit kinnistav muinasjutuline armastusfilm "Pont-Neufi armastajad" ("Les Amants du Pont-Neuf") oli üks esimesi Arvo Pärdi heliloomingut kasutavaid sedavõrd kõrge kaliibriga filme. Iggy Popi, David Bowie, Public Enemy, Britteni, Straussi ja Šostakovitši muusika kõrval kõlab Arvo Pärdi teos "Cantus Benjamin Britteni mälestuseks".

14. augustil kell 17 linastub seevastu viimasel Berlinale festivalil Kuldkaruga pärjatud ja Eestis seni linastumata Ameerika indie-film "Sweet Thing" (2020), mis räägib ühest küljest ajatu, teisalt väga tänapäevase loo kahe lapse suurekssaamisest. Selles mustvalges linateoses on kasutud Miriam Makeba, Michael Jacksoni, Dino Valenti, Van Morrisoni, Sigur Rosi ja Billie Holiday loomingut, kaks korda kõlab Arvo Pärdi "Peegel peeglis".

15. augustil kell 15  toovad filmiõhtud vaatajateni esseistliku mõtiskluse mägede ilust, võlust, ohtudest ja lummast. Austraalia režissööri Jennifer Peedomi dokumentaalfilm "Mägi" (2017) ühendab endas elemente nii ajaloo-, antropoloogia-, spordi-, kui ka loodusfilmide tehnilisest arsenalist ning tulemuseks on tõeliselt kaunis ekraanielamus. Filmi originaalmuusika on loonud Richard Tognetti, lisaks kõlavad Beethoveni, Griegi ja Vivaldi teosed ning pikad lõigud Arvo Pärdi teostest "Fratres" ja "Aliinale".

"Ootame nädalalõpu kolmel õhtul filmisõpru avastama Arvo Pärdi Keskust kui suurepärast ja samas ka väga erilist kohta filmide vaatamiseks. Keskuse kammersaalis on nüüdseks olemas professionaalne DCP projektor ning võimalused, et kohandada akustikat kinosaali vajadustele vastavaks. Nii pakub siinne vaikne ja rahulik atmosfäär häid võimalusi ka kinokunsti pärlite nautimiseks," rääkis keskuse programmijuht Riin Eensalu.

Arvo Pärdi Keskus korraldab filmiõhtuid, mille keskmes on Arvo Pärdi muusikat kasutavad filmid, alates 2011. aastast. Filmiõhtute kunstiline juht on Kaarel Kuurmaa.

Toimetaja: Kaisa Potisepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: