Pildid: kunstnik Voldemar Pätsu aurahad jõudsid ajaloomuuseumisse

Reedel esitleti Maarjamäe lossis üle 30 kunstnik Voldemar Pätsile kuulunud auraha ja märki.

Aurahad annetas Voldemar Pätsi lapselapse Tõnu Jürvetsoni abikaasa Tiiu Jürvetson. Märgid jõudsid Eestisse Välisministeeriumi vahendusel. 30 teenetemärgi, medali ja muu  aumärgi seas on Voldemar Pätsile omistatud aurahasid ühiskondlikku tegevuse eest nii Eestis kui ka Välis-Eesti kogukonnas, samuti märke, mida ta on saanud kingituseks või ise kogunud.

Kunstiharidusega Voldemar Pätsi (19. juuli 1878 Tahkuranna – 27. juuni 1958 Montreal) aktiivne ühiskondlik tegevus algas juba enne Eesti vabariigi väljakuulutamist, mil ta oli innukas rahvusmuuseumi idee propageerija ja osales 1905. aasta revolutsioonisündmuses. Vabadussõja ajal oli ta üleriigilise abiorganisatsiooni Ühistöö juhatuse esimees. 1934. aastal sai temast Kultuurkapitali Kujutava Kunsti Sihtkapitali Valitsuse esimees, 1935. aastal Haridusministeeriumi kutseoskuste osakonna juhataja ning 1936. aastal haridusministri abi.

Ta oli 1938. aastal avatud Riigi Kõrgema Kunstikooli üks asutajatest ja selle auprofessor. 1944. aasta sügisel põgenes Voldemar Päts välismaale. Läbi Saksamaa, Austria, Saksamaa ja Rootsi jõudis ta lõpuks 1951. aastal viimaseks jäänud elupaika Kanadasse.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: