Pärnits: kui Lähis-Ida maades keelati ära Barbie, võeti tootmisse nukk nagu Fulla
Tartu mänguasjamuuseumis on üles pandud uus püsinäitus "50 superfakti mänguasjadest", kus jagub põnevaid lelusid nii ajaloohuvilistele ja mänguasjakollektsionääridele kui ka lastele.
Muuseum toob huvilisteni täpselt 50 fakti mänguasjadest. Näiteks saab teada, kas tõesti pandi Egiptuse vaaraodele hauda kaasa kaisukarumuumiad, vahendas "Aktuaalne kaamera".
Lisaks kõige väiksemale mänguasjale saab teada ka kõige suurema ja kuulsama mänguasja kohta. Näituse vanim ja haruldasim eksponaat on kaheksandast sajandist pärinevad mängunupud, uusim aga sellest aastast, ilmselt paljudel kodus leiduv Pop-it. Nii jagub vaatamist lastele, ent ka põnevaid lugusid täiskasvanutele.
"Lähis-Ida maades keelustati täielikult Barbie, sest ta oli selline manduva lääne inetu sümbol, mis näitas naist lubamatult seksuaalses vormis ja see ei läinud mitte. Aga nutikad mänguasjatootjad nendes riikides, kus Barbie ära keelati, asusid kohe uusi nukke tootma ja tootmisse võeti selline nukk nagu Fulla. Ta on täisriides nagu olema peab," rääkis muuseumi arendusjuht Marge Pärnits.
Lastele on aastate jooksul välja antud ka väga kummalisi asju, näiteks tuumapommi tegemise või pangaröövi mängukomplekt.
"Näiteks miks mitte, lähed poodi, ostad sellise lauamängu, mille mõte on selles, et sa pead tualettpotti pumbaga pumpama ja siis hüppab kakajunn selle mängu seest välja," lisas Pärnits.
Toimetaja: Merili Nael