ERM-is avatakse näitus "Vene ART Eestis"

{{1635495300000 | amCalendar}}
Foto: ERM

Pühapäeval, 31. oktoobril kell 12 avatakse Eesti Rahva Muuseumis näitus "Vene ART Eestis", kus eksponeeritakse Eestimaa vene kunstnike poolt loodud 47 teost.

Näitus "Vene ART Eestis" ühendab kaasaegseid erinevas vanuses erineva hariduse ja eri žanrite ja suundumustega kunstnikke. Nende hulgas on meil ja väljaspool Eestit tuntud meistreid ja noori algajaid. Enamik on lõpetanud kas Eesti Kunstiakadeemia, Kõrgema Kunstikooli "Pallas", Peterburi Kunstiakadeemia, A.L. Stieglitzi nimelise Peterburi Riikliku Kunsttööstusakadeemia, Dresdeni Kujutava Kunsti Akadeemia või mõne muu kunstiõppeasutuse.

ERM-i Jakob Hurda saalis on vaid käputäis Eestimaa vene kunstist. 50 kunstniku 150st pildist 47 teost välja valinud näituse kujundaja sõnul oli valikut teha raske.

"Tegelikult võib selle näituse kohta öelda, et see on eestlasest kujundaja valik vene kunstile. Kui valiku tegija oleks olnud vene rahvusest, siis oleks ta valinud hoopis teised tööd, sest maitse on väga erinev," ütles näituse kujundaja Reet Mark.

Näituse ellu kutsunud Tamara Hristoforova soovis tuua tartlastele lähemale kunsti, mis on rohkem tuntud suurema vene kogukondadega linnades nagu Narva ja Tallinn.

"Vene kunst on realistlikum ja kaldub klassikale. Aga muidugi on siin erinevaid teoseid," sõnas Tartu linna slaavi kultuuri ühingu liige Tamara Hristoforova.

Suurem osa kunstnikest on sündinud Eestis, kuid on ka neid kelle sünnimaa on Venemaa, Ukraina, Valgevene või mõni muu riik. Eesti on saanud nende teiseks kodumaaks.

"Vene kunst eesti aktsendiga - see on olemas ja annab oma vilju. Siin on väga palju toredaid kunstnikke ja nad kõik loovad eesti kunsti ja eesti kogukonna nimel," rääkis kunstnik Vladimir Anšon-Tänav.

Osalejad kuuluvad kahte kunstiühingusse – Vene Kunstnike Ühendus Eestis, mis ühendab üle 80 vene keelt kõneleva kunstniku. Nende juhatajaks on Sertgei Volotšajev. Teine ühing on Narvas loodud ja peamiselt professionaale ühendav Kunstiühing Vestervall, mille juhatuse esimees on Olga Tjurina.

Näitus pakub huvitava ülevaate enamikule eestlastest kunstiarmastajatele tundmatust vene kunstist. See on huvitav vaade kunstnike loomingule, kellest enamik pikka aega Eesti kultuuriruumis elanutena on säilitanud oma piltides tuntavalt teiselaadse ilme ning rahvusliku eripära, rikastades nii meie kunstipilti.

Näitust on korraldada aidanud Tartu Linna Slaavi Kultuuri Ühing koos Tamara Hristoforova ja Nadežda Valguga.

Näitus "Vene ART Eestis" on üleval ERMi Jakob Hurda saali ees ning seda saab tasuta vaadata kolmapäevast pühapäevani kell 10-18 perioodil 3.-28. november 2021.

Toimetaja: Lisete Tagen

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: